Çözüldü 3 Combobox Birbirinin Seçimlerine Göre Çalışırmı?

eyirdak

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar ve hepinizin geçmiş Bayramını Kutlarım...

Daha önceden sormuş olduğum konuyu biraz site içindeki örnekleri inceleyerek toparladım. Fakat bir kaç yerde hata alıyorum. 2 combobox birbiriyle ilişkili ama 3. cüyü adapta edemedim. Birde listbook kısmına comboxlardaki süzme sonucu veri çağırıyorum ve onu da seçerek Excel'e atıyordum. Artık onu da yapamıyorum.

Vakti olan bir arkadaşım beni aydınlatabilir mi?

Dosyam ektedir.

Şimdiden Teşekkürler..

Ekli dosyalar

Ben de belgenizi düzenlemiştim, göndereyim bari.
Kodlar sıfırdan oluşturuldu. Denersiniz Sayın @eyridak

Eklediğim belgedeki LISTELE isimli makro kodundaki sutun = 6 kısmını değiştirerek;
istediğiniz adette sütunu Listbox nesnesine dahil edebilir, buna göre de kayıt işlemini yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Bey ve Ali Bey,

Ne kadar teşekkür etsem azdır. Benim için çok çok önemliydi. Emeklerinize sağlık. Tekrar teşekkür ederim.

Seçileni aktar butonunu tıkladığımda, verileri önceki veriyi silmeden devamına RAPOR sayfasına aktarabilirmiyim.

@eyridak
Bilgisayarda değilim.
Yanlış hatırlamıyorsam; benim eklediğim belgede diğer sayfaya aktarılan veriler, veri kaynağından silinmiyordu.
Benim eklediğim belge üzerinde deneme / kontrol yaparsınız.

@eyridak
Ben hala bir sorun göremiyorum.
Belgeyi tekrar ekleyeyim.
Sayfadaki XD simgesiyle UserForm2 açılır.
Combobox nesneleriyle verilere bir anlamda filtre uygulanmış olur.
Listbox'tan seçilen satır/satırlar diğer sayfaya aktarılır (kaynak sayfadaki veriler silinmez).

.

Ekli dosyalar

@eyridak
Ben hala bir sorun göremiyorum.
Belgeyi tekrar ekleyeyim.
Sayfadaki XD simgesiyle UserForm2 açılır.
Combobox nesneleriyle verilere bir anlamda filtre uygulanmış olur.
Listbox'tan seçilen satır/satırlar diğer sayfaya aktarılır (kaynak sayfadaki veriler silinmez)
Ömer Bey,

Rapor sayfasına verileri aktar dediğimde gelmiyor. diğer sayfa dediğiniz rapor sayfası değil mi?
Ben şimdi son eklediğinizi denedim yine olmadı.
Görselde de paylaştım. Sol taraftaki gelen veriler Rapor sayfasındaki boş hücrelere aktarmasını sağlamaktı amacım

Ekli dosyalar

• görsel.webp
    görsel.webp
    59.7 KB · Görüntüleme: 8
CommandButton'un CAPTION metni SEÇİLENİ AKTAR olduğu için işlem senaryosu:
(Açılış mesajına eklenen belgede yer alan kod mantığı da böyleydi diye hatırlıyorum)
Listbox'tan bir veya daha fazla veri satırı fareyle seçilir ve seçimin ardından da CommandButton'a tıklanır.
Listbox'ta seçilen satırlar aktarılmış olur.

Siz Listbox'ta seçim yapmadan, Comboboxlardaki seçimlere göre oluşan Lstboxtaki tüm satırların aktarılması mı istiyorsunuz?

.

O zaman basitçe userforma bir CheckBox nesnesi eklemek pratik olur.
Mevcut bir CheckBox olduğuna göre yeni CheckBox'un adı CheckBox2 olacak.
CheckBox2'yi ekleyin ve UserFormun kod bölümüne şu kodu ekleyin.
CheckBox'taki seçime göre listbox içeriği seçilir veya seçim kaldırılır.

VBA:
You must log in to view
(7 satır)

Size çok teşekkür ederim. Gerçekten emeklerinizin hakkı ödenmez.

Son bir sorum daha olacak.

Aşağıdaki görselde gözüken eğitim tipi, eğitim şekli, eğitmen ve sınav puanı ile süre aşağıdaki listede bulunan her kişi için ortak bilgi. Excele raporlarken bu verileride her bir satır için yazabilirmi?

Ekli dosyalar

Elbette kodlanabilir ama tabii ki; bu alanlar için veri yazılıp yazılmadığının veya alttaki Comboboxlarda seçim yapılıp yapılmadığının,
sayısal olması gereken sınav puanı ve süre bilgilerinin istenilen formatta yazılıp yazılmadığının vs kontrolü de gerekecek demektir.
Belgeyi tek kişi (siz) kullanacaksa çok mesele değildir mutlaka ama başkası da kullanacaksa
bu tür kontrollerin yapılmasında yarar var diye düşünüyorum.
Biraz özel zaman ayırıp uğraşmak lazım.

Elbette kodlanabilir ama tabii ki; bu alanlar için veri yazılıp yazılmadığının veya alttaki Comboboxlarda seçim yapılıp yapılmadığının,
sayısal olması gereken sınav puanı ve süre bilgilerinin istenilen formatta yazılıp yazılmadığının vs kontrolü de gerekecek demektir.
Belgeyi tek kişi (siz) kullanacaksa çok mesele değildir mutlaka ama başkası da kullanacaksa
bu tür kontrollerin yapılmasında yarar var diye düşünüyorum.
Biraz özel zaman ayırıp uğraşmak lazım.
Doğru Söylüyorsunuz Ömer Bey,

Belgeyi sadece ben kullanacağım. Kontrolü benim elimde olacak. Çok fazla yormak istemem sizide. Eğer bu şekilde yazdırabiliyorsak o benim işimi çözecek. Yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim.

@eyridak
Peki belgenizdeki veri aktarılan safada. L ve M sütunundaki TARİH bilgileri nereden alınacak?
Sütun başlıkları BAŞLANGIÇ TARİHİ ve BİTİŞ TARİHİ.
Ancak ne UserForm üzerinde tarih giriş alanı ne de KAYNAK sayfasında tarih bilgisi mevcut.

.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
32