Çözüldü Benzersiz Değerleri Yaş Gruplarına Ayırma

muhsar

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
ekte sunduğum çalışmada a sütunu işlem noları c sütunu yaşları mevcut;N43:S50 hücrelerinde bulunan tabloma yaş gruplarına göre sayıları getirdim fakat bunları benzersiz olarak getirmem gerekiyor.

=ÇOKEĞERSAY(C1:C3000;">="&3;C1:C3000;"<="&"18") formülü kullanarak tablodaki 3-18 yaş aralığını getirdim bu formüle a sütunundaki benzersizlerin 3-18 ini eklemek için gerekli formülde yardımcı olurmusunuz.toplam 968 kayıt var fakat 595 benzersiz kayıt var,yaş grupları sayı toplamı 595 eşit çıkmalıdır

Ekli dosyalar

Merhaba.
Sanıyorum R44:R49 hücre aralığındaki sayılardan söz ediyorsunuz.
Örneğin 3-18 yaş grubu için R45 hücresine aşağıdaki formülü dizi formülüne dönüştürerek uygularsanız sonuç 10 yerine 7 çıkar.
Formülde YIL ve AY kontroü de mevcuttur.
Formülü dizi formülüne dönüştürmek için ENTER değil CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumdayken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlayın.
Diğer yaş grupları için formülde gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Hatırlatma: Belgelerinizde mümkün olduğunca hücre birleştirmelerinden kaçınmanızı önermeliyim.
Birleştirilmiş hücreye dizi formülü uygulanamayacağından, formül uygulamasından önce hücre birleştirmesini iptal edin.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

Merhaba.
Sanıyorum R44:R49 hücre aralığındaki sayılardan söz ediyorsunuz.
Örneğin 3-18 yaş grubu için R45 hücresine aşağıdaki formülü dizi formülüne dönüştürerek uygularsanız sonuç 10 yerine 7 çıkar.
Formülde YIL ve AY kontroü de mevcuttur.
Formülü dizi formülüne dönüştürmek için ENTER değil CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumdayken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlayın.
Diğer yaş grupları için formülde gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Hatırlatma: Belgelerinizde mümkün olduğunca hücre birleştirmelerinden kaçınmanızı önermeliyim.
Birleştirilmiş hücreye dizi formülü uygulanamayacağından, formül uygulamasından önce hücre birleştirmesini iptal edin.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

sn hocam; ı sütunu mıayene tarihi ile bir işimiz olmayacak,c sütununda bulunan yaşları a sütununda bulunan nolara göre benzersiz alacaz.rica etsem I sütunu nu hiç baz almadan tekrar düzenleyebilirmisiniz formülü.bu haliyle sonuç alamadım çünkü

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5