Çalışma sayfalarınızı (bir çalışma kitabında veya birden fazla çalışma kitabında bulunan) bir çalışma sayfasına birleştirmek için Excel'in Birleştir özelliğini kullanabilirsiniz. Bu makalemizde basit bir şekilde birbirine benzer 3 ayrı dosyayı birleştireceğiz.

cs1


cs2


cs3


Üstte bulunan resimlerde gördüğünüz gibi, birbirinden farklı 3 çalışma kitabımız var bu kitapların çalışma sayfaları da aynı değil. Birleştir özelliğini kullanarak herhangi bir formül kullanmadan verileri kolayca özetleyebileceğiz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Üç çalışma kitabı (daha fazla çalışma kitabınız varsa hepsi) ekranda açık olsun.

2. Yeni bir çalışma kitabı açın. Veri sekmesinde, Veri Araçları grubunda, Birleştir'i tıklayın.

cs4


3. Örneğin, verileri toplamak için Toplam fonksiyonunu seçin.

4. Başvuru kutusuna, Kitap1 çalışma kitabındaki A1:E4 aralığını seçin ve Ekle'ye tıklayın.

5. 4. maddede yazılı işlemin aynısını Kitap2 ve Kitap3 içinde tekrarlayın.

cs5


6. Üst satır, Sol sütun ve Kaynak veriye bağlantı oluştur seçeneklerini işaretleyin.

Not: Üst satır ve Sol sütununu işaretlemezseniz, Excel aynı konuma sahip tüm hücreleri toplar. Kitap1.xlsx B2 + Kitap2.xlsx B2 + Kitap3.xlsx B2. Çalışma sayfalarımız aynı olmadığından, Excel'in aynı içeriklere sahip hücreleri toplamlamasını istiyoruz. Kaynak verilere bağlantılar oluştur seçeneğini işaretlerseniz, Excel kaynak verilerinize bir bağlantı oluşturur (kaynak verileriniz değişse bile Birleştir seçeneği sayesinde verileriniz güncellenir) ve bir özet oluşturur.

7. Tamam'a tıklayın.

Sonuç:

cs6


cs7
  • Beğen
Tepkiler: SelamT