Çözüldü Borç Listesi Takibi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

selamt

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Çalışanlarımız için bir borç takip sistemi oluşturmak istiyorum. Ek'te bulunan dosyayı bir siteden buldum ve kendi ihtiyacım olacak şekilde tasarladım.
İŞlemleri formüller ile yapmak istemekteyim. Rica etsem ek'li dosyada basitçe belirttiğim iki konu hakkında destek olur musunuz?

Teşekkürler

Ekli dosyalar

Merhaba.
İlginç sorularınıza bir yenisi daha eklenmiş.

Gereksiz yazışma olmaması bakımından; netleştirilmesi gereken bir husus var onu sorayım.
2019/ocak ayından 2020/şubat ayına 13 ay var ve C8-D8'deki 2019/mart işlem görmeyecek
yani 2019/mart hariç tutularak, 1.200 TL'yi 12 'ye bölerek tabloya yazdırmak istiyorsunuz doğru mudur?

Üstadım durur durur arıza sorular sorarım bu doğrudur, tespitiniz muazzam ve saygı duydum.

Haklısınız sanırım örnek şablon oluştururken biraz aceleci davranmışım, konuya açıklık getireyim.
Toplamda elimde 4 veri var hatta 3 tanesi garanti 1 tanesi opsiyonel diyebiliriz.

• Kişinin aldığı borç miktarı,
  • Kesintinin başlayacağı yıl/ay,
  • Toplam kesilecek ay sayısı,
  • atlatılacak dönem (yıl/ay) bilgisi

Ben üstteki bilgileri yazdıktan sonra, önce bu 4 kriter kapsamında bitiş yıl ve ay'ın olduğu bilgilere ihtiyacım var.
İkinci aşamada ise, B sütununda yer alan Kesinti Planı başlığının altına doğru başlangıç ve bitiş e göre kaç ay kesileceğinin numaralandırılması ve toplam kesintinin aylara otomatik olarak dağıtılması.

Umarım kafamda istediğimi anlatabilmişimdir.

İlgi ve alakanıza teşekkürler.

Anlatmanız iyi ancak, olması gerekeni haricen hesaplayarak olması gereken konumlarına elle yazıp,
şu hücreye şu nedenle şunu yazdım/yazmadım, hesaplamayı şöyle yaparak bu sonuca vardım deseydiniz.

Herneyse; soruyu/aklınızdan geçeni anlamak bakımından bir şeyler sorayım;
Bitiş yıl ve ayını nasıl düşünerek yazdınız? Ben, 13 aylık bir tablo (2020/şubat-2019/ocak arasındaki ay sayısı) olacağını ve
3'üncü taksit (2019/mart ayına denk düşecek satır) boş, bunun dışındaki 12 satıra 1200/12 = 100,00 yazılacağını düşünmüştüm.
Ancak; kaç ayda kesilecek satırında 6 sayısını görüyoruz. Bu durumu nasıl izah edersiniz?

Ömer Hocam istediğim aşağıdaki gibi olacak.
B sütununda son sayı 7 kalacak ve artık sayı görünmeyecek altında.
Tabi formüller kalacaktır sadece veri olmasın.
Bir sonraki adımdaki sorumu da yazayım :)
1 yerine ya da bir önceki sütuna 2019 / 01 yazılabilir mi?
Aşağı doğru gidecek tabi yine...

1573333995518.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
O zaman şöyle cevap vereyim.
-- B7 hücresine birinci formülü, C7 hücresine ikinci formülü uygulayın.

-- B11 hücresine üçüncü formülü, C11 hücresine de ikinci formülü uygulayıp B sütununda BOŞ sonuç alıncaya kadar B11 ve C11'i aşağı doğru kopyalayın.
=YIL(TARİH($C$5;$D$5+$C$6+VE($C$8>0;$D$8>0)-1;1))
=AY(TARİH($C$5;$D$5+$C$6+VE($C$8>0;$D$8>0)-1;1))
=EĞER(SATIR(A1)>$C$6+VE($C$8>0;$D$8>0);"";SATIR(A1))
=EĞER(B11="";"";EĞER(B11=ETARİHLİ(TARİH($C$5;$D$5;1);TARİH($C$8;$D$8;1);"M")+1;"";$C$4/$C$6))

Önce bundan önceki cevabımı okuyunuz, yeni sorunuzu fark etmemiştim;
B sütununda 1, 2, 3... gibi sayılar elde etmek için önceki cevabım yeterlidir.

B sütununa 2019 / 1 , 2019 / 2 gibi sonuç istiyorsanız B11 için aşağıdaki birinci formülü, C11 için ikinci formülü kullanın.
=EĞER(SATIR(A1)>$C$6+VE($C$8>0;$D$8>0);"";YIL(TARİH($C$5;$D$5+SATIR(A1)-1;1))&" / "&AY(TARİH($C$5;$D$5+SATIR(A1)-1;1)))
=EĞER(B11="";"";EĞER(B11=$C$8&" / "&$D$8;"";$C$4/$C$6))

Hocam kesinti planındaki sütun sayısının 3 olması yararlı olacaktı.
B sütununa Dönem,
C sütununa Sayı,
D sütununa Rakam getirmek.

Sayı ve Rakam'da ilk verdiğiniz formüller, verileri 1000 satıra kadar çeksemde, boş olarak gelmekte (tam istediğim) ama son yazdığınız Dönem için olan formülü aşağı doğru çoğalttığımda bol olan yerlerde de dönemi yazmaya devam etmekte.

O kısmı nasıl revize edebiliriz?

Teşekkürler

O zaman şöyle yaparak olayı toparlayalım.
Aşağıdaki formülleri sırasıyla B11, C11 ve D11'e uygulayıp aşağı doğru çoğaltın.
=EĞER(SATIR(A1)>$C$6+VE($C$8>0;$D$8>0);"";SATIR(A1))
=EĞER(SATIR(A1)>$C$6+VE($C$8>0;$D$8>0);"";METNEÇEVİR(TARİH($C$5;$D$5+SATIR(A1)-1;1);"YYYY / AA"))
=EĞER(C11="";"";EĞER(C11=$C$8&" / "&METNEÇEVİR($D$8;"00");"";$C$4/$C$6))

Üstadım son hususu kendim çözdüm.
Destekleriniz için yürekten teşekkürlerimle.
Konu nihayete ermiştir.
Farklı arızalı sorularda görüşmek üzere.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10