B

Çözüldü Veritabanı verileri ile özet tablo oluşturmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Believing
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Formdaş arkadaşlar,

Farklı bir sistemden aylara göre sayfalar halinde ayrılarak alınmış veriler için, iki farklı özet sayfasında tablo oluşturmak istiyorum.
Bu tür hazırlanmış veritabanı üzerinde analiz yapmak konusunda sıkıntı yaşıyorum.
Ekte örnek olarak benzerini oluşturduğum çalışmada detaylı anlatım bulunmaktadır.
Özellikle tablolara alınacak veriler için alternatif çözümlerin olması daha makbule geçecektir.
Benim için kıymetli olan yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Sn @Believing
Selamlar,
Uyku tutmayınca ilgilenmeye çalıştım....
Formüllerle çözüm isterseniz, eki inceleyiniz....

Not : Birleştirilmiş hücrelerin olması nedeniyle, Ocak, Şubat .... ay sayfaları AJ kolonlarında Yardımcı kolon olmasına göre formüle edildi....
Dosyada detaylı açıklama yapmaya çalıştım...

Ekli dosyalar

Günaydın Sayın 52779,

Affınıza sığınarak örnek dosyayı oluştururken Özet sayfalarındaki tablo başlıklarında hata yapmışım. Çok çok özür dilerim.
Yapılan hatayı ekteki çalışmada düzelttim. Şehir isimleri yerine A- AGENCY, B- AGENCY şeklinde aylara ait sayfaların "A" sütunundaki acente isimlerinden oluşacaktır.
Aylara ait sayfanın "A" sütunundaki acenteler alınan veriye göre satır sayıları ile oda tipi sayıları değişkenlik gösterdiğini dikkate almalısınız.
Zamanınızı heba ettiğim için tekrar özür dilerim. İşte bu sebeple üzerimde haklarınız çoktur. Hakkınızı helal ediniz lütfen. ALLAH sizin gibi hayırlı işlere vesile olanların sayılarını arttırsın.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Selamlar,
Sn @Believing

Şehir isimleri yerine A- AGENCY, B- AGENCY şeklinde olması, formülleri bir nebze hafifletecektir... Şehir isimleri olunca Parametre sayfasına bir ek tablo yapıp değerleri buradan aldırıyorduk... Şimdi ise değerler direkt hücreden alınacak ve Parametre sayfasındaki tablo da olmayacak.

Aylara ait sayfanın "A" sütunundaki acenteler alınan veriye göre satır sayıları ile oda tipi sayıları değişkenlik gösterdiğini dikkate almalısınız.

Ben Ay ile ilgili sayfaların AJ kolonundaki Yardımcı kolon formüllerini 2100 satır olarak yazdım..
Özet sayfalarındaki Formüllerde ise, sayfaların C kolonlarına göre Son Değer hesaplanarak, dinamik alan olarak kullanılmakta (2100 satır için)
Yani Ay ile ilgili sayfaların 2100 satıra kadar uzamasında bir problem olmayacak....

Ancak, Oda Tipi derken, sizin Özet sayfalarındaki AAA ...... HHH adedinden fazla olacaksa eğer, sizin tablolarınızı düzenlemeniz gerekecek.. Formülleri kopyalamanız yeterli olacaktır... Tablolarınız AAA dan HHH a kadar olunca Standart 8 adet Oda tipi olduğunu düşünmüştüm...

Diğer taraftan AGENCY lere göre, bu 8 adet Oda tipinden kimisinde bazı 5 i, kimisinde bazı 3ü kimisinde bazı 7 si gibi olması formülleri etkilemeyecek ve hesaplamalar ona göre yapılacaktır.
Şu andaki yapıda böyle zaten...

Selamlar.... Saygılar....

Ekli dosyalar