Temel Formülleri Kullanma

Temel Formülleri Kullanma isimli bu makalede, Excel'deki temel formüllerin nasıl kullanılacağını adım adım öğretilmesi hedeflenmektedir.

Temel Formülleri Kullanma

Microsoft Excel, veri analizi ve hesaplama işlemleri için vazgeçilmez bir araçtır. İster basit bir bütçe tablosu hazırlıyor, ister karmaşık veri analizleri yapıyor olun, Excel'in temel formüllerini bilmek işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Bu makalede, Türkçe Excel versiyonlarında sık kullanılan temel formüller ve bu formüllerin nasıl kullanılacağına dair adım adım bir rehber sunuyoruz.

Toplama ve Ortalama: SUM ve AVERAGE

Verilerinizin toplamını veya ortalamasını almak için en sık kullanılan iki fonksiyon SUM (TOPLA) ve AVERAGE (ORTALAMA) fonksiyonlarıdır. Örneğin, bir sütundaki tüm sayıları toplamak için, =TOPLA(A1:A10) formülünü kullanabilirsiniz. Ortalama bir değer hesaplamak için ise =ORTALAMA(A1:A10) formülü işinizi görecektir. TOPLA fonksiyonu için TOPLA adresini, ORTALAMA fonksiyonu için ORTALAMA adresini inceleyerek yüzlerce örnek dosyaya erişebilirsiniz.

Koşullu Toplama: SUMIF

Belirli koşulları karşılayan hücrelerin toplamını hesaplamak istiyorsanız, SUMIF (ETOPLA) fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Örneğin, belirli bir değeri aşan satışları toplamak için =ETOPLA(A1:A10, ">100") formülünü kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Birden Çok Koşula Dayalı Değerleri Toplama dosyamızı inceleyebilirsiniz.

Tarih ve Zaman Fonksiyonları

Excel'de tarih ve zaman hesaplamaları da sıkça yapılan işlemler arasındadır. Örneğin, iki tarih arasındaki gün sayısını hesaplamak için DATEDIF (ETARİHLİ) fonksiyonunu kullanabilirsiniz: =ETARİHLİ("01/01/2021", "31/12/2021", "d"). Bu formül, iki tarih arasındaki gün sayısını verir. Tüm Tarih ve Zaman fonksiyonlarının hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Tarih ve Saat linkini inceleyebilirsiniz.

Metin Fonksiyonları: LEFT, RIGHT, MID

Metin işlemleri için de Excel'de birçok fonksiyon bulunmaktadır. Örneğin, bir metnin solundan belirli sayıda karakter almak için LEFT (SOLDAN) fonksiyonunu (=SOLDAN(A1; 5)), sağdan almak için RIGHT (SAĞDAN) fonksiyonunu (=SAĞDAN(A1; 3)) kullanabilirsiniz. MID (PARÇAAL) fonksiyonu ise metnin herhangi bir yerinden belirli bir uzunlukta bir bölümü almanızı sağlar (=PARÇAAL(A1, 3, 2)). Daha fazla Metin fonksiyonu için, Metin linkini mutlaka inceleyiniz.

Sonuç

Excel'in temel formülleri, veri işleme ve analizi konusunda size büyük kolaylıklar sağlar. Bu formülleri öğrenmek, Excel'de daha etkili ve verimli çalışmanıza olanak tanımaktadır.