Kimlik bildirim belgesi

50
  • Tarih: 2017.05.20 01:49
  • Görüntüleme: 3398
  • Satış: 26
  • Favori: 4
  • Yorum: 2
  • Düzenle

Kimlik bildirim belgesi


1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'na göre, Kanunda sayılan, özel veya resmi, her türlü konaklama, dinlenme bakım ve tedavi tesisleri ve işyerleri ile konutlarda geçici veya sürekli olarak kalanlar, oturanlar, çalışanlar ve ayrılanların kimliklerinin tespiti ve bildiriminin karakola veya jandarmaya yapılması zorunludur.
1774 sayılı Kanun kapsamında olan işyerlerinde sürekli veya geçici olarak çalışanlara ait kimlik bilgileri SGK İl Müdürlükleri veya Merkez Müdürlüklerine gönderilmektedir. Kayıtdışı İstihdamla mücadele kapsamında öncelikli olarak kimlik bildirim formlarına kayıtlı olan kişilerin sigortalılıkları sorgulanacaktır. Bu nedenle Çalışanların kimlik bilgilerini bildirirken, işe giriş ve isim bilgilerinin titizlikle doldurulması ve işyeri kayıtlarına uygun olması gereklidir.

Kimlik bildirme formunda, formun işverence onaylandığı tarihten önceki bir tarih işe başlama tarihi olarak belirtilmişse, formun işverence onaylandığı tarih esas sigortalı "işe başlama tarihi" olarak kabul edilip gerekli işlemler yapılacaktır. Bu durumda işe giriş bildirgesinin yasal süresi içerisinde verilmemesi nedeniyle işverenler idari para cezası ve iptal işlemleriyle karşılabileceklerdir.

Formda belirtilen işe başlama tarihi ile SGK ya bildirilen işe başlama tarihi aynıysa veya SGK ya bildirilen işe giriş tarihi daha önceyse SGK ya bildirilen işe giriş tarihi esas kabul edilecektir.

Kimlik bilgilerinin bildirilmemesi halinde yükümlülüklerden her birine aykırı hareket edenler 2017 yılı için 33-TL ile 456-TL arasında değişen idari para cezası uygulanmaktadır.

İş yerinde çalışmakta veya barınmakta olanların ayrılmaları halinde de, aynı şekil ve süre içinde bildirim belgesi gereklidir.

Kimlik Bildirme Kanununun Uygulanması İle İlgili Yönetmelikte «en yakın yetkili genel kolluk örgütü» deyiminin, tesis, iş yeri veya konutun bulunduğu yerin sürekli olarak genel güvenliğini sağlayan polis veya jandarma karakollarını ifade ettiği açıklanmıştır.

Yasa 1973 yılından beri yürürlükte olup, uygulayıcıların söz konusu bildirimlere dikkat etmeleri ve tereddüde düşülen durumlarda ilgili polis veya jandarma karakolları ile irtibata geçmeleri uygun olacaktır.

Aksi halde işe giriş ve işten çıkış tarihinden itibaren 3 gün içerisinde kimlik bilgilerinin bildirilmemesi halinde yükümlülüklerden her birine aykırı hareket edenler için 2017 yılında 33,00 TL ile 456,00 TL'ye kadar idari para cezası uygulanmaktadır.


Etiketler:


excel kimlik bildirim belgesi, polis bildirim belgesi excel, polise bildirim, polise kimlik bildirimi, jandarmaya kimlik bildirme, jandarma kimlik bildirimi, jandarma kimlik bildirim belgesi excel, çalışanlara ait kimlik bildirme belgesi, çalışanlara ait kimlik bildirme belgesi form 2, çalışanlara ait kimlik bildirme belgesi cezası, çalışanlara ait kimlik bildirme belgesi nedir, barinanlara ait kimlik bildirme belgesi (form 4), karakol kimlik bildirimi, kimlik bildirme form, apartman kimlik bildirim formu örneği, kimlik bildirim kanunu

#2 | Admin - 24.05.2017 09:05:16
Avatar Teşekkürler Mehmet bey.
#1 | Mehmet DENİZ - 23.05.2017 17:23:36
+1
Avatar Ellerinize sağlık
Yorum yazabilmek için üye olmanız ya da üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Benzer Dosyalar

Dosya Adı
Kişisel Bütçe Takibi
Excel ile Cari Hesap Takibi
Excel formülleri
Proje Takibi
İddia Takip Programı
Yararlı Excel Formülleri
SWOT Analizi
Excel sayfasından personel bilgilerini ve fotoğrafını listeleme
Yıllık İzin Kayıt Örneği
Excel dashboard örneği
Dosya Adı
Yıllık İzin Programı
Excel ile Maaş Hesaplama (2017 yılı için)
SGK Uygulamalarına Excel ile Giriş Yapmak
Excel ile Cari Hesap Takibi
Kimlik bildirim belgesi
Maaş hesaplama 2017 -Sınırsız Çalışan-
Kişisel Bütçe Takibi
Yararlı Excel Formülleri
Kuran-ı Kerim Türkçe Meali
Excel formülleri
Dosya Adı
DAO Yöntemi ile Benzersiz İsimleri Combobox'a Listeleme
İndis ve Kaçıncı Formüllerinin İç İçe Kullanımı
2018 Bütçe Hesaplama
Açılan Kutuya İsim Almak
Satış Raporları Dashboard
Balanced Scorecard Programı
İki Düşeyara ve Kaçıncı
Ad Soyad Kırpma
Api ile Bilgisayar Adını Bulmak
Dinamik Dashboard Örneği