Çözüldü Web Sitesinden Döviz Bilgileri Sorgulama

makifsimsek

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2021
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli arkadaşlarım selamlar.
Bulmuş olduğum bir zekat hesaplama excel dosyasına altın ve doviz verilerini ekleyip sürekli güncel olması için sorguyu
altin.doviz.com
kur.doviz.com
adreslerinden yaptırdım.

Bu sayfadaki verileri Excel LTSC 2021'de veri alma ile alıp düzenleme kısmında kendime göre bazı doviz ve madeni satırlarını sildim ve
madeni ve doviz olmak üzere iki ayrı sayfaya verileri yazdırdım. Ayrıca bir de Buton ekleyip makro olarak "crtl+alt+f5" koyup elle verilerin güncellenmesini sağladım.

Gel gelelim bu dosyayı Excel 2016 ve öncesinde çalıştırmak istediğimde (2007'ye kadar) sorgulamayı yapıp yeni veriyi yazamıyor.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Çözüm
Sonuç
64 bit sistemde Office 64 bit yazılımları kullanılarak alınan sonuçlar şöyle:

Excel 2010 ve Excel 2013 veri alma ekranları 2007 usulu.
2016 ve üstü veri alma sistemini değiştirdiği için başarılı.

ilk 2016 deneyimim lite versiyon olduğu için başarısızdı.

Final dosyalarım ve tanıtımlarım:

**Ekran Görüntüleri Eklenecektir**

Zekat Hesapla_ArkaPlanYenilemeli.xlsx --> Dosyayı açınca kur bilgilerini çeken kapatınca bu bilgileri sıfırlayan çalışmadır.

Zekat Hesapla_Butonlu --> Kurları Güncelle butonu yardımıyla sadece basınca kur bilgilerini çeken çalışmadır. (Güven merkezinden makro ayarlarına izin vermeniz gerekebilir)
Merhaba ,
Veri alma işlemini yaptğını aracın adı : Power Query. PowerQuery aşağıda da göreceğiniz gibi 2010 öncesi sürümlere uyumlu değil.

1686416645155.webp

Excel 2016 da da problem yaşıyorsanız tam olarak aldığınız hata nedir? Ya da hata almıyorsunuz ama sadece veri mi güncellenmiyor? Ve en önemlisi PowerQuery bu 2016 sürümünde yüklü mü ?

Merhaba ,
Veri alma işlemini yaptğını aracın adı : Power Query. PowerQuery aşağıda da göreceğiniz gibi 2010 öncesi sürümlere uyumlu değil.

1686416645155.webp

Excel 2016 da da problem yaşıyorsanız tam olarak aldığınız hata nedir? Ya da hata almıyorsunuz ama sadece veri mi güncellenmiyor? Ve en önemlisi PowerQuery bu 2016 sürümünde yüklü mü ?
Merhaba, aldığım hata bu.

t.webp

bununla beraber power queryi sistememi yüklemeyi denediğimde zaten varsayılan olarak geldiği uyarsını verdi.

t2.webp

bende 365 var ve dolayısıyla dosyanız sorunsuz çalışıyor. Bu nedenle hatayı görme şansım yok. Sadece bir fikir olarak aynı sorguyu 2016 da sıfırdan tekrar yapın. 2021 de yaptığınız dosyadan devam etmeyin.

Son düzenleme:
Sizin videoyu izleyince şunu fark ettim . Siz sorguya "dış veri al" dan giriyorsunuz. Onun yerine aşağıdaki gibi "yeni sorgu" adımından giderek devam ederseniz powerquery arayüzüne ulaşacaksınız sanırım.

1686420806129.webp

Merhaba,
@makifsimsek son durum nedir ? Yanıt verecek misiniz ?
Hocam selamlar yoğunluktan bakamadım, bendeki Office 2016 Lite versiyon olduğu için veri al kısmı 2007 gibiymiş.

Şuanda 2016'da çalışıyor 2010 ve 2013'de deniyorum. 2013 Sp2 de çalışmadı(full versiyon olmasına rağmen onun ki de 2007 gibi) dışardan power query yükleyip çalıştırmayı deniyorum. İlginiz için teşekkür ederim. Sonucu final dosyalarımla beraber paylaşacağım.

Sonuç
64 bit sistemde Office 64 bit yazılımları kullanılarak alınan sonuçlar şöyle:

Excel 2010 ve Excel 2013 veri alma ekranları 2007 usulu.
2016 ve üstü veri alma sistemini değiştirdiği için başarılı.

ilk 2016 deneyimim lite versiyon olduğu için başarısızdı.

Final dosyalarım ve tanıtımlarım:

**Ekran Görüntüleri Eklenecektir**

Zekat Hesapla_ArkaPlanYenilemeli.xlsx --> Dosyayı açınca kur bilgilerini çeken kapatınca bu bilgileri sıfırlayan çalışmadır.

Zekat Hesapla_Butonlu --> Kurları Güncelle butonu yardımıyla sadece basınca kur bilgilerini çeken çalışmadır. (Güven merkezinden makro ayarlarına izin vermeniz gerekebilir)

Ekli dosyalar

Çözüm
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9