Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bd

Yıllık Dosya Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Excel hücrelerinin istediğim aralığında, sadece tek sayılardan oluşan benzersiz sayılar üretmek için nasıl bir formül yazmam gerekir.

Cevap yazacak ilgililere teşekkür ederim.

Çözüm
Sorunuzu anlayamadım maalesef..
Excel hücrelerinin istediğim aralığında,
derken,
örneğin 1. aralık A5 : E12, 2. aralık K2 :L5, 3. aralık D125 : F1250.... vs gibi mi?

Sorunuzu, Örnek dosya ile desteklerseniz, ve bu örnek dosyada da ne istenildiğini açıklayıp beklenen sonuçları yazarsanız, beklenilen cevabı kısa sürede alabileceğinizi düşünüyorum....

İnşallah, anlayamayan sadece benimdir....

Yine de bir not :
SIRALI(15) : 15 adet satıra, 1 den 15 e kadar sıralı sayıları yazdırır.
SIRALI(15;;13;2) : 15 adet satıra, 13 den başlayıp , 2 şer artarak (yani, 13, 15, 17, ...) giden sayıları (yani tek sayıları) yazdırır. Bunları rastgele sıralamak için ise SIRALAÖLÇÜT(SIRALI(15;;13;2);RASGDİZİ(15)) formülü...
Sorunuzu anlayamadım maalesef..
Excel hücrelerinin istediğim aralığında,
derken,
örneğin 1. aralık A5 : E12, 2. aralık K2 :L5, 3. aralık D125 : F1250.... vs gibi mi?

Sorunuzu, Örnek dosya ile desteklerseniz, ve bu örnek dosyada da ne istenildiğini açıklayıp beklenen sonuçları yazarsanız, beklenilen cevabı kısa sürede alabileceğinizi düşünüyorum....

İnşallah, anlayamayan sadece benimdir....

Yine de bir not :
SIRALI(15) : 15 adet satıra, 1 den 15 e kadar sıralı sayıları yazdırır.
SIRALI(15;;13;2) : 15 adet satıra, 13 den başlayıp , 2 şer artarak (yani, 13, 15, 17, ...) giden sayıları (yani tek sayıları) yazdırır. Bunları rastgele sıralamak için ise SIRALAÖLÇÜT(SIRALI(15;;13;2);RASGDİZİ(15)) formülü kullanılabilir.

Çözüm
Sayın hocam ilginize ve cevabınıza teşekkür ederim. Şimdi yazdıklarımı tekrar okuduğumda, ben de tam ifade edememişim, haklısınız.

1694852713276.webp

Mesela 20'ye kadar hücreye rastgele sayı yazdırmak istiyordum. Verdiğiniz formülün en sonundaki tam bu işi yapıyor.

Çok teşekkür ediyorum size.

Ben çok daha karmaşık yorumluyordum olayı.
Belirli bir alana, örneğin B5 : k25 gibi bir alana, satırlarda benzersiz TEK sayılar ... vs gibi yorumlamaya çalışıyordum. (İşte örnek dokumanın faydalarından birisi..)

Neyse..
Size, KARE Matriste, hem satırlarda, hem de sütunlarda BENZERSİZ olmak üzere Rastgele Sayı dizilimleri...

R356.webp

Burada,
B2 hücresine TAMSAYI yazın.

Hem satırlarda ve hem sütunlarda 1 den B2 de yazdığınız sayıya kadar rastgele Benzersiz sayılar dizisi elde ediliyor.
Sayı dizisi B2 de yazılan adet kadar sıralı sayı dizisidir.
EĞERHATA(LET.... ibaresinde, LET önüne yazacaklarınız ile diziyi değiştirebilirsiniz.
Örnekler :
1 den başlayıp sıralı şekilde giden TEK sayılar : -1+2*LET
17 den başlayıp sıralı şekilde giden TEK Sayılar : 15+2*LET
2 den başlayıp sıralı şekilde giden ÇİFT sayılar : 2*LET
28 den başlayıp sıralı şekilde giden ÇİFT sayılar : 26+2*LET
Farklı bir örnek : -41 +3*LET (-38 den başlayıp 3 er artarak giden dizi)
ya da
İNDİS({"A";"B";"C";"D";"E";"F"......};LET(............)) şeklinde yazarak, sayılardan Harflere, ya da listedeki verilere döndürmek.... vs....

Ekli dosyalar

Hocam, konu "çözüldü" olarak işaretlendiği için kilitlemiştim. Soruyu soran cevap yazamayacaktır ama ben bu "makale" tadındaki cevap için kendi adıma teşekkür edeyim.

Elinize sağlık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...