Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi

Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi isimli dosyada, yapılan alışveriş kayıtlarında geçen kelimelere göre kategorize edilme örneği yer almaktadır.

Harcamaları Kategorilendirme

Aylık, yıllık vs yaptığımız alışverişleri Excel'de takip etme ihtiyacı hasıl olabilir. Bu alışveriş kayıtlarında geçen kelimelere göre, yaptığınız ödemeleri bir kategoriye bağlı takip etmek fayda sağlayacaktır.

Böyle bir duruma bağlı ortaya çıkan örneğe ait detaylar şu şekildedir:

Alışveriş Listesi

Üstte gördüğünüz gibi açıklamalara sahip bir alışveriş kaydımız olsun. Bu kayıtları, içinde geçen kelimeler bağlı olarak hemen bir yan sütunlarında kategorize etmek istiyoruz.

Bunun için öncelikle aşağıdaki gibi bir tanımlama yapmak faydalı olacaktır.

Kategori Kelime Listesi

Üstteki gibi anahtar kelimeler belirleyerek, bu anahtar kelimeleri kategorize ediyoruz. Anahtar kelimeleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

Daha sonra hem Geleneksel Formüller hem de Dinamik Formüller ile aşağıdaki gibi sonuca ulaşıyoruz.

Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi

Burada iki yöntem kullanmamızın sebebi, Dinamik Formüller dediğimiz ve bu örneğimizde ÇAPRAZARA olarak kullanılan formülün, eski versiyon kullanıcılarında olmamasından kaynaklı olmasıdır.

Geleneksel Formül olarak oluşturulan formülümüzde bir dizi formülü olduğundan, çalışması için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına birlikte basarak çalışması sağlanmalıdır.

Bahsedilen geleneksel ve dinamik formüllerle ilgili olarak Excel Dinamik Dizi Formülleri isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi - Excel Özellikleri:

İNDİS ESAYIYSA KAÇINCI MBUL DOĞRU ÇAPRAZARA
Excel Eğitimleri
Sayın ziyaretçi,

Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Yapılan Harcamaların Kategorize Edilmesi isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

YARARLI KISAYOLLAR
Kaydet / Alternatif Shift F12
Satır Seçme Shift Space
Formül Ekle Shift F3
İşlev Ekle Penceresini Açma Shift F3
Bul Penceresini Açma Ctrl F

#BAŞV!(#REF!) Hatası

Formül ile geçersiz bir hücreye başvuru yapmaya çalıştığınızda karşılaşırsınız. Ya da formüllerin başvurduğu bir hücreyi, satırı, sütunu sildiğinizde diğer formüllü hücrede bu hata görüntülenir.

Bu hatayla karşılaştığınızda, tekrardan veri alınacak hücre ya da aralığa tekrar başvuru yapmanız gerekecektir. Daha detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
Yükleniyor...