H

Çözüldü A sütununa girilen isimlerin mükerrer kontrolü

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar sayın hocalarım

A2:A3200 gibi bir aralığa elle isimler gireceğim. Ve isimleri yani verileri hücrelere yazma aşamasında, beni uyarması gerekiyor, tam olarak ne istediğimi ayrıntılı izah edeyim.

A sütununda bir hücreye Ali Veli yazdım
A sütununda başka bir hücreye yine Ali Veli yazarsam, önce msgbox beni (“mükerrer isim” diye) uyaracak;
Ve uyarıdan sonra ikinci kez yazılmış olan mükerrer isim, silinecek. Hepsi budur.

Teşekkür ederim şimdiden.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bence pratik, makro istemeyen yöntem budur.

1634158754704.webp

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bir de sayın hocam denemeler yaparken arada sorayım.
Koşullu biçimlendirmede yinelenen değerler ayarı mümkün, fakat formül görünmüyor.
Mükerrer formülü olarak arşivimde formüller var fakat hepsi de birbirinden uzun.

Koşullu biçimlendirmeye mükerrer formülü uygulamak istesek, yine bu arşivimdeki uzun formüllerden biri mi olur, yoksa çok kısa bir formül mü uygulanır koşullu biçimlendirmeye?

Hocam maalesef olmadı, yapamadım.
Bir de bende veri doğrulamada, hata uyarısı kısmında, stil seçeneklerinde “Durma” diye bir seçenek de çıkmadı. Sürüm farklılığından sanırım.

Veri doğrulama işlemini uyguladıktan sonra, aynı alanı tekrar seçip formülü tekrar kontrol edin.
Bazen benim de başıma gelmişliği var, siz EĞERSAY formüünde SAYILALACAK ŞEY için $A1 yazıp işlemi onaylıyorsunuz,
sonra tekrar aynı ekranı açtığınızda bir de bakmışsınız ki sizin yazdığınız $A1, $A1048576 oluvermiş.

Alanı tekrar seçip, uyguladığınız formülü tekrar kontrol edin.

DURMA değilse de ismi farklıdır., simgesi KIRMIZI ÇARPI olan neyse o. Listedeki seçim değişince simge de değişir, bakarsınız.

Mükerrer renklendirme için; verdiğim EĞERSAY formülündeki =1 kısmının >1 şeklinde değiştirilmesi yeterlidir.

.