İl İlçe Listesi Excel isimli bu dosya ile, Access'te kayıtları tutulan İl ve İlçe listelerini ADO yöntemi ile Excel UserForm üzerinde nasıl yönetebileceğiniz öğretilir.

İl İlçe Listesi Excel


Bu dosya, işlevinin yanı sıra, barındırdığı Excel özellikleri ile de oldukça faydalı bir örnektir. Dosya indirildiğinde karşınıza bir adet Excel bir adet Access dosyası çıkacaktır. Ziplenmiş bu iki dosyayı da, bilgisayarınızdaki herhangi bir klasörde, ikisininde aynı yerde olması koşuluyla çıkarın.

Daha sonra Excel dosyasını açtığınızda ve makroları etkinleştirdiğinizde, karşınıza aşağıdaki gibi bir alan gelecektir.

İl İlçe Listesi Excel


Gördüğünüz gibi dosyanın içinde yer alan kodlar ile otomatik olarak Araç Çubuklarında bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Endişe etmeyin, bu menü dosya kapandıktan sonra otomatik olarak silinmektedir.

Mor ok ile gösterdiğim alan tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

İl İlçe Listesi Excel


Gördüğünüz gibi Türkiye'nin İl, İlçe, Mahalle ve Semtleri ve Posta Kodları bir UserForm nesnesi olarak listelenmektedir. Bu veriler Excel'de değil, Access'te tutulmaktadır.

İl İlçe Listesi Excel


Excel ADO yöntemi ile Access dosyasında bulunan verilerimizi kolayca UserForm'da listeliyoruz. Daha sonra UserForm üzerinde bulunan arama kutucuklarına İl, İlçe vs gibi kriterleri yazdıkça, karşınıza aşağıdaki örnekte gösterdiğim gibi veriler filtrelenecektir.

İl İlçe Listesi Excel


Dilerseniz filtrelediğiniz, dilerseniz tüm verileri de, Sayfaya Aktar butonuna tıklatarak Excel sayfasına aktarabilirsiniz.

Bu özel dosyanın indirenlere faydalı olmasını dileriz.
Yazar
ExcelDepo
İndirilme
90
Görüntüleme
13,630
İlk Yayınlama
Son Güncelleme

Derecelendirmeler

5.00 Oylama 2 İnceleme

Son incelemeler

Muhteşem
ExcelDepo
ExcelDepo
Teşekkürler
Paylaşımınız için teşekkür ederim.
ExcelDepo
ExcelDepo
Teşekkürler
Geri
Üst