Çözüldü Boş Hücreye Gelince Durma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cnkygt

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba;

Hergün değişken sayıda sütunların dolacağı bir tablom var , bu tablo içerisinden hücreler diğer sayfadaki belirli yerlere geçip matbu bir form çıktısı alıyorum. Sistematiği oturttum ve makromu oluşturdum ama her gün farklı sayıda sütun olduğu için makroyu döngüye sokamıyorum seçili hücrenin boş oluğunu veya son satıra geldiğini anlayıp kendisinin durmasını istiyorum , bu konuda yardıma ihtiyaç duymaktayım.

Örnek çalışmanızı eklerseniz çözü,m alabilirsiniz. if cells(i,1) =empty then exit sub şeklinde yazarsanız. Boş hücreye gelince işlemi sonlandırır.

Örnek olarak ekleyebileceğim kıvama getirmeye çalışıyorum , "if cells(i,1) =empty then exit sub" bu kodu ekledim ama işlem sırasında gelince kendini kapattı sanırım bu kodun içerisine sayfa bilgisi de eklemem gerekiyor

Kendi kendine kapattı derken yanlış bir anlatım oldu buga girdi işlem kendini tamamlayamadı . Şöyle anlatabilirim 4 tane sayfam var 3. sayfadaki veriler 4.sayfaya geçiyor . 3 satırda veriler bittiğinde döngünün bitmesini istiyorum

Hocam yardımınıza ve ilgininize öncelikle teşekkür ederim kusuruma bakmayın, vba ortamında yazacak bilgiye henüz sahip değilim kendi hareketlerimi kayıt ederek oluşturuyorum makrolarımı . Tek isteğim şu 3.sayfadaki satırının sonunu algılayıp durması örnek dosyasını oluşturuyorum

Ekli dosyalar

Hocam yardımınıza ve ilgininize öncelikle teşekkür ederim kusuruma bakmayın, vba ortamında yazacak bilgiye henüz sahip değilim kendi hareketlerimi kayıt ederek oluşturuyorum makrolarımı . Tek isteğim şu 3.sayfadaki satırının sonunu algılayıp durması geri kalan döngüleri bir şekilde ben halledebilirim . Örnek dosyasını ekledim , Makro sayfasından Ek sayfasına işaretlediğim yere veriler 1. satırın verileri geçiyor ve 2 çıktı veriyor , bu döngüyü dediğim gibi makro hareketleri vasıtasıyla kurdum ama satır sayısı sürekli değişken olduğu için durdurmayı başaramadım

Flood olmuş admin mesajlarımı birleştirirse sevinirim

Merhasab.
Belgenize baktığımda, mevcut kodlar, ÖZET TABLO satırıyla başlıyor ve bu tablo üzerinde işlem yapılmasını öngörüyor.
Belgenizde bir ÖZET TABLO da göremiyorum.

Bence; birden fazla farklı çıktı almaya hazır örnek veri içeren yeni bir örnek belge yüklemenizde yarar var.
İlk çıktı alacağınız haliyle, ilgili hücrelere formül yazarak, hangi hücreye hangi verinin geleceğinin tam olarak anlaşılmasını sağlayın.
Sonra da isteğinizi, sayfa adı/hücre adresi gibi net adresler belirterek tekrar açıklayın.

Örnek belge hazırlama konusunda, cevabımın atındaki İMZA bölümünü mutlaka okuyunuz.

Bilgi: örneğin sonsat= Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row gibi bir kod satırıyla A sütunundaki son dolu satırın satır numarasını buldurup,
döngüyü For sat = 1 To sonsat.....Next şeklinde oluşturursanız işlem son satırda tamamlanarak döngüden çıkılabilir.
.

Cevabınız için teşekkür ederim VBA ile kod yazımını çok iyi bilmiyorum . Tek isteğim şu;

Sheets("Ek").Select
ActiveWindow.SmallScroll Down:=-6
Range("B1").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=Makro!R[2]C"
Range("B24").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=Makro!R[-21]C[3]"
Range("B25").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=Makro!R[-22]C[5]"
Range("B27").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=Makro!R[-24]C[2]"
Range("B34").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=Makro!R[-31]C[4]"
Range("B35").Select
Range("A2").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=Makro!R[1]C"
Range("A3:F6").Select
ActiveWindow.SmallScroll Down:=3
ActiveWindow.SelectedSheets.PrintOut Copies:=2, Collate:=True, _
IgnorePrintAreas:=False

Yerleştirme ve çıktı almayı hallettim verilerin geliş ve gidişini de çözdüm sadece bu kayıtın içerisine makro sayfasındaki sütünün dolu olup olmadığını kontrol edecek bir döngüyü yerleştiremedim , bu döngüyü formülün içerisine 40-50 defa kayıt edip çalıştıracağım .

Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
Kod, Makro isimli sayfanın 3'üncü satırından, Makro sayfası B sütunundaki son dolu satıra kadar olmak üzere;
ilgili hücrelere verileri aktarır ve Ek isimli sayfayı yazıcıya gönderir.
Makro sayfası B sütunundaki bilgi, VERİ sayfası A sütununda yoksa o satır için işlem yapılmaz.
VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(15 satır)

Kusura bakmayın yardım eden ve okuyan herkesi fazlaca yordum sanırım kendimi ve isteğimi tam olarak ifade edemiyorum, uğraştım ama dosyayı buraya yükleyebilecek kadar örnek hale de getiremedim konuyu ister silebilir veya çözüldü olarak değiştirebilirsiniz . Kendi kendime bir çözüm bulmam gerekiyor sanırım

Yüklediğiniz örnek belge üzerinde, verdiğim kodu denemediniz mi?
NOT:Kopya sayısını düzelterek önceki ceevabımda küçük güncelleme yapmıştım (sayfayı yenileyerek görebilirsiniz).

Sonuç alamıyorsanız, birkaç örnek veri daha ekleyip, herbir çıktı için EK sayfasının bir kopyasını oluşturarak olması gereken sonucu
formül kullanmadan elle yazarak hazırlayın ve bu haliyle belgenizi foruma tekrar ekleyin ki kontrol yapılabilsin.

Örnek belge konusunda cevaplarımın altındaki İMZA bölümünü okumanızda yarar var.
.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13