Çözüldü Benzersiz değerleri tarih bazlı saydırmak

asiliano77

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese iyi günler.

Bu forumdaki ilk postum ve ilk sorum olacak. Excel alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

İlk sorum olacağı için terminoloji ve anlatım hatalarım olursa şimdiden affola.

Detaylı bir iş için topladığım verilerin okunabilmesi adına özet bir tablo hazırladım. Fakat tek bir formülde takılı kaldım.

Sorum şu . Belirli bir tarihteki benzersiz verileri başka bir tabloya sadece tarih verisi üzerinden saydırmak.

Tablo örneği şu şekilde.

A-------------------------B
105-S2------------------03.12.2021
105-S2------------------03.12.2021
103-S4------------------03.12.2021
105-S6------------------03.12.2021
105-S6------------------03.12.2021
104-S1------------------04.12.2021
102-S4------------------04.12.2021
102-S4------------------04.12.2021
105-51------------------04.12.2021
105-S2------------------04.12.2021

03.12.2021 tarihinde 3 farklı değer var. Çokeğersay formülü ile hepsini saydığı için 5 değer olarak sonuç veriyor.

=TOPLA(1/EĞERSAY(A1:A12;A1:A12)) formülü ile tarih olmadan saydırabiliyorum. Fakat bunu tarih bazlı yönlendirmem gerek.

Ayrıca bu tablo sürekli güncellenerek binlerce satır aşağıya inecek. Sürekli formül güncellemek istemiyorum. Yeni veriyi eklediğimde benzersiz değerleri belirttiğim tarihte otomatik olarak genel tabloda saydırmasını istiyorum.

Direk formülü bana sunmanıza gerek yok, hangi yoldan gideceğimi söyleyebilirseniz ben devamını getirebilirim.

Şimdiden teşekkürer

Foruma hoşgeliniz @asiliano77 .

Sorularınızı örnek belgeler üzerinden sorarsanız daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır.
Ekleyeceğiniz örnek belge özellikleriyle ilgili gerekli açıklama, cevabımın altındaki İMZA bölümünde mevcut (okuyunuz).

Selamlar,
Anlatılana göre cevap verecek olursam

Aşağıdaki formülleri deneyiniz...

[formul]=TOPLA.ÇARPIM(((A1:A12<>"")*(B1:B12<>""))/(ÇOKEĞERSAY(A1:A12;A1:A12&"";B1:B12;B1:B12&"")))[/formul]

ya da (DİZİ Formül)

[formul]=TOPLA(EĞERHATA(((A1:A12<>"")*(B1:B12<>""))/(ÇOKEĞERSAY(A1:A12;A1:A12&"";B1:B12;B1:B12&""));0))[/formul]

ya da (DİZİ Formül)

[formul]=TOPLA(--(SATIR(A1:B12)-SATIR(A1)+1=EĞER((A1:A12<>"")*(B1:B12<>"");KAÇINCI(A1:A12&"|"&B1:B12;A1:A12&"|"&B1:B12;0))))[/formul]

Not :
DİZİ Formüllerin hücreye girişleri ENTER ile değil CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarının 3 üne AYNI anda basılarak yapılır. Formül düzgün olarak girildiğinde, formül otomatik olarak {...} şeklinde parantez içerisine alınır. Formül düzgün girilmediğinde, ya da { } parantezleri manuel yazıldığında formül düzgün çalışmayacaktır

Profilinizde Excel 2021 yazıyor.
Dolayısıyla BENZERSİZ ve FİLTRE işlevi vardır.

Aralarda BOŞLUKlar yoksa

[formul]=SATIRSAY(BENZERSİZ(A1:B12))[/formul]

Aralarda Boşluklar olabiliyorsa

[formul]=SATIRSAY(BENZERSİZ(FİLTRE(A1:B12;(A1:A12<>"")*(B1:B12<>""))))[/formul]

Cevaplarınız için teşekkürler fakat tarih kısmı gözden kaçmış sanırım . o yüzden dosyayı ekleyip anlatmayı uygun buldum. Ekleyeceğim dosya yine burası için oluşturduğum bir dosya. Çünkü sayfa 2 deki özet tablonun verileri toplam 5 ayrı excel dosyasından geliyor.

Attığım dosyadaki sayfa 1'deki B sütununda bulunan veriler ve F sütunundaki tarih bölmesi bizi ilgilendiren kısım olacak. Sayfa 2 'deki özet tabloda D sütunundaki herhangi bir hücreye B1 hücresindeki tarih sekmesini baz alarak , o tarihe ait Sayfa 1 'deki B sütunundaki benzersiz değerlerin sayısı gelecek. Çok fazla tablo olduğu için yazacağınız formülü ben diğer Excel tablolarına kendim uygulayacağım.

Ayrıca Sayfa1 'deki veriler sürekli devam edecek. Muhtemelen 10.000 satırlık bir veri bekliyorum. Dolayısıyla yapılan formülün sütundaki belli hücreleri değil, tüm sütunu kaplaması gerekiyor sürekli otomatik güncelleme için.

Tekrardan herkese teşekkürler

Ekli dosyalar

Merhaba,
Veri kaynağını tablo biçimine çevrildi.
İlgili veri sütunlarına "spool" ve "tarih" alan adı tanımı yapıldı.
Sayfa2 D1 hücresine excel versiyonunuza uygun işlevler ile formül yazıldı. Deneyiniz.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi