Çözüldü Userform Üzerinde Combobox Bağlantıları

VolkanCan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, Userfom üzerinde, 3 adet combobox bağlantıları ile çalışma sayfasına veri aktarımı konusunda yardımcı olur musunuz? Forum sayfasında örnekler var ama maalesef uygulayamadım, örnek dosya üzerinde açıklama yapılmıştır. Bilmeyen için herşey zor misali, yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

1621179273358.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
VT0.0 sayfasınızı resimdeki formata getirin.

Ekran Alıntısı.webp

Userform' daki kodları silip aşağıdaki kodu yapıştırın...

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(21 satır)

Merhaba, Userfom üzerinde, 3 adet combobox bağlantıları ile çalışma sayfasına veri aktarımı konusunda yardımcı olur musunuz? Forum sayfasında örnekler var ama maalesef uygulayamadım, örnek dosya üzerinde açıklama yapılmıştır. Bilmeyen için herşey zor misali, yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

1621179273358.webp
Merhaba,
1. Userform üzerinde 3 adet ComboBox mevcut olup, sayfadan (VT0.0) veriler alınmaktadır.
2. Birinci ComboBox malzeme ve ürün,
3. İkinci ComboBox beden ölçülerini,
4. Üçüncü ComboBox ölçü birimlerini sayfadan alacaktır,
3. Birinci ComboBox tan seçtiğimiz malzemeye göre İkinci ComboBox, beden ölçülerini ve üçüncü ComboBox ise ölçü miktarlarını seçmemizi sağlayacaktır.
4. ComboBox lardan seçim yaptıktan sonra kaydet veya güncelle butonu ile diğer sayfaya (Kisiler) X,Y,Z kolon ve sütunlarına seçimler kayıt edilecektir.
Forumda, benzer konular var ama maalesef isteğe cevap bulamadığım değil, belki bilgim yetmedi, yardımcı olursanız memnun olurum. Saygılarımla...

VT0.0 sayfasınızı resimdeki formata getirin.

Ekran Alıntısı.webp

Userform' daki kodları silip aşağıdaki kodu yapıştırın...

VBA:
(21 satır)
Hocam, işi bilmek ve ustalık, bu olsa gerek, elinize gözünüze sağlık. Hocam, son birşey sorup, konuyu kapatalım uygun görürseniz,
Userform üzerinde, kaydet butonu koymuş olsaydık, ComboBox ile verileri seçtikten sonra, kaydet butonuna bastığımızda, Kisiler sayfası X,Y,Z sütünlarına kayıt yapması için hangi kod kullanmamız gerekir.
X sütununa ComboBox1 verileri,
Y sütununa ComboBox2 verileri,
Z sütununa ComboBox3 verileri,
sırayla kayıt edeceğiz. Teşekkür ederim.

Form' a bir button ekleyip altına aşağıdaki kodu yazınız.

VBA:
(8 satır)
Selman hocam, çok teşekkür ederim. Paylaştığınız kod sorunsuz çalışmakta fakat benim orjinal çalışma kitabında ki userfom da kaydet ve güncelle butonları resim üzerine label link yapılarak kodlanmış olduğu için uyarlayamadım. Bu kodlar (Kaydet ve Güncelle) içerisine yazdığınız kodları ekleyebilir miyiz ? Size, rahatsızlık vermemek için, kod paylaşımınızdan bu saate kadar her türlü yolu denedim fakat başaramadım. Orjinal kod Userformda ki (Kaydet, Güncelle) kodunu örnek dosya olarak paylaşıyorum, Lütfen, bu kodlara uyumlu olarak kayıt ve güncelleme yapacak kodlama işlemini bu kodlar içerisinde uyarlayabilir miyiz ? (Label12-Kaydet) (Label14-Gücelle) kodları içerisinde combobox girişlerinde diğer girişlerle bağlantılı ve uyumlu olması adına uyarlama yaparsanız memnun olurum. Orjinal dosya ekleme imkanım yok, teşekkür eder, saygılar sunarım...

Ekli dosyalar

Üzerinde Kaydet yazan labela çift tıklarsanız VBE pencerisine gider ve "Private Sub Label6_Clik() ..... End Sub" gibi iki satır ekler. Bu satırların arasına daha önce verdiğim kodu yapıştırın. Kaydetme probleminiz çözülür. Güncelleme butonu ne iş yapacak onu anlatmamışsınız..

CPP:
(8 satır)

Üzerinde Kaydet yazan labela çift tıklarsanız VBE pencerisine gider ve "Private Sub Label6_Clik() ..... End Sub" gibi iki satır ekler. Bu satırların arasına daha önce verdiğim kodu yapıştırın. Kaydetme probleminiz çözülür. Güncelleme butonu ne iş yapacak onu anlatmamışsınız..

CPP:
(8 satır)
Selman hocam, ben anlatamadım herhalde. Sizin, combobox kodları sadece kendilerine işlem yapıyor. Örnek dosyada olmayan Orjinal dosyada userform üzerinde başka veri girişleri de mevcut ve biz eklediğimiz combobox kodlarını bunların kaydet ve güncelle kodlarına dahil etmemiz gerekiyor. Orjinal userform dan veri girişleri mevcut ve biz ayrıca combobox ları ekledik ve userformda olan kaydet güncelle butonlarına bu sizin yazdığınız kodu içerisinde çalışacak şekilde eklememiz ve uyarlamamız lazım. Kodlar, örnek dosyada mevcut sadece bu kodların arasına kaydet ve güncelle kodların arasına combobox larında dahil olmasını sağlamamız lazım. Teşekkürler...

Selman hocam, ben anlatamadım herhalde. Sizin, combobox kodları sadece kendilerine işlem yapıyor. Örnek dosyada olmayan Orjinal dosyada userform üzerinde başka veri girişleri de mevcut ve biz eklediğimiz combobox kodlarını bunların kaydet ve güncelle kodlarına dahil etmemiz gerekiyor. Orjinal userform dan veri girişleri mevcut ve biz ayrıca combobox ları ekledik ve userformda olan kaydet güncelle butonlarına bu sizin yazdığınız kodu içerisinde çalışacak şekilde eklememiz ve uyarlamamız lazım. Kodlar, örnek dosyada mevcut sadece bu kodların arasına kaydet ve güncelle kodların arasına combobox larında dahil olmasını sağlamamız lazım. Teşekkürler...
Hocam, kısaca eklediğim örnek dosyada incelerseniz label olarak kaydet ve güncelle kodlarına sizin combobox kodlarını dahil edersek sorun çözülecektir.

Volkan bey, merhaba..
Son dosyasınıza daha detaylı baktım. Formun altında gerçektende bir kayıt değişikliği yapan bir kod var ama bu kod çalışmaz. Çünkü orjinal formun üzerinde onlarca textboxt-label ve listbox varmış. Bu şekilde düzeltebileceğim bir şey değil malesef.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10