D

Çözüldü Bir Hücreyi Gizleme Parolaya Tabi Tutma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan drahmet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

drahmet

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba kolay gelsin çalışma kitabımda günlük kasa verilerim var ve gelir gider tek sayfada kontrol ediyorum ve bir hücrede ise banka hesabımdaki para yazıyor her gün hesaba yatırıyorum ve o hücreden kontrol ediyorum günlük ciromun görünmesi problem değil fakat sekreterim tarafından hesap bakiyemin görünmesini istemiyorum sadece ben istediğimde görmek istiyorum sekreterim kayıt yapacak fakat hesabımda ne kadar olduğunu bilmesini istemiyorum
prola konulabilir mi ?
sadece ben istediğimde görebilmenin bir yolu var mıdır
Gizlemek istediğim hücre 1. sayfada I12 ve I14 2. ve diğer sayfalarda I14 hücresi

Ekli dosyalar

Çözüm
Merhabalar Sn. @drahmet

InputBox' a yazılan şifrelerin gizlenmesi için kod oluşturulabilir ancak Excel versiyonları arasındaki farklardan dolayı sorun olabileceği için en iyi yöntem UserForm ile giriş ekranı oluşturmak.

-- UserForm' da kullanılan TextBox nesnesinin PasswordChar özelliği bulunmaktadır.
-- Bu özellik ile TextBox içerisine yazılan karakterleri, seçtiğiniz bir karakter ile gizleyebilirsiniz.

Resimde de görüldüğü gibi PasswordChar özelliğinde yıldız ( * ) simgesini kullandım.
--Artık TextBox 'a yazılan karakterler yıldız olarak görünecek.

1648635136550.webp

PasswordChar Uygulama Ekran Görüntüsü
userform_giris_ekrani.webp

Dosyayı İlk kez çalıştırdığınız zaman, Office Güvenlik...
L12 ve L14 değerleri nasıl hesaplanıyor? Hesabı makro ile yapıp, hücreye yazdırma işlemi yapmadan; şifre kullanılan bir buton ile sonucu mesaj kutusu olarak görebilirsiniz.

@drahmet Merhaba,
İlgili sayfalardaki hücrelerin hepsini seçip hücre biçimlendir koruma kiliti kaldır,
sonra görüntülenmesini istemediğiniz hücreleri seçip hücre biçimlendir koruma kilit ve gizli seçeneklerini tikleyin.
sayı biçimlendir kısmına [;;;@] yada [;;;] değerini özel seçeneği yazan yere girin
sayfayı kilitleyin şifreleyin
. paylaştığım örnek bu şekilde toplam tutarlar gözükmüyor siz şifreyi girerseniz gözüküyor. bu arada sayfa şifreli ama şifresiz sayfa korumasını kaldır dediğiniz de kalkacaktır.

Ekli dosyalar

Merhabalar Sn. @drahmet
Örnek olması açısından bir dosya hazırladım.

-- Dosya açılışında Resimdeki gibi şifre ekranı gelir.
1647434826029.webp

-- Dosya içindeki kodlar, resimde işaretlediğim bölüm içindedir.
1647434412494.webp

Burada yapmanız gerekenler;
-- Resimde gösterdiğim 3 satır şifre belirleme satırıdır ve yanlarında açıklamaları mevcut.
Bu satırlar ile kullanmak istediğiniz şifreleri belirleyiniz.
1647434516289.webp

-- Kullanıcı şifresi ile giriş yapılırsa, Toplam hücreleri Resimde belirttiğim gibi görünür.
1647434253429.webp

-- Yetkili şifresi ile giriş yapılırsa ilgili hücrelerin içerikleri görünür.
Ekli dosyayı görüntüle Şifre İle Hücre Gizleme.xlsm
-- Dosya kapatılırken de hücreler kapatılır.

Burada yapılan işlem nedir?
-- Belirttiğiniz hücrelerin yazı tipi rengini değiştirme işlemi.

Dosyanızın yapısında dolgu rengi değiştirmediğiniz sürece sıkıntısız kullanabilirsiniz.
Eğer renk değiştirirseniz, kod içindeki RGB satırlarını da değiştirmeniz gerekir.

Ekli dosyalar

• Adsız.webp
    Adsız.webp
    37.4 KB · Görüntüleme: 5
Moderatörün son düzenlenenleri:
Mesajıma cevap vermemişsiniz fakat Gördüğüm eksikliği belirteyim. L12 hin sonucu başka iki hücrenin toplamı olduğu için diğer iki hücrenin de gizlenmesi gerekmiyor mu?

Merhabalar Sn. @drahmet
Örnek olması açısından bir dosya hazırladım.

-- Dosya açılışında Resimdeki gibi şifre ekranı gelir.
1647434826029.webp

-- Dosya içindeki kodlar, resimde işaretlediğim bölüm içindedir.
1647434412494.webp
Burada yapmanız gerekenler;
-- Resimde gösterdiğim 3 satır şifre belirleme satırıdır ve yanlarında açıklamaları mevcut.
Bu satırlar ile kullanmak istediğiniz şifreleri belirleyiniz.
1647434516289.webp
-- Kullanıcı şifresi ile giriş yapılırsa, Toplam hücreleri Resimde belirttiğim gibi görünür.
1647434253429.webp

-- Yetkili şifresi ile giriş yapılırsa ilgili hücrelerin içerikleri görünür.
Ekli dosyayı görüntüle 14333
-- Dosya kapatılırken de hücreler kapatılır.

Burada yapılan işlem nedir?
-- Belirttiğiniz hücrelerin yazı tipi rengini değiştirme işlemi.

Dosyanızın yapısında dolgu rengi değiştirmediğiniz sürece sıkıntısız kullanabilirsiniz.
Eğer renk değiştirirseniz, kod içindeki RGB satırlarını da değiştirmeniz gerekir.
çok güzel olmuş bunu ben kendi dosyama yapamayabilirim siz yapmasınız olur mu ?
çalışma kitabının 1 numaralı sayfasında I12 ve I14
çalışma kitabının 2,3,4,5,6,...31 sayfalarında I14
çalışma kitabının 31 numaralı sayfasında I16 I18 I20 I22 I24 hücreleri için aynı şeyi yapabilir misiniz geri çevirmesseniz çok sevirim
elinize sağlık çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Merhabalar Sn. @drahmet
İlk paylaştığım dosyaya ek olarak, son paylaştığınız dosyada Ayarlar isimli sayfa oluşturdum.
-- Bu sayfadan kullanmak istediğiniz şifreleri belirleyebilirsiniz.
-- Sayfa ilk açılışta gizli olarak gelecek.
-- Herhangi bir sayfa üzerinde Sağ Tuş \ Göster i tıkladığınız zaman, açılan pencereden Ayarlar isimli sayfayı tıklayıp Tamam tuşuna basınız.
1647612252101.webp
1647612349018.webp

-- Sayfa açılışında şifre ekranı gelecek, Yetkili şifreyi yazdığınız zaman sayfadaki bilgiler görünecek.
1647612410925.webp

Ekli dosyayı görüntüle brn_tarih_bazli.xlsx
Dosyadaki örnek şifreler Resimdeki gibidir.
-- Şifreleri değiştirmek istediğiniz zaman, ilgili hücrelere istediğiniz şifreyi yazıp Uygula düğmesine tıklayınız.
-- Herhangi bir sayfayı tıkladığınızda ya da dosyayı kapattığınızda Ayarlar sayfası gizlenir.

Ekli dosyalar

Çok teşekkür ederim.
çalışma kitabını koruyunca worksheet sınıfının visible özelliği kurulamıyor diye bir uyarı aldım sanırım tüm sayfalar gizli olmamalıdır gibi bir şeyler çıktı karşıma kitabı korumazsam çıkmıyor ciddi bir şey değildir sanırım.
kitabı koruyarak da o uyarıyı almama yöntemim var mıdır ?

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş.

Merhabalar, rica ederim.

Dosya içerisinde sadece Ayarlar sayfası gizli ve kontroller sonucu hata almadığım için paylaştım dosyayı. Dosyayı tekrar açtığınızda bahsettiğiniz hata devam ediyor ise Pazartesi günü yeniden kontrol edebilirim.

Elinize sağlık.
Teşekkür ederim çalışma kitabını koru dediğimde oluyor hata bende korumuyorum sorun değil.
şifreyi girmesem de açılması normal mi şifre gizlemek yada gizlememek için koyuldu sanırım açılıp açılmaması için değil teşekkürler.

Merhabalar, ilk açılış sırasında şifre girilmediği zaman da belirlenen hücreler gizlenir.
Şifre girilmediği zaman dosyanın kapanmasını tercih eder misiniz?

Merhabalar Sn. @drahmet
Dosyanın güncellenmiş hali.

-- Kullanıcı şifresi ile giriş yapılırsa Çalışma Kitabını Koru ve Sayfa Koruma Şifresi seçeneği aktif olur.
-- Yetkili şifresi ile giriş yapılırsa Çalışma Kitabını Koru seçeneği pasif, Sayfa Koruma Şifresi Aktif olur.
-- Giriş sırasında şifre girilmez ise resimdeki uyarı çıkar.
1647954960449.webp

-- Hayır tıklanırsa çalışma kitabı kapanır.

Not: Çalışma Kitabını Koru şifresi, yetkili şifresidir.

Ekli dosyalar

Resimde çıkan uyarı çok güzel olmuş teşekkürler.

Kullanıcı şifresi ile giriş yapılırsa Çalışma Kitabını Koru ve Sayfa Koruma Şifresi seçeneği aktif edilmiş ve direkt tıklanamaz olabilir mi ?
-- Yetkili şifresi ile giriş yapılırsa Çalışma Kitabını Koru ve Sayfa Koruma Şifresi seçeneği aktif olabilir mi ?

Merhaba Sn. @drahmet
Bu dosyayı, son mesajınıza göre düzenledim ancak Yetkili şifresinde de Çalışma Kitabını Koru seçeneğini aktif olduğu için sekmeler üzerinde Sağ Tuş tıkladığınız zaman Göster seçeneği pasif olacak.

1648026662739.webp

Ayarlar sayfasını görünür yapmak istediğiniz zaman Çalışma Kitabını Koru şifresini sizin girmeniz gerekiyor.
1648032437641.webp

Ekli dosyalar