Dosya Açılışta Makro Hata Veriyor

Çözüldü Dosya Açılışta Makro Hata Veriyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hsn55
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hsn55

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    80.6 KB · Görüntüleme: 7
Moderatörün son düzenlenenleri:
@Hsn55 .
Açtığınız konulara verilen cevaplarla ilgili olarak olumlu/olumsuz geri bildirimde bulunmayı ihmal etmezseniz seviniriz.
Verilen çözüm önerisi isteği/ihtiyacı TAM OLARAK karşılıyorsa, verilen çözüm cevabının sağındaki ÇÖZÜLDÜ simgesine
fareyle tıklarsanız, konunun durumunun ÇÖZÜLDÜ şeklinde olmasını sağlamış olursunuz.

Açtığınız bu konuya gelince; Workbook.Open kod blokunda;
Sheets("VERİ GİRİŞİ").ListBox1.Clear
satırının yerine
Sheets("VERİ GİRİŞİ").ListBox1.ListFillRange = ""
yazın.

Hocam şöyle bir sorun var. Listbox1 de bulduğum satırı seçip ;Veri Girişi sayfasında D4: D31 hücresine ise veri girip kaydet butonu ile güncellediğimde Listboxta seçili satır kayboluyor. Kayıtların tamamını gösteriyor. Acaba Sadece seçili kayıtı seçip yine güncelle dediğimde Listbox yine seçili kayıt anlık güncellenip yine süzülmüş halde kalabilir mi?

Bunun için Listbox'a alınan veriler için benzersizlik garantisi olan bir sütun olmalıdır.
Benzersizlik garantisi olarak KAYITLAR sayfasının A sütunu kullanılabilir gibi görünüyor.

Fikrimi sorarsanız, Listbox'un sütun sayısını 1 artırıp ,
KAYITLAR sayfasındaki verileri A sütunundan itibaren Listbox'a almak (sütun genişliğini 0 olarak ayarlayıp grünmesini engelleyebilirsiniz)
ve KAYIT/GÜNCELLEME işleminin en başında, seçili Listbox satırının ilk verisini (SNO) bir değişkene alıp,
kayıt/güncelleme işleminin en sonunda da Listbox1.ListIndex = .... diye değişkene göre satırın seçilmesini sağlayabilirsiniz.

Bence A sütununu dahil etmeye yönelik işlemleri yapın, seçili satırın değişkene alınması kısmını halledemezseniz buradan mesaj yazın,
ben veya başka bir arkadaşımız konuyla ilgilenecektir.

.

Hocam makro konusunda yeniyim. Yapılmış dosyalar üzerinden gidiyorum. Fakat dosya Arap saçına döndü işin içinden çıkamıyorum. Yapmak istediğim Kayıt butonu ile D5: D28 hücre aralığını kayıt butonu ile kaydetmek. Ve bunu ComboBox ile seçip Textboxta aratıp Listbox getirmek. Fakat bir türlü beceremedim. Affınıza sığınarak ve sizi de çok uğraştırmayacaksa kodu tekrardan yada revize ederseniz makbule geçer şimdiden teşekkürü bir borç bilirim .Saygılarımla

Benim fikrim S.NO sütununu listeye almak idi.
Peki KAYITLAR sayfasında benzersizlik garantisi olan başka bir sütun var mıdır?
Varsa onun üstünden gidilip, mevcut yapıda/kodlarda en az değişiklik imkanı olabilir.

Şöyle bir deneyin isterseniz (farkı durumlara göre test etmedim, kontrol edersiniz):
-- VBA ekranında Module1 ve Module2'deki kodların tümünü kes/yapıştır ile VERİ GİRİŞİ sayfasının kod bölümüne alın.
-- Kodları kes yapıştır yaptıktan sonra Public dur As Byte satırının, kodların en başında olduğundan emin olun.
-- kaydet makrosunun sonunda End Sub satırının üstüne ListBox1.ListIndex = say - 4 şeklinde bir satır ekleyin.

.

Hocam deneme aşamasındayım. Tekrar makroda değişiklik yapılmaması için detaylı kontrol ediyordum. Dosyayı zaten yeni indirdim. Vip üyeliği olmadığı için günde 3 dosya ya izin veriyor. Ancak bugün indirebildim. Şuan için bir sıkıntı görünmüyor. Ellerinize ve emeğinize sağlık çok teşekkür ederim.