Çözüldü Ad Tanımlama Sorusu

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Ad tanımlama konusu ile öğrenmek istediğim bir kaç şey vardır.

Yakın zamanda bir şeyin farkına vardım. İstediğimiz hücreleri seçip, menüden “yazdırma alanını belirle” olarak işaretlersek, ad yöneticisine baktığımızda, “Yazdırma_Alanı” şeklinde bir ad oluşuyor.
“Yazdırma alanını belirle” nin ne olduğunu bilirdim ve kullanırdım fakat, ad olarak oluştuğunu yeni gördüm ve öğrendim.

3 adet sorum vardır
1) Bazı dosyalarda “Yazdırma_Başlıkları” şeklinde ad olduğunu gördüm. Bu “yazdırma başlıkları” adı nasıl oluşuyor? Yani ne yaparsak oluşuyor.
2) Çok eski bir dosyamda “Ayıkla” isminde bir ad olduğunu gördüm. Benden başka hiç kimsenin müdahalesinin imkanı yok. Ayıkla isminde makrom veya formülüm de yok. Ben bu ayıkla ismindeki adı nasıl oluşturmuş olabilirim ve ne işe yarıyor.
3) Excelde bilmemiz ve öğrenmemiz gereken “yazdırma alanı” dışında kendiliğinden oluşan başka adlar var mıdır?

Teşekkürler.

Merhaba,

Ad Tanımla | Excel Özellikleri - Excel'e Dair Herşey göz atmanızı öneririm. Ad Tanımla çok fayfalı bir özelliktir. Özellikle formüllerdeki referans tanımlamalarına bağlı hataların önüne geçmek için oldukça faydalıdır.

Lakin Ad Tanımla özelliğini yazdırma alanı ile eşleştirmek doğru olmaz. Çünkü ad tanımlama sadece ekran için geçerlidir. Yazdırma alanından bu açıdan farklılaşır.

Verdiğim linkin en alt kısmında, Ad Tanımla ile yapılmış örnek dosyalar, makaleler vs tüm içeriklere toplu olarak erişip, konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Selamlar

Merhaba.

Sırayla bir şeyler söyleyeyim.
-- Yazdırma Başlıkları veya Yazdırma Alanı isimli AD TANIMLAMAları,
SAYFA DÜZENİ menüsü üzerinden YAZDIRMA ALANI belirlediğinizde ve
görseldeki kısma üstte yinelecek satırlar kısmını belirlemişseniz oluşur.

Üstteki A2:K17 Yazdırma Alanı, 10'uncu satır da Yazdırma Başlıkları şeklinde AD TANIMLAMASI olarak oluşur.

1596579426645.webp

Aslında, hiçbirşey kendiliğinden oluşuyor değil.
Örneğin bir AD TANIMLAMASI yapmak için (formül kullanılmayacak ve sadece bir alan için ad taımlaması yapılacaksa)
AD TANIMLAMA menüsüne kadar gitmeye gerek yok. herhangi hir hücre seçiliyken (diyelim firma adının yazıldığı hücre)
formül çubuğunun en solunda (f(x) düğmesinin de solu) bulunan alana firma kelimesini yazıp ENTER tuşuna basarsanız
bu AD ile bir AD TANIMAMASI yapmış olursunuz. Böylece artık herhangi ir hücrede =firma formülünü yazdığınızda sonuç ilgili hücredeki firma adıdır.
Tabi AD TANIMLAMASI olayı çok farklı derin bir mevzu, işlevsel, formül yazmayı kolaylaştıran bir uygulama.
Zaman içerisinde çok verimli çalışmalar ortaya çıkartak için özellikle DİNAMİK AD TANIMLAMASI olayına girmeniz gerekecek.

-- AYIKLA konusu da yanılmıyorsam, excel geçersiz bir işlem yürütüp sonlandırıldığında belge kurtarmayla ilgili bir şeyleri hatırlattı bana.
Araştırmak gerek.
.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba.

Sırayla bir şeyler söyleyeyim.
-- Yazdırma Başlıkları veya Yazdırma Alanı isimli AD TANIMLAMAları,
SAYFA DÜZENİ menüsü üzerinden YAZDIRMA ALANI belirlediğinizde ve
görseldeki kısma üstte yinelecek satırlar kısmını belirlemişseniz oluşur.

Üstteki A2:K17 Yazdırma Alanı, 10'uncu satır da Yazdırma Başlıkları şeklinde AD TANIMLAMASI olarak oluşur.

1596579426645.webp

Aslında, hiçbirşey kendiliğinden oluşuyor değil.
Örneğin bir AD TANIMLAMASI yapmak için (formül kullanılmayacak ve sadece bir alan için ad taımlaması yapılacaksa)
AD TANIMLAMA menüsüne kadar gitmeye gerek yok. herhangi hir hücre seçiliyken (diyelim firma adının yazıldığı hücre)
formül çubuğunun en solunda (f(x) düğmesinin de solu) bulunan alana firma kelimesini yazıp ENTER tuşuna basarsanız
bu AD ile bir AD TANIMAMASI yapmış olursunuz. Böylece artık herhangi ir hücrede =firma formülünü yazdığınızda sonuç ilgili hücredeki firma adıdır.
Tabi AD TANIMLAMASI olayı çok farklı derin bir mevzu, işlevsel, formül yazmayı kolaylaştıran bir uygulama.
Zaman içerisinde çok verimli çalışmalar ortaya çıkartak için özellikle DİNAMİK AD TANIMLAMASI olayına girmeniz gerekecek.

-- AYIKLA konusu da yanılmıyorsam, excel geçersiz bir işlem yürütüp sonlandırıldığında belge kurtarmayla ilgili bir şeyleri hatırlattı bana.
Araştırmak gerek.
.

Sayın Ömer Baran
zahmet olmazsa müsait vaktiniz olduğunda “ayıkla” adının da nasıl olduğunu araştırabilirseniz memnun olurum.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba,

Ad Tanımla | Excel Özellikleri - Excel'e Dair Herşey göz atmanızı öneririm. Ad Tanımla çok fayfalı bir özelliktir. Özellikle formüllerdeki referans tanımlamalarına bağlı hataların önüne geçmek için oldukça faydalıdır.

Lakin Ad Tanımla özelliğini yazdırma alanı ile eşleştirmek doğru olmaz. Çünkü ad tanımlama sadece ekran için geçerlidir. Yazdırma alanından bu açıdan farklılaşır.

Verdiğim linkin en alt kısmında, Ad Tanımla ile yapılmış örnek dosyalar, makaleler vs tüm içeriklere toplu olarak erişip, konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Selamlar

Sayın yöneticim, “ad tanımlama sadece ekran için geçerlidir” derken o kısmı tam anlayamadım.

“Ekran için geçerli olmak” nedir?

Yani Excel'in ön yüzünde işlem yapmanızı sağlar. Tanımladığınız alanın yazdırmaya bir etkisi yoktur.
Yazdırma alanında belirlediğiniz alan sadece çıktı olarak alınır.
Ad tanımlamada belirlediğiniz alanı çıktı almak için kullanamazsınız.

Merhaba,

Selamlar
Bir de söz konusu sayfadaki ad tanımlamasını yapamadım. Nerede hata yapıyorum anlayamadım.

Sayın yöneticim
Değerli bilgileriniz için size ve Sayın Ömer Baran’a teşekkür ederim.

Şunu soracaktım
bir aralığa (A:B gibi) ad tanımlaması yapabiliyoruz.
Peki bir hücreye yapabiliyor muyuz diye soracaktım ki, gerek kalmadı.

Denediğimde sütun gibi seçtiğimizde hücreye de aralık yapılabildiğini gördüm.

Teşekkürler iyi günler

Tekrar merhaba

Ekte Sayın Ömer Baran’ın (ad tanımlamaları içeren) çok güzel bir çalışması vardır.

Bu dosyada başlık 3. satırdan başlamaktadır.

Eğer zahmet olmaz ise başlığı 1. satıra alabilir miyiz?

Kendin yapmaya çok uğraştım fakat olmadı bir türlü.

(Yani A, B, C, D ve E sütunlarının ilk iki satırı silinecek ve başlık 1. satıra taşınmış olacak)

Teşekkürler

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
19