Çözüldü Application SendKeys kullanımı sonrası Numlock Sorunu

cengizyener

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba,

Aşağıdaki gibi bir kodum bu kod sayfa bir butona bağlı bu butona tıklayınca Numlock bir yanıyor bir sönüyor, numlock kodunu ekledim ama yine sorun çözülmedi yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sub Düğme4_Tıkla()

Sec = ActiveCell.Row
Range("AQ" & Sec).Select
Selection.Copy

Application.SendKeys "{DOWN}"

Range("AL" & Sec).Select
If NumLock = True Then
CreateObject("Wscript.Shell").SendKeys "{NUMLOCK}"
End If
End Sub

@veyselemre merhabalar,

Dediğiniz kodu aşağıdaki gibi revize ettim. Kod çalıştı çok teşekkür ederim :):)

Sub Düğme4_Tıkla()
Sec = ActiveCell.Row
Range("AQ" & Sec).Select
Selection.Copy
CreateObject("Wscript.Shell").SendKeys "{DOWN}"
Range("AL" & Sec).Select
If NumLock = True Then
CreateObject("Wscript.Shell").SendKeys "{NUMLOCK}"
End If
End Sub

Kodunuzun içinde cevap var;
CreateObject("Wscript.Shell").SendKeys "{DOWN}"
Kullanın

@cengizyene

SendKeys/Copy/Down/Numlock işlemleri olmadan da sonuç alınabilir bence.
Maksat aktif hücrenin satırında AQ hücresini AL hücresine aktarmaksa;
Cells(Activecell.Row, "AL").Value = Cells(Activecell.Row, "AQ").Value
şeklinde tek satır ile de işlemin halledilebilir olması gerekmez mi?

.

@Ömer BARAN Hocam Merhabalar :)

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim, Hocam işlem şöyle ilerliyor Logo Go3 programımız var, ben excelde bir şablon oluşturdum sizin daha vermiş olduğunuz değerli bilgilerle hazırladığım, banka ekstresini önce şablonu olan excele atıyorum. orada bana sizin 1 Den fazla bul sayfasında ve diğer açmış olduğum konular tüm konularda verdiğiniz bilgiyle bir parametre, veri alma ve sonuç sayfaları oluşturdum. Bu parametreler banka ekstresindeki açıklamalarla eşleşirse Gelen Havale mi, Giden Havale mi, Banka işlemleri mi ve bu işlemin hangi cari hesapla eşleşeceğini yan sütunlara yazıyor, bende bu parametreler sonucu oluşan listede filtre oluşturup. aynı fişleri excelden kopyalayıp Logo Go3 e yapıştırıyorum. Böylelikle banka ekstrelerini pratik, hızlı ve kullanıcı insiyatifine bırakmadan hangi fiş türü ve hangi hesaba işlenmesi gerektiğini gösteriyor.
yukarda copy i o hücreleri Logo Go 3 e işlemek için kopyalıyorum. Down ı da filtreli sayfada bir alt filtreli satıra inmek için kullanıyorum. Select i de yapma amacım sıradaki işlenecek satırın tarihinin olduğu hücre göz yanılgısı olmasın diye yaptım. yaklaşık 2600 satır banka hareketi var.
Sizin, @Admin @PriveT @52779 hocalarımın yardımı olmasaydı yapamazdım. Sizlere çok teşekkür ederim :):)

İlk verdiğiniz kodda aktif satırda AQ hücresini, aynı satırda AL hücresine yapıştırma işlemi var idi.
Şimdi ise AQ hücresini kopyalayıp, yine AQ sütununda bir sonraki görünür (filtre nedeniyle arada görünür olmayan satırlar olabilir tabi)
AQ hücresine yapıştırmaktan söz ediyorsunuz.

@Ömer BARAN Hocam,
hocam kodu internet sayfalarındaki forumlardan kopyalayıp kendime uyarladım. benim yapmak istediğim AQ hücresindeki veriyi kopyalayıp, bir sonraki görünür olan satırdaki AL hücresi seçili olarak makroyu bitirsin istiyorum. Kodda sizce nasıl bir değişiklik yapmalıyım. Tablodaki veriler alt alta aynı formül döndüğü için hatayı fark edemedim galiba

Ben AQ'yu AL'ye yapıştırmak istediğinizi düşünmüştüm.

Kod şöyle düzenlenirse; aktif sayfadaki, aktif satırın AQ hücresini, yine AQ sütununda bir sonraki görünür hücreye kopyalar ve
yapıştırılan satırda AL hücresini seçili hale getirir.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(5 satır)

Hocam özür dilerim kendimi anlatamadım galiba, AQ hücresindeki veriyi sadece kopyalayacak, ve filtreli bir sonraki satırdaki AL hücresi seçili şekilde bekleyecek. Hiçbir hücreye yada sayfaya yapıştırmayacak

@Ömer BARAN Hocam,

Kodu aşağıdaki gibi yaptım oldu mu sizce ?

Private Sub Düğme4_Tıkla()
XD = ActiveCell.Row: Cells(XD, "AQ").Copy
adr = Split(Range(Cells(XD + 1, "AQ"), Cells(Rows.Count, "AQ")).SpecialCells(xlCellTypeVisible).Address, ":")(0)
Range(adr).Select: Range(adr).Offset(0, -5).Activate
End Sub

Anladım galiba.
AQ'daki veri başka yere (LOGO gibi) yapıştırılmak üzere kopyalanır (hafızaya alınır),
bir sonraki görünür AL hücresi seçili hale gelir.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(4 satır)

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar