İl İlçe Listesi Excel

İl İlçe Listesi Excel isimli bu dosya ile, Access'te kayıtları tutulan İl ve İlçe listelerini ADO yöntemi ile Excel UserForm üzerinde nasıl yönetebileceğiniz öğretilir.

Bu dosya, işlevinin yanı sıra, barındırdığı Excel özellikleri ile de oldukça faydalı bir örnektir. Dosya indirildiğinde karşınıza bir adet Excel bir adet Access dosyası çıkacaktır. Ziplenmiş bu iki dosyayı da, bilgisayarınızdaki herhangi bir klasörde, ikisininde aynı yerde olması koşuluyla çıkarın.

Daha sonra Excel dosyasını açtığınızda ve makroları etkinleştirdiğinizde, karşınıza aşağıdaki gibi bir alan gelecektir.

Açılış Ekranı

Gördüğünüz gibi dosyanın içinde yer alan kodlar ile otomatik olarak Araç Çubuklarında bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Endişe etmeyin, bu menü dosya kapandıktan sonra otomatik olarak silinmektedir.

Mor ok ile gösterdiğim alan tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

İl İlçe Listesi Excel

Gördüğünüz gibi Türkiye'nin İl, İlçe, Mahalle ve Semtleri ve Posta Kodları bir UserForm nesnesi olarak listelenmektedir. Bu veriler Excel'de değil, Access'te tutulmaktadır.

Access verileri

Excel ADO yöntemi ile Access dosyasında bulunan verilerimizi kolayca UserForm'da listeliyoruz. Daha sonra UserForm üzerinde bulunan arama kutucuklarına İl, İlçe vs gibi kriterleri yazdıkça, karşınıza aşağıdaki örnekte gösterdiğim gibi veriler filtrelenecektir.

İl İlçe Listesi Excel Filtrelenmiş

Dilerseniz filtrelediğiniz, dilerseniz tüm verileri de, Sayfaya Aktar butonuna tıklatarak Excel sayfasına aktarabilirsiniz.

Bu özel dosyanın indirenlere faydalı olmasını dileriz.

İl İlçe Listesi Excel - Excel Özellikleri:

UserForm TextBox ListBox CommandButton ADO
İş Hayatına Yönelik Excel Formülleri Kullanımı
Sayın ziyaretçi,

İl İlçe Listesi Excel isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

İl İlçe Listesi Excel isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 5-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
5   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Hocam sanırım ben göremiyorum yada görünmüyor bende Whatsapp Hattınız


05323768716, her sayfanın en alt kısmında BİZE ULAŞIN alanında yer almakta.


Çok teşekkür ediyorum mümkünse iletişime geçmek istiyorum sizinle, bu arada İnstagram adresinizden de yazdım.


Altta whatsapp hattımızdan en hızlı iletişimi sağlayabilirsiniz.


Peki ben bu dosyayı indirim üzerinde oynamalar veya düzeltmeler yapabilirmiyim örnek veriyorum, illeri silip yerine başka birşey yazmak istiyorum buna izin varmı


Dosyalarımızı indirdikten sonra ne isterseniz yapabilirsiniz. Dosya Access'te veri sakladığı için oraya ekleyeceğiniz varsa yeni bilgiler yeterli olacaktır.

Tabi kullanmak istediğiniz bilgileri bu form üzerinde işletecekseniz, aynı mantıkta bir kurgu olması lazım.


Cevap için teşekkür ederim

çok güzel olmuş.aynı programı access olmadan yapabilirmiyiz?


Teşekkürler. Tabiki de yapılır ama veri sayısı fazla olduğu için Excel dosyasının boyutu artacaktır. Bu da performansı olumsuz etkiler.
Farketmez derseniz, bir kaç küçük kod değişikliği ile kolayca Excel'den veri alır.
UserForm'a kayıt örneği eklemiştim, referans olarak alabilirsiniz.Bir Excel hücresine alt alta olacak şekilde veri yazdırmak isterseniz, bunun en kolay yöntemi Alt + Enter tuşların birlikte kullanmaktır.

Böylece bir hücrede kolayca alt alta veri yazabilirsiniz.

Alt + Enter
Yükleniyor...