E

Çözüldü 3 Combobox Birbirinin Seçimlerine Göre Çalışırmı?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan eyirdak
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

eyirdak

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar ve hepinizin geçmiş Bayramını Kutlarım...

Daha önceden sormuş olduğum konuyu biraz site içindeki örnekleri inceleyerek toparladım. Fakat bir kaç yerde hata alıyorum. 2 combobox birbiriyle ilişkili ama 3. cüyü adapta edemedim. Birde listbook kısmına comboxlardaki süzme sonucu veri çağırıyorum ve onu da seçerek Excel'e atıyordum. Artık onu da yapamıyorum.

Vakti olan bir arkadaşım beni aydınlatabilir mi?

Dosyam ektedir.

Şimdiden Teşekkürler..

Ekli dosyalar

@eyridak

-- UserForm üzerine 2 adet yeni TextBox nesnesi ekleyin (birincisi başlangıç, ikincisi bitiş tarihi için)
-- UserForm'un kod bölümünde, CommandButton1_Click kod blokunda yeşil renklendirdiğim satırları ekleyin.

Dikkat: Daha evvel de belirttiğim gibi; Comboboxlarda gerekli seçimlerin yapılıp/yapılmadığına,
Textboxlara uygun veri yazılıp yazılmadığına dair kotrol yok,
nesnelerde mevcut görünen değerler neyse onlar ilgili hücrelere yazdırılır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(7 satır)

.

For sut = 1 To Me.ListBox1.ColumnCount .Cells(sat, sut).Value = ListBox1.List(i, sut - 1) Next .Cells(sat, 7) = Me.ComboBox4: .Cells(sat, 8) = Me.ComboBox5: .Cells(sat, 9) = Me.ComboBox6 .Cells(sat, 10) = Me.TextBox1: .Cells(sat, 11) = Me.TextBox2 .Cells(sat, 12) = Me.TextBox3: .Cells(sat, 13) = Me.TextBox4 End With
Ömer Bey Merhaba,

Aşağıdaki hatayı alıyorum.

Ekli dosyalar

• Adsız.webp
    Adsız.webp
    112.7 KB · Görüntüleme: 1
@eyridak

Sadece yeşil renklendirdiğim satırları ekleyecektiniz.
Diğer satırları, yeşil satırların nereye ekleneceğinin anlaşılması için bırakmıştım.

Merhabalar,
Ömer Hocamın müsaadesi ile 15 ve 19 numaralı mesajlarındaki açıklamalarına istinaden kodlara küçük eklemeler yaptım.
Estağfurulah @AhmetRasim .
Önemli olan soru soran üyemizin ihtiyacının çözümüne katkı sağlanması..

.

@eyridak

Sadece yeşil renklendirdiğim satırları ekleyecektiniz.
Diğer satırları, yeşil satırların nereye ekleneceğinin anlaşılması için bırakmıştım.

Estağfurulah @AhmetRasim .
Önemli olan soru soran üyemizin ihtiyacının çözümüne katkı sağlanması..

.
Ömer bey,

Yardım ve destekleriniz için ne kadar teşekkür etsem azdır. Elinize emeğinize sağlık. Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Herşey dediğiniz şekilde doğru oldu.

İyi akşamlar dilerim.

Merhabalar,
Ömer Hocamın müsaadesi ile 15 ve 19 numaralı mesajlarındaki açıklamalarına istinaden kodlara küçük eklemeler yaptım.
Ahmet Bey,

Size de desteğiniz için teşekkür ederim.

Merhabalar,

Tarih kısmına gelecek alanlara Datepicker ekledim. Fakat iki alana başlangıç ve bitiş tarihleri ekleyeceği için durum biraz karıştı. Kodlarım aşağıdaki gibidir. Nerede düzeltme yapmam lazım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kod:
(48 satır)

@eyridak

Ayrıca; UserForm2_Initalize kod blokunda,
End Sub satırının hemen üstüne aşağıdaki satırları eklerseniz,
ilgili Combobox nesnelerinde sadece, ilgili sütunlarda dolu olan satırlar görüntülenmiş ve yanlış veri girişi engellenmiş olur.

VBA:
(4 satır)