Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi

Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi isimli dosyada, yapılan alışveriş kayıtlarında geçen kelimelere göre kategorize edilme örneği yer almaktadır.

Aylık, yıllık vs yaptığımız alışverişleri Excel'de takip etme ihtiyacı hasıl olabilir. Bu alışveriş kayıtlarında geçen kelimelere göre, yaptığınız ödemeleri bir kategoriye bağlı takip etmek fayda sağlayacaktır.

Böyle bir duruma bağlı ortaya çıkan örneğe ait detaylar şu şekildedir:

Alışveriş Listesi

Üstte gördüğünüz gibi açıklamalara sahip bir alışveriş kaydımız olsun. Bu kayıtları, içinde geçen kelimeler bağlı olarak hemen bir yan sütunlarında kategorize etmek istiyoruz.

Bunun için öncelikle aşağıdaki gibi bir tanımlama yapmak faydalı olacaktır.

Kategori Kelime Listesi

Üstteki gibi anahtar kelimeler belirleyerek, bu anahtar kelimeleri kategorize ediyoruz. Anahtar kelimeleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

Daha sonra hem Geleneksel Formüller hem de Dinamik Formüller ile aşağıdaki gibi sonuca ulaşıyoruz.

Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi

Burada iki yöntem kullanmamızın sebebi, Dinamik Formüller dediğimiz ve bu örneğimizde ÇAPRAZARA olarak kullanılan formülün, eski versiyon kullanıcılarında olmamasından kaynaklı olmasıdır.

Geleneksel Formül olarak oluşturulan formülümüzde bir dizi formülü olduğundan, çalışması için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına birlikte basarak çalışması sağlanmalıdır.

Bahsedilen geleneksel ve dinamik formüllerle ilgili olarak Excel Dinamik Dizi Formülleri isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederim.
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir Excel sayfasında var olan bilgilerin özetini görebilmek için, Şerit Menü -> Gözden Geçir -> Çalışma Kitabı İstatistikleri simgesini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki gibi bir sonuç verecektir:

Çalışma Kitabı İstatistikleri

Bu işlem için Ctrl + Shift + G kısayolunu da kullanabilirsiniz.

Yükleniyor...