Çözüldü Açılışta Otomatik Kur Bilgisini Güncelleme

theorder

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Ekte paylaşmış olduğum Döviz kurlarını her açtığımda Tarihi güncele getirip ona göre kuru getirsin istiyorum.Her açtığım kopyalama işlemi yapmak yerine otomatik bir durum olsun sitiyorum. Kur getirme işlemi bitince de ;

"Güncel kurlar Getirildi.
Son Güncel kur bilgisi:23.06.2023
USD:0,0000
EUR:0,0000
GBP:0,0000"

Diye mesaj kutusu ile belirtilsin.

Ekli dosyalar

Çözüm
Merhaba ,
Siz kod istemişsiniz ama ben yine de alternatif olarak paylaşmak istedim. Formülünüzün başına EĞER ile bir kontrol eklerseniz istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.
örnek : =EĞER($A2>BUGÜN();"";formülünüz
@theorder
Belgenizde kur bilgisi, daha evvel başka bir konuda verdiğim cevaptaki FORMÜL ile elde ediliyor.
Maksadınız çok sayıda tarih için aynı formülü kullanarak kur bilgilerini almak mı ?
Yani, bir anlamda arşiv gibi bir liste tutmak mı,
yoksa sadece BUGÜN tarihinde geçerli kur bilgilerini almak mı?

Şayet sadece ve hep aynı hücrede bugün geçerli kur bilgilerini almak istiyorsanız,
formülün tarih aldığı hücreye =BUGÜN() formülünü yazmanız yeterli olur.
Zaten bu konuda daha evvel önerdiğim FORMÜL, esas olarak bir/birkaç tarihe yönelik sonuç almaktı.

Maksat arşiv gibi kur bilgilerini edinmek ve tarih listeniz fazla sayıda tarihten oluşuyorsa,
FORMÜL kullanmak yerine sayfaya eklenecek bir düğme vasıtasıyla çalıştırılacak bir makro koduyla internetten tüm tarihler için kur bilgilerini çekmeyi düşünmelisiniz.

Forumda, TCMB internet sayfasından kur bilgisi çekme ile ilgili yeterli miktarda örnek dosya ve açılmış forum konusu olduğunu sanıyorum.

Sn. Ömer Bey,
Günlük olarak değil. Arşiv şeklinde olacak ama şu şekilde Örnekleyim. Dosya Ayın 03.10.2022 tarihinde ki kur belli . ben ayın 06.10.2022 tarihinde açtığımda b ,c ve d sütunundaki işlemleri aşağı çekerek kopyalıyorum. o zaman 06.10.2022 tarihine kadar kur gelmiş oluyor. Benim isteğim ise Excel i açtığımda bu kopyalama işini benim açtığım tarihne ise ona göre otomatik kopyalasın istiyorum.

Dosyada ki tarih 03.10.2023 ben bugün açıtıysam 26.06.2023 tarihine kadar kopyalasın istiyorum. Mevcutt dosyada bulunan tablo başka bir excel ile kullanıldığı için geçmiş tarihler gerekli.

Formunuzla fazlaca ilgileniyorum. Gerekli kur getirme işlemleri var ama Güncel tarihe göre aşağı kadar kopyalama işini bulamadım.

Sn. Ömer Bey,
Günlük olarak değil. Arşiv şeklinde olacak ama şu şekilde Örnekleyim. Dosya Ayın 03.10.2022 tarihinde ki kur belli . ben ayın 06.10.2022 tarihinde açtığımda b ,c ve d sütunundaki işlemleri aşağı çekerek kopyalıyorum. o zaman 06.10.2022 tarihine kadar kur gelmiş oluyor. Benim isteğim ise Excel i açtığımda bu kopyalama işini benim açtığım tarihne ise ona göre otomatik kopyalasın istiyorum.

Dosyada ki tarih 03.10.2023 ben bugün açıtıysam 26.06.2023 tarihine kadar kopyalasın istiyorum. Mevcutt dosyada bulunan tablo başka bir excel ile kullanıldığı için geçmiş tarihler gerekli.

Formunuzla fazlaca ilgileniyorum. Gerekli kur getirme işlemleri var ama Güncel tarihe göre aşağı kadar kopyalama işini bulamadım.
Merhabalar,

Konuyu şöyle düzeltebilir miyiz. Tarihlerdeki kuru çekmek için mevcut formülü aşağıda doğru kopyalıyoruz. Bu formülü kod ile güncel tarihe kadar kopyala durumunu yapabilir miyiz ?

Merhaba ,
Siz kod istemişsiniz ama ben yine de alternatif olarak paylaşmak istedim. Formülünüzün başına EĞER ile bir kontrol eklerseniz istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Çözüm
Merhaba ,
Ezel Bey, aslında kuru zaten getirmeye yönelik formül var. Burada istenilen şu şekilde Excel i açtığım da Kur tarihi ayın 16 ise ben açtığım tarih 25 i ise B C ve D sütunun bulunan formülü kopyalamasını istiyorum. b541 de bulunan formül açtığım tarih ne zaman ise b542 sonra b543 olacak şekilde kopyalaması üzerine zaten bu kopyalama işlemini yaptığımız da kur otomatik geliyor. Teşekkür ederim.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5