Çözüldü Çift Koşula Uygun Olarak Değer Yazması

humpyers

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Excel bilgim çok iyi değil yardımınıza ihtiyacım var.
Excel dosyamda belli koşulları oluştuğun "Koşul" isimli sekmeye yes ya da No yazmasını istiyorum.

1638452286232.webp

C sutununa eğer firma sutunundaki firma isimleri "MARS" ile başlıyor ise (3 farklı Mars firması var) ve A sutunundaki Grup Kısmı 89B ya da 89C yazıyorsa Koşul sutunuma yes yazsın, buna uymuyorsa No yazsın.

Nasıl olması gerektiğini resimde kendim elle yazdım anlaşılabilmesi için. Yardımlarınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar Sn. @humpyers
C sütunu için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
[formul]=EĞER(VE(SOLDAN(B2;BUL(" ";B2)-1)="Mars";YADA(A2="89B";A2="89C"));"YES";"NO")[/formul]
Ahmet bey çok teşekkür ederim evet çalıştı. Çok sağolun.

Fakat sonrada fark ediyorum bu formül ile isteğimi tam gerçekleştiremiyorum benim hatam.
Aynı sütun üzerine bu formüle ek olarak (bu formülün kalmasını istiyorum) 7-8 firma isminin de ayrıca dahil olmasını istiyorum.

Yani
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
+ yazacağım 7-8 firma ismi + gerçekleşirse yes gerçekleşmez ise no yazacak şekilde nasıl düzenleyebilirim. ( 7-8 firma için grup kısmında hiç bir filtreye bakmadan bulmasını istiyorum, ilk mesajdaki gibi grup kısmı 89B ve 89C olanları bulsun şekilde değil.

Toparlamak gerekirse: C sütununa eğer firma sütunundaki firma isimleri "MARS" ile başlıyor ise (3 farklı Mars firması var) ve A sütunundaki Grup Kısmı 89B ya da 89C yazıyorsa Koşul sütunuma yes yazsın, buna uymuyorsa No yazsın. ([formul]=EĞER(VE(SOLDAN(B2;BUL(" ";B2)-1)="Mars";YADA(A2="89B";A2="89C"));"YES";"NO")[/formul]) + başka eklemek istediğim 7-8 firma listede var ise grup kısmına bakmaksızın yes yoksa no yazsın. Aynı sütunda olmasını istiyorum.

Merhabalar Sn. @humpyers
Formül içinde firma isimlerini sıralamak için

1. formül
Formül içinde süslü parantez içerisinde çift tırnak ile firma isimlerini yazabilirsiniz.
Örnek olarak iki firma yazdım.
-- Topla.Çarpım Fonksiyonu içinde değiştirmeniz gereken alan {"Hakan Kimya"\"Mars Kimya"} içindeki firma isimleri, bu şekilde istediğiniz kadar firma ismini sıralayabilirsiniz.
[formul]=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(--(B2={"Hakan Kimya"\"Mars Kimya"}))=1;"YES";EĞER(VE(SOLDAN(B2;BUL(" ";B2)-1)="Mars";YADA(A2="89B";A2="89C"));"YES";"NO"))[/formul]

2. formül
Yukarıdaki formülün aynısı ama firma isimleri için Ad Tanımla kullanılmıştır.
-- Topla.Çarpım Fonksiyonu içinde yer alan firma Ad Tanımla ismidir.

Ad Tanımlama için;
-- İstediğiniz bir alana ya da sayfaya firma isimlerini sıralayınız,
-- Bu alanı seçip Ad Tanımlamaya kayıt ediniz.
-- Ad Tanımlamada kullandığınız ismi formül içinde kullanabilirsiniz.

Bu yöntemin avantajı;
-- Eğer firma ismi eklemek ya da çıkartmak isterseniz oluşturduğunuz listeyi güncellenmeniz yeterlidir.
İlk yöntem ile formül içinde tek tek eklemek ya da çıkartmak gerekir.
[formul]=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(--(B2=firma))=1;"YES";EĞER(VE(SOLDAN(B2;BUL(" ";B2)-1)="Mars";YADA(A2="89B";A2="89C"));"YES";"NO"))[/formul]

Ahmet bey çok teşekkür ederim harikasınız sayenizde büyük bir dertten kurtuluyorum.
Acaba İlk başa koyduğunuz manuel fireceğim firma isimlerini de Mars firması gibi ilk 5 karakterini yazdığımda çalışacak şekilde yapmamız mümkün müdür bu formül üzerinde. Örneğin Hakan Kimya yazmayayım da Hakan yazdığımda Hakan ile başlayan firmaları için çalışsa.

Merhabalar Sn. @humpyers

Rica ederim.

-- Firma isimlerine göre koşul oluşturmak için [formul]SOLDAN(B2;BUL(" ";B2)-1)="Mars"[/formul] formülünü aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

Not: Topla.Çarpım Fonksiyonu içinde yer alan firma Ad Tanımla ismidir.
[formul]=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(--(SOLDAN(B2;BUL(" ";B2)-1)=SOLDAN(firma;BUL(" ";firma)-1)))=1;"YES";EĞER(VE(SOLDAN(B2;BUL(" ";B2)-1)="Mars";YADA(A2="89B";A2="89C"));"YES";"NO"))[/formul]

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9