Yazmaya Ve Silmeye Karsı Koruma

Çözüldü Yazmaya Ve Silmeye Karsı Koruma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Meric68
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Meric68

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Ekte Program ve video bulunmakta.
yapmak istediğim ben bu programda Yazmaya-Kayıtlı veriyi silmeye ve değiştirmeye karşı koruma yapmak
neden mi : ben yönetici olarak kayıt yapma- Ekleme.ve değişiklik yapmak istiyorum fakat bu nu kullanacak olan iş arkadaşlarım var
arkadaşlarımın sadece kayıtlı verileri arama yapmak ve o parçalardan elimizde olup olmadığını kontrol edebilmesi
ben bir şeyler yaptım . video sonunda hata alıyorum ama orada bir uyarı ile yazmaya ve silmeye karşıdır diye bir ibare gelmesidir
yardım ederseniz sevinirim

Ekli dosyalar

• 20201205_182752.webp
    20201205_182752.webp
    99.9 KB · Görüntüleme: 6
  • X-Depo Stok Takip Proğramı.xlsm
    X-Depo Stok Takip Proğramı.xlsm
    116.8 KB · Görüntüleme: 1
Bunu bir çok yoldan yapabilirsiniz. Kullanıcı veritabanı oluşturup yetki seviyesi vererek kodlar çalışmadan önce butonları aktif yada pasif duruma getirebilirsiniz.
Bir başka yöntem de silme düzeltme ve veri girişi sırasında parola sordurmak. Bu işlem her seferinde soracağı için zamanla sıkıcı hale gelir.
Bir başka yöntem birden fazla arayüz tasarlayıp admin arayüzü ile kullanıcı arayüzünü isteğinize göre şekillendirmek. Tabi bu durumda yine kullanıcının yetki seviyesini bilmeniz gerekli. Aralarından seçip kararlaştırın ona göre algoritma yazılıp çizilir.

cakarem
Öncelikle yanıt ve öneride bulunduğun için teşekkür ederim.
admin arayüzü ile kullanıcı arayüzünü ekleye bilirmisin
admine şifre istemeli - kullanıcıda istemesine gerek yok üzerinde değişiklik yapma imkanı sağlanmamalı

ellerine sağlık cok güzel olmuş (y)
açılışta Excel arka planda açılıyor onu kapatır
admin girişi yapmadan menüdeki excel aç kapa pasif hale getire bilirmisin

ben yapmış olduğunuz proğramı kontrollerimde
admin ile giriş yapılıp veri üzerinde silme veya düzeltme yaptımmı bir sobrakinde aktif olmuyor birde ona bakarmısın

Kodlarınızı incelediğimde güncelleme veya silme işlemleri yaptığınız da UserForm_Initialize olayını çağırıyorsunuz.
Bu kod içerisinde arayüz ilk açıldığında ki varsayılan değerler gelir. Bu durumda butonlar ilk açılışta pasif olduğundan her bu komutu çağırışınızda butonlar eski haline döner. Bir nevi fabrika ayarlarına dönmek gibi olmuş.

Sorunun çözümü için de ya bu komutu çağırma satırını silin. ( Neden çağırdığınızı bilmediğimden böyle bir çözüm önerisi yaptım. ) Yada admin girişini kontrol edecek bir veri tutucu yer oluşturun. Bunu kontrol ederek adminin aktif mi pasif mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Diğer isteğiniz ektedir.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...