Yardımcı Sütun Kullanmadan Puana Göre Sıralama

Çözüldü Yardımcı Sütun Kullanmadan Puana Göre Sıralama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
H2 Hücresindeki Seçilen Sınıfın Bilgileri Liste Sayfasından Çekilerek H yardımcı sütununda en yüksek notu olan öğrenciden en düşük notu olan öğrenciye göre sıralanmaktadır.
Sonrasında çizelgede bu sütundaki sıraya göre bilgiler getirimektedir.
Yardımcı sütun kullanmadan bu işlem öncelikle formül ile yapılabilir mi?

Ekli dosyayı görüntüle 5722

Ekli dosyalar

• otomatik sıralama.webp
    otomatik sıralama.webp
    31.8 KB · Görüntüleme: 46
  • Otomatik Sıralama.xlsx
    Otomatik Sıralama.xlsx
    16 KB · Görüntüleme: 12
Selamlar,
H kolonunda, sıralama için kullandığınız dizi formülü yani,

=EĞERHATA(KAÇINCI(BÜYÜK(EĞER(Liste!$B$2:$B$21=$H$2;(Liste!$F$2:$F$21)-(Liste!$A$2:$A$21/1000));$A3);(Liste!$F$2:$F$21)-(Liste!$A$2:$A$21/1000);0);"")

formülünü,

C3 hücresine (Öğrenci No kolonu)

=EĞERHATA(İNDİS(Liste!$C$2:$C$21;KAÇINCI(BÜYÜK(EĞER(Liste!$B$2:$B$21=$H$2;(Liste!$F$2:$F$21)-(Liste!$A$2:$A$21/1000));$A3);(Liste!$F$2:$F$21)-(Liste!$A$2:$A$21/1000);0));"")

şeklinde yazın.... Formül DİZİ formülüdür...

Sonra da,
B3 hücresine

=EĞER($C3="";"";İNDİS(Liste!B$2:B$21;KAÇINCI($C3;Liste!$C$2:$C$21; ))

formülünü yazın... Bu formülü D3 : F3 aralığına kopyalayın

B3 : F3 seçin ve aşağıya doğru formülleri kopyalayın.

Not : Öğrenci No kolonu seçilmesindeki amaç, öğrenci No. ların benzersiz olmalarıdır. Bundan dolayı, diğer kolonlar için, İNDİS - KAÇINCI formülleri kullanıldı. Benzersiz olmasaydı, diğer kolonlar için de Öğrenci No için kullanılan Dizi formülünü İNDİS(Liste!C$2:C$21.......
şeklinde yazarak ($ Kolon sabitlemesi olmadan), tüm kolonlar için Dizi formül olarak kopyalamak gerekirdi....

Alternatif olsun:

Sıralam sayfasında A3 hücresine aşağıdaki formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuşuna basınız. ( Dizi formülü olduğu için. ) Sonrasında aşağıya doğru çekebilirsiniz.
=EĞERHATA(KAÇINCI(BÜYÜK(EĞER(Liste!$B$2:B21=Sıralama!$H$2;Liste!$F$2:$F$21;"");SATIR()-2);Liste!$F$2:$F$21;0);"")

Sıralama sayfasında B3 hücresine aşağıdaki formülü yazıp sağa ve aşağıya doğru çekiniz.
=EĞERHATA(KAYDIR(DOLAYLI("Liste!A"&$A3+1);0;SÜTUN()-1);"")

Ekli dosyayı görüntüle 5725

Not: Verileri getirmek için baştaki sıra numaraları kullanıldı.

Ekli dosyalar

• 1601117044339.webp
    1601117044339.webp
    47.4 KB · Görüntüleme: 39
Merhaba Sayın @merakli .

Sayın @52779 ve Sayın @cakarem çözüm önerilerinde bulunmuş.

Ben de tek formül alternatifi vereyim (puan eşitliği durumunu da dikkate alarak, eşit puanlı olanlar için kriter, satır numarasıdır)
Fomülü, A3 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı doğru kopyalayın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Merhaba Sayın @merakli .

Ben de tek formül alternatifi vereyim (puan eşitliği durumunu da dikkate alarak, eşit puanlı olanlar için kriter, satır numarasıdır)

VBA:
(1 satır)

.
Teşekkür ederim @Ömer BARAN hocam.
Üstteki verdiğim örneği de sizin önceden katkılarınızla oluşturduğunuz kodlardan bakarak oluşturmuştum.

Alternatif olsun:

Sıralam sayfasında A3 hücresine aşağıdaki formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuşuna basınız. ( Dizi formülü olduğu için. ) Sonrasında aşağıya doğru çekebilirsiniz.
=EĞERHATA(KAÇINCI(BÜYÜK(EĞER(Liste!$B$2:B21=Sıralama!$H$2;Liste!$F$2:$F$21;"");SATIR()-2);Liste!$F$2:$F$21;0);"")

Sıralama sayfasında B3 hücresine aşağıdaki formülü yazıp sağa ve aşağıya doğru çekiniz.
=EĞERHATA(KAYDIR(DOLAYLI("Liste!A"&$A3+1);0;SÜTUN()-1);"")

1601117044339.webp

Not: Verileri getirmek için baştaki sıra numaraları kullanıldı.

Teşekkür ederim.
İnceleyeceğim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
H kolonunda, sıralama için kullandığınız dizi formülü yani,

=EĞERHATA(KAÇINCI(BÜYÜK(EĞER(Liste!$B$2:$B$21=$H$2;(Liste!$F$2:$F$21)-(Liste!$A$2:$A$21/1000));$A3);(Liste!$F$2:$F$21)-(Liste!$A$2:$A$21/1000);0);"")

formülünü,

C3 hücresine (Öğrenci No kolonu)

=EĞERHATA(İNDİS(Liste!$C$2:$C$21;KAÇINCI(BÜYÜK(EĞER(Liste!$B$2:$B$21=$H$2;(Liste!$F$2:$F$21)-(Liste!$A$2:$A$21/1000));$A3);(Liste!$F$2:$F$21)-(Liste!$A$2:$A$21/1000);0));"")

şeklinde yazın.... Formül DİZİ formülüdür...

Sonra da,
B3 hücresine

=EĞER($C3="";"";İNDİS(Liste!B$2:B$21;KAÇINCI($C3;Liste!$C$2:$C$21; ))

formülünü yazın... Bu formülü D3 : F3 aralığına kopyalayın

B3 : F3 seçin ve aşağıya doğru formülleri kopyalayın.

Not : Öğrenci No kolonu seçilmesindeki amaç, öğrenci No. ların benzersiz olmalarıdır. Bundan dolayı, diğer kolonlar için, İNDİS - KAÇINCI formülleri kullanıldı. Benzersiz olmasaydı, diğer kolonlar için de Öğrenci No için kullanılan Dizi formülünü İNDİS(Liste!C$2:C$21.......
şeklinde yazarak ($ Kolon sabitlemesi olmadan), tüm kolonlar için Dizi formül olarak kopyalamak gerekirdi....

Teşekkür ederim.
Uyğulayacağım

Merhaba Sayın @merakli .

VBA:
(1 satır)

.
@Ömer BARAN hocam A sütununu 1 den başlayarak var olan kayıt sayısı kadar saydırmak için nasıl bir değişiklik yapabiliriz

Screenshot_2.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
-- A sütununa sıra numarası elde etmek için;
=EĞER(EĞERSAY(Liste!$B$2:$B$21;$H$2)<SATIR()-2;"";SATIR()-2)

-- B3 hücresine dizi formülü olarak uygulanıp sağa ve aşağı doğru kopyalanmak üzere
VBA:
(1 satır)
.

Verdiğim son formülde sıralama kriteri olarak SATIR NO kullanılıyordu.
Oysa siz, NOT kriterine göre bir sıralama istiyordunuz.
Bu nedenle son formül cevabımı tekrar güncelledim. Sayfayı yenileyerek tekrar kontrol edin.
NOT birinci kriter, SATIR NO ikinci kriter.

@Ömer BARAN bey üstte verdiğiniz bu formülde sonuç 0 olduğunda hücre boş görünmesi için nasıl bir değişiklik yapmak gerekir?

=EĞER(Aşağıdaki kod=0; ""; Aşağıdaki kod)

şeklinde denedim ancak çalışmadı

Kod:
(1 satır)

@merakli

Son mesajınızı yeni fark ettim.
Ben belgenizi şimdi tekrar indirip, ÇÖZÜM olarak işaretlediğiniz numaralı cevaptaki formülleri uyguladığımda bir sorun göremedim.
Son mesajınızdaki durum halloldu mu acaba?

.