H

Çözüldü Satır Sütun Renklendirme Ve Butona Atama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar

Ekteki satır sütunu renklendiren dosyayı, artı işareti gibi tüm satır ve sütunu değil de hücrenin bulunduğu son satır ve son sütuna kadar renklendirilmesini sağlaya bilir miyiz?

Diğer sorum da, bu SelectionChange kodunu bir command butonuyla açılıp kapanmasını sağlayabilir miyiz?

Ekli dosyalar

Merhabalar Sn. @hakki83
Paylaştığınız dosyada sayfa boş olduğu için, örnek olması açısından Ekteki dosyada Sayfa2 içerisine örnek hazırladım.

Nasıl çalışır?
-- Sayfada bulunan düğmede Seçimi Aktif Yap yazıyorsa, hücrelere tıkladığınız zaman herhangi bir renklendirme olmaz.
-- Seçim sonucu renklendirme olması için bu düğmeye tıklamalısınız.
1634887646669.webp

-- Düğmeye bir kez tıkladığınız zaman Seçimi Pasif Yap yazar.
-- Artık hücre seçtiğiniz zaman renklendirme işlemi yapılır.
1634887796983.webp

1634888015416.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın AhmetRasim hocam önce emeğinize sağlık, çok güzel olmuş.

Şu üç özelliği ilave edebilir miyiz, ya da düzeltebilir miyiz?

—Bahsi geçen kodlar Sayfanın A1: AN4000 aralığında geçerli olacak.

—(Paylaştığınız örnek üzerinden tarif edeyim) Diyelim ki D6 hücresine (seçtim) geldim; sadece
D6’ya kadar olan satır ve
D6’ya kadar olan sütun
renklenmiş olacak.
Gerisi RENKLENMEYECEK.

—Son olarak da butonun üzerinde (basılı olsa da olmasa da) bir yazı olmayacak. Çünkü gerçek dosyada butonun üzerine farklı bir yazı yazacağım.

Eğer size zahmet olmaz ve saydığım bu üç şekilde değiştirebilirseniz memnun olurum.
Teşekkür ederim.

Alternatif olarak, sadece seçim ile çalışan kodları da paylaşayım.
-- Herhangi bir düğmeye bağlı olmadan çalışır.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(18 satır)
secimi_renklendir.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın AhmetRasim hocam 5 nolu mesajınızdaki kodlara şimdi bakacağım.

Tesadüfen az önce internette yukarda anlatmaya çalıştığım, ihtiyacım olan kodları buldum.
Herhangi bir alan sınırlamasına da gerek kalmadı.

Bu kodlara bir tane buton eklersek, sorun çözülmüş demektir. Gerçek dosyamın bir örneğini paylaşıyorum.

Ayrıca emek verip gif video çekmişsiniz ayrıca teşekkür ederim. Hepsini inceleyeceğim şimdi. (Telefondan yazıyorum)

Sizden bir istirhamım var.

Gönderdiğim örnek dosyaya, buton eklemenizi rica etmiştim;
Eğer müsait vaktiniz olursa, iki ayrı dosyaya;
Hem Command buton
Hem de Toggle buton ile çalşacak şekilde ekleyip paylaşır mısınız?

Bu tip iki ayrı görev gönderen toggle buton ve command butonun nasıl yapıldığını öğrenmek ve elimin altında bulundurmak istiyorum.

Yalnız lütfen sade olsunlar, butonlara basınca düğmelerde bir yazı veya renklenme olmasın ki, karışık gelmesin; öğrenebileyim.
Butona basınca kod aktif olsun, tekrar basınca deaktif olsun, sadece bu..

Tekrar teşekkür ederim, saygılar.

Ekli dosyalar

@hakki83
Sanırım Sayın @AhmetRasim müsait değil.

Eklediğiniz örnek belgedeki kodların yerine aşağıdakileri yapıştırın.
Sonra da; sayfaya ekleyeceğiniz herhangi bir nesneyle aşağıdaki KONTROL isimli makroyu ilişkilendirin.

VBA:
(14 satır)

Sayın Ömer Baran hocam oldu. Elinize sağlık.
Öğrenmek için soracağım. Bunun gibi komut butonunun aynı kodları çalıştırabileceği, alternatif yazım şekilleri var mıdır?
Varsa ve paylaşırsanız denemek isterim.

Sayın Ömer Baran hocam oldu. Elinize sağlık.
Öğrenmek için soracağım. Bunun gibi komut butonunun aynı kodları çalıştırabileceği, alternatif yazım şekilleri var mıdır?
Varsa ve paylaşırsanız denemek isterim.
Yine aynı satır sütun renklendirme kodlarından (yine command buton ile çalıştırma) bahsediyorum hocam, yanlış anlaşılma olmasın diye belirtmek istedim.

Dikkat ederseniz, mevcut kodun iki türlü çalışmasını sağlayan Public XD As Boolean satırı.
Düğmeyle ilişkilendirilen KONTROL isimli makro;
XD değişkeninin aldığı son değeri (True veya False) görüyor.
Soruyu gördüğümde aklıma bu şekilde yazmak geldi, farklı yazım şekilleri aklıma gelirse yine yazarım.

ToogleButton da aynı işlemi yapıyor aslında, Toogle Button aktif/fasif durumu XD değişkeninin True/False değerlerine karşılık geliyor.

.

@hakki83
Sanırım Sayın @AhmetRasim müsait değil.

Eklediğiniz örnek belgedeki kodların yerine aşağıdakileri yapıştırın.
Sonra da; sayfaya ekleyeceğiniz herhangi bir nesneyle aşağıdaki KONTROL isimli makroyu ilişkilendirin.

VBA:
(14 satır)
Sayın hocam
Bu kodda birden fazla hücre seçildiğinde, seçilen tüm satır ve sütunları renklendiriyor.

Bunun yerine yanlışlıkla birden fazla hücre seçilse bile; sadece ilk seçilenin satırsal ve sütunsal olarak renklenmesi sağlanabilir mi?