Çözüldü Çift kayıtları koşullu ve makroyla bulma?

assenucler

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli Dostlar,

Harcamaları izlemek için A2: L1800 alanlarına farklı zamanlarda birden fazla kayıt yaptığım olabiliyor.

Aynı yıl ve ay içerisinde; bu çift kayıtları koşullu biçimlendirme ve/veya makro yöntemiyle bulabilmek ve tekrarlanan kaydı açık kahverengi ile renklendirmek için, değerli katkılarınızı rica ediyorum.

Yardımınız için teşekkürler.

Saygılar,

Yanlış düşünmüyorsam ve istenilen tüm sütunlarda verilerin birebir eşleştiği satırların tespit edilmesiyse;
tüm veri alanı seçilip KOŞULLU BİÇİMLENDİRMEde aşağıdaki formülü kullanarak uygun bir renk seçip işlemi onaylamanız yeterli olacaktır.
Eşleşme koşulu aranmayan sütunlar varsa EŞİTLİĞİN sağ ve sol tarafından ilgili sütunlara ait kısımları silebilirsiniz.
Örneğin eşleşmede Ödendi/Ödenmedi sütunundaki (H sütunu) eşleşme aranmayacaksa formüldki eşitliğin
solundaki &$H$2:$H$64 kısmı ve sağındaki &$H2 kısmı silinmelidir.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

Selamlar,
Alternatif olarak (Formülle çözüm)

Ben örnek belgenizi görmeden, resimden hareketle örnek bir dokuman hazırlamıştım.... İncelersiniz...

Koşullu Biçimlendirme Alanı : A2 : L10000
Dolayısıyla henüz dolmamış BOŞ satırlar da mevcut...

** Koşullu Biçimlendirmede her hücrede aynı uzun formülü hesaplatmak yerine Yardımcı Kolon kullanmayı tercih ettim... (Yardımcı kolon istenmezse eğer, A2:L10000 aralığını seçip formül olarak da N2 deki ya da O2 deki formülü kopyalarsınız)
** N ve O kolonları ayrı ayrı yardımcı kolonlardır...
** P1 hücresinde nasıl bir biçimlendirme istendiğine yönelik bir seçim var. (İlk Kayıt Hariç / Dahil şeklinde) Buna göre ya N kolonu ya da O kolonu işlerlik kazanıyor.

N2 hücresinde (ilk kayıt Hariç)
Kod:
(1 satır)

O2 hücresinde (ilk Kayıt Dahil)
Kod:
(1 satır)

Koşullu Biçimlendirme için formül
Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Baran,

Tünaydın Üstadım,

Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Yazdığınız formülde "Ödendi/Ödenmedi" dikkate alınmadığı için, dikkat çektiğiniz kodları sildim.
Formül ile olumlu bir sonuç alamadım. Nedenini bilmiyorum.
Ekli dosyayı yolluyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Ekli dosyalar

Verdiğim formülü uygularken TOPLA.ÇARPIM işlev adını yapıştırmamışsınız.
Verdiğim formülde sorun yok, formülü tekrar uygulayıp, H sütununa ait kısımları silmeniz yeterli olur.

Veri Doğrulama ekranında formül düzeltmek biraz sıkıntılı olabilir. Bu nedenle; isterseniz
formülü, önce M2 hücresine olduğu gibi yapıştırın, H sütununa ait kısımları sildikten sonra hücreden kopyalayıp
veri doğrulama kısmına bu şekilde yapıştırın (M2'deki formülü de silin tabi).

Ömer Bey,

Sol gözümde iç kanama nedeniyle, 5 aydır görme bozukluğu yaşıyor ve tedavi altındayım. Sizin değerli zamanınızı aldığım için üzgünüm ve lütfen kusura bakmayın.

Teşekkür ederim. Sağlık dolu güzel günler diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Sayın Yönetici 52779,

Çok detaylı açıklama ve örnek dosya eklemeniz karşısında, size de ne kadar teşekkür etsem azdır.
Allah'ım sizlerden razı olsun, lütfen hakkınızı helal eder misiniz?

Sağ olun, var olun. Her şey gönlünüzün güzelliğince ve rızkınız bol olsun.

Sevgi ve saygılarımla,
Selim

Sayın Yönetici 52779,

Çok detaylı açıklama ve örnek dosya eklemeniz karşısında, size de ne kadar teşekkür etsem azdır.
Allah'ım sizlerden razı olsun, lütfen hakkınızı helal eder misiniz?

Sağ olun, var olun. Her şey gönlünüzün güzelliğince ve rızkınız bol olsun.

Sevgi ve saygılarımla,
Selim
Çok teşekkür ediyorum...
Yardımcı olabildiysem ne mutlu...
Hakkımız varsa, tümüyle helal olsun...

Sevgiler... Saygılar...
Selamlarımla...

Sayın Yönetici 52779,

5. iletide değindiğiniz yardımcı (N ve O) kolonlarındaki formülü, AB ve AC kolonlarına aktarırsam, bir sorun yaşar mıyım?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @assenucler .

ÇÖZÜLDÜ onayını, çözümü sağladığını düşündüğünüz cevabın sağındaki ONAY İŞARETİne tıklayarak yaparsanız seviniriz.
Böylece benzer isteği/sorunu olan diğer üyelerimiz, konu sayfasındaki mesajlar arasında dolaşmadan, doğrudan çözüm cevabına ulaşabilmektedir.
Kolay gelsin.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
14