Excel dosyaları için kullanılan başka bir isimdir. Eğer Excel'i başlat menüsünden açarsanız, yeni bir çalışma kitabı oluşturmak için Boş çalışma kitabını tıklatın.

Mevcut çalışma kitaplarını açmak

Geçmişte oluşturduğunuz bir çalışma kitabını (Excel dosyasını) açmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Dosya sekmesinde, Aç'a tıklayın.

2. Açılan pencerenin sağ tarafında, son kullanılan çalışma kitaplarınızın bir listesini göreceksiniz. Eğer açmak istediğiniz çalışma kitabı listede varsa buradan da hızlıca açabilirsiniz.

wb1


3. Eğer açmak istediğiniz çalışma kitabınız listede yoksa, açmak istediğiniz çalışma kitabını bulmak için ekranın en alt kısmında bulunan Gözat'a tıklayın.

Çalışma kitabını kapatmak

Bir çalışma kitabını (ve Excel'i) kapatmak için, sağ üstteki X işaretini tıklayın. Eğer ekranınızda birden çok çalışma kitabınız açıksa, sağ üst X'e tıklatıldığında etkin çalışma kitabını kapatır.

wb4


Yeni bir çalışma kitabı oluşturmak

Yeni bir çalışma kitabı oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Dosya sekmesinde Yeni'yi tıklatın.

2. Boş çalışma kitabını tıklayın.

wb2


Başlangıç ekranını kapatma

Excel'i her başlattığınızda, son kullanılan Excel dosyalarını ve şablonlarını listeleyen bir başlangıç ekranı göreceksiniz. Eğer bu ekranı görmeden direk boş bir çalışma kitabıyla Excel'in açılmasını istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Dosya sekmesinde, Seçenekler'e tıklayın.

2. Genel sekmesinin sağ en alt kısmında bulunan "Bu uygulama başladığında Başlangıç ekranını göster" seçeneğinin yanındaki işaretini kaldırın.

wb3


3. Tamam'ı tıklayın.
Serinin Sonraki Makalesi Çalışma Kitabı Oluşturma