Soru toplama çarpma formülü uygulaması

esrarengiz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
kolay gelsin sevgili forum üyeleri....c1 c2 c3 c4 c5 sayılar ekliyorum bunları toplamasını biliyorum..sorum şu aynı yerde bunları hem toplayacak...hemde 4,5 tl ile çarpacak bir formül yapabilirmiyiz

oldu tşk ederim güzel insan

Rica ederim, sonuç bildirimi için ve güzel yorumunuz için teşekkürler.

bu formül alt toplam çalışıyormu acaba...ayı seçiyorum fiyatlar değişmiyor

Tablonuza göre uyarlamak lazım.

=ALTTOPLAM(9;C3:C221)*(4,5) bu çalıştı yarın bana bir sorun çıkarırmı acaba

Tablonuzun nasıl birşey olduğunu, ilerleyen zamanlarda ne gibi değişiklikler yapacağınızı bilmiyorum. Satır ekleme veya silmelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Tavsiyem şimdiden bir deneyin.

Tam olarak ne yapmak istediğinizi belirteceğiniz bir örnek dosya eklerseniz daha net cevap ve çözümler vermeye çalışırız.

İyi günler.

yapmak istediğim..soldaki tarihlerden..4 ayı seçmek ve sonrasına üste sizin verdiğiniz formül sayıları toplayıp 4,5 tl ile çarpması...ama mayıs gelnce mayısa bakacağım...yani alt toplam çalışması lazım...ben buldum sizle paylaştım...bir kaç deneme yaptım çalışıyor...ama son sözü siz söylesenız rahatlarım...çünkü bu formüle ilerleyen zamanlarda daha bakmayacağım..haya verise hesaplarım şaşar

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.webp
    Screenshot_1.webp
    68.8 KB · Görüntüleme: 6
Anladığım kadarıyla aylara göre toplam alıp 4,5 ile çarpıyorsunuz. Bunun için de her seferinde hücreleri seçmeniz gerekiyor.
Bunun yerine istediğiniz ayın hesabını yapmak için herhangi bir hücrede istediğiniz ayı seçerek (mesela ayı açılabilir listeden seçerek) sonucu tek formülle otomatik olarak yapabilirsiniz.
Bilgisayar başına geçince başka biri cevaplamamış olursa o formülü paylaşırım.
Ama mümkünse örnek dosyanızı (eğer dosyanızda gizli, özel bilgiler yoksa gerçek dosyanızı) paylaşırsanız vereceğim formülü kendi dosyanıza uyarlamakla uğraşmazsınız.

Aşağıdaki formülü deneyiniz.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

- Tarihleri A sütununda değil ise formüldeki A:A harflerini olması gereken sütun harfiyle değiştiriniz.
- Formüldeki 1 rakamı OCAK ayını temsil ediyor. Siz kaçıncı ayı hesaplamak istiyorsanız ona göre değiştiriniz.
- Gerektikçe diğer ayların hesabını da bu hücrede yapacaksanız;
1 rakamı yerine bir hücre adresi yazıp, o adresteki hücreye ise kaçıncı ayı hesaplamak istediğinizi yazarak (Veya bir önceki mesajda belirttiğim gibi açılır liste kullanabilirsiniz) formülü daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

sizi bunlara sebep değilde ( hazırlıyorum ) maliye tutarı için yoracağım....şu an alt yapısını yapıyorum formülleri sizden rica edeceğim....
Gördüğüm kadarıyla ay ayrımı yapmadan bütün ayların toplamını alıyorsunuz.
O zaman Benim ilk yolladığım formülü veya sizin formülü kullanmanız yeterli. Ama Neden alttoplam formülü kullanma gereği duydunuz anlayamadım. Basitçe
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
formülünü de kullanabilirsiniz.

ben devletten aylık hakediş alıyorum..martı aldım o bitti...nisanı şimdi hazırlıyorum...dolayısı ile nisanın sonunda bakacağım nisanda 30 günlük ne kadar hizmet verdim..diye

sizden başka bir şey rica edebilir miyim..oraya maliyet dosyası ekledim...ayın 30 bakarsanız..ürünlerin fiyatlarını 1 kg ve 1 adeta sabitledim ve kov dahil birim fiyatlarını yazdım...sizden isteğim L hücresinde (kullanım fiyatı yazıyor ) oraya bir formül yazmalısınız ki.....çiğer 1 kg 5 tl ise 2,5 kg ne kadar gibi olsun..

Ekli dosyalar

sizden başka bir şey rica edebilir miyim..oraya maliyet dosyası ekledim...ayın 30 bakarsanız..ürünlerin fiyatlarını 1 kg ve 1 adeta sabitledim ve kov dahil birim fiyatlarını yazdım...sizden isteğim L hücresinde (kullanım fiyatı yazıyor ) oraya bir formül yazmalısınız ki.....çiğer 1 kg 5 tl ise 2,5 kg ne kadar gibi olsun..
Sanırım anlamadım.
G sütunuyla K sütununda ilgili satırlardaki değerler normal çarpma işlemi yapılarak istediğiniz sonuç elde edilebiliyor. Ama sanırım siz başka birşey soruyorsunuz. :unsure:

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
22