Çözüldü Belirlenen İşe Göre Adam Hesabı Yapma

cihanser55

Normal Üye
Merhaba,

çalıştığım işyeri için bir tabloya ihtiyacım var. olay özetle şöyle: dışardan ekstra personel çağırıyoruz. bunu bir firmadan istiyoruz. kendisi puantajını tutuyor bana da yolluyor. kontrolünü sağlıyorum. ancak ben bu taleplerimi daha da ölçülebilir, hatta bir organizasyon olduğunda, organizasyon tipine bakarak, önceden kaç kişi çağırmalıyım bilmek istiyorum. elimdeki mevcut veriyi sisteme işleyip, 1000 kişilik düğüne, 60 garson çağıracağım demem lazım. bu konuda önerilerinizi rica ederim.

teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Çözüm
Cihan bey merhaba,

Bunun için hesaplamaların yapılabileceği kriterlerin tanımlanması gerekir.
Örneğin bir iş tanımlanır, ihtiyaç duyulan adam sayısı yazılır.
O işin alt kırılımları olur ve toplamdaki ihtiyaç duyulan sayı, o kırılımlara dağıtılır.
Yine her alt kırılım için iş/adam maliyetleri tanımlanır.
Bu tanımlamalar birden fazla ihtiyaçları kapsayacak şekilde çoğaltılır.

Örneğin (tamamen sallıyorum) :
Bir Düğün organizasyonu için belirlediğiniz garsonların alt kırılımlarını yapın ve toplamda 60 a ulaşın.
Eğer 60 sayısı 1000 kişi içinse, bunun 1200 ya da 800 olması halinde kaç garsona ihtiyaç var, bu da tanıma ihtiyaç duyulacak bir kriterdir.
O garsonların belki unvan bazlı (şeftir, elemandır vs) maliyetleri farklılık gösterebilir...
Cihan bey merhaba,

Bunun için hesaplamaların yapılabileceği kriterlerin tanımlanması gerekir.
Örneğin bir iş tanımlanır, ihtiyaç duyulan adam sayısı yazılır.
O işin alt kırılımları olur ve toplamdaki ihtiyaç duyulan sayı, o kırılımlara dağıtılır.
Yine her alt kırılım için iş/adam maliyetleri tanımlanır.
Bu tanımlamalar birden fazla ihtiyaçları kapsayacak şekilde çoğaltılır.

Örneğin (tamamen sallıyorum) :
Bir Düğün organizasyonu için belirlediğiniz garsonların alt kırılımlarını yapın ve toplamda 60 a ulaşın.
Eğer 60 sayısı 1000 kişi içinse, bunun 1200 ya da 800 olması halinde kaç garsona ihtiyaç var, bu da tanıma ihtiyaç duyulacak bir kriterdir.
O garsonların belki unvan bazlı (şeftir, elemandır vs) maliyetleri farklılık gösterebilir, maliyetlerini yine tanımlamanız gerekir.
Abartıyorum, maliyet kalemlerini detaylandırmanız gerekebilir :)
Bu liste uzar gider, göre ede güzel bir çalışmaya evrilir.

Akabinde tanımladığınız işi seçerken, alt kırımlara bir check atarsınız ve belirlediğiniz kriterlere göre Excel hesaplamaları yapar.
Karşı tarafa bir maliyet tablosu çıkarmış olursunuz.

Aklıma gelenler bunlar, umarım bir fayda sağlar yazdıklarım.

Çözüm
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
1