M

Çözüldü Excel İle Matematik Sorusu Hazırlama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
excel ile matematik vb test oluşturmanın mantıklı olup olmadığı tartışılabilir.
Ancak ben excele daha hakim olma açısından ekteki örneği kendimce yapmaya çalıştır.
Sizlerden öğrenmek istediğim ise eğer bu tarz içeriği excelle yapmış olsaydınız benim yaptığım işlemleri ne şekilde yapardınız?
Yani şu soruda şu işlemi öyle değilde şöyle yapmak daha mantıklı vb. gibi... tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Şahsi fikrim, çok güzel bir test olmuş. Emeğinize sağlık...
Matematik testi hazırlamak, çok emek harcanmasını gerektiren bir olay.
Bir de, işin içine geometrik şekiller (üçgenler, açılar, çember, yaylar, kare.....) ve de formüller (denklemler) girdiğini düşünürseniz, çok daha fazla emek harcanması gerekecektir....

Selamlar,
Şahsi fikrim, çok güzel bir test olmuş. Emeğinize sağlık...
Matematik testi hazırlamak, çok emek harcanmasını gerektiren bir olay.
Bir de, işin içine geometrik şekiller (üçgenler, açılar, çember, yaylar, kare.....) ve de formüller (denklemler) girdiğini düşünürseniz, çok daha fazla emek harcanması gerekecektir....
Sizde bu işin piri olarak varsa örnek dosyalarınız incelemek isterim

İlk zamanlarımda hazırlamaya çalışmıştım.
Ancak hiç arşive almadım. Maalesef hiç bir örnek dosyam yok bu konuda....
Zaten daha sonraları hep elle yazarak test hazırladım. Çünkü excel ile bir testi hazırlamak günlerimi alıyordu...

O halde şöyle bir şeyi danışayım.
Aşağıdaki resimdeki menüye fazladan kendi oluşturduğumuz ya da bulduğumuz simgeleri eklemenin bir yolu var mıdır?

Screenshot_1.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben simge ekleme konusunda, sık olarak kullandığım kısmı göstermeye çalışayım...

Ekle >>>Çizimler >>> Simgeler

1632865199777.webp

ve buradan da açılan menüde oldukça zengin simge bulunuyor.... Onlardan seçiyorum....

1632865299249.webp

Ben simge ekleme konusunda, sık olarak kullandığım kısmı göstermeye çalışayım...

Ekle >>>Çizimler >>> Simgeler

ve buradan da açılan menüde oldukça zengin simge bulunuyor.... Onlardan seçiyorum....
Ben de o menüyü kullanıyorum. Ama bizimki biraz sanki farklı gibi
Office 2019 pro kurulu bende
merak ettiğim ise oradaki simgeleri ekstra internetten bulduğum daha başka paketlerle zenginleştirip zenginleştiremeyeceğim.
Böyle bir ekleme kısmı bulamadım. Var mı Yok mu bilmediğim için sorma gereği duydum

Merhaba..
Hazırladığınız şekilleri jpg yada png olarak bilgisayarınıza kaydedin. Sonra Excelin--> Insert --> Resimler(pictures) menusunden dosyaya ekleyebilirsiniz. Sizin hazırladığınız formattaki sorular belki Word ile daha kolay hazırlanabilir.

Çeşit olması açısından orta okuldaki oğlum için hazırladığım negatif sayılarla toplama-çarpma ve üslü sayılarla ilgili akıldan çözülebilecek sorular oluşturan bir excel makrosu paylaşıyorum.. Random bir soru oluşturuyor, cevap girilmesini bekliyor, cevabın doğrumu- yanlışmı olduğunu belirtip yeni bir soru soruyor.

1.webp

Ekli dosyalar

Merhaba..
Hazırladığınız şekilleri jpg yada png olarak bilgisayarınıza kaydedin. Sonra Excelin--> Insert --> Resimler(pictures) menusunden dosyaya ekleyebilirsiniz. Sizin hazırladığınız formattaki sorular belki Word ile daha kolay hazırlanabilir.

Çeşit olması açısından orta okuldaki oğlum için hazırladığım negatif sayılarla toplama-çarpma ve üslü sayılarla ilgili akıldan çözülebilecek sorular oluşturan bir excel makrosu paylaşıyorum.. Random bir soru oluşturuyor, cevap girilmesini bekliyor, cevabın doğrumu- yanlışmı olduğunu belirtip yeni bir soru soruyor.

1.PNG
Teşekkürler