Çözüldü Tcmb Sitesinden Li̇stem İçi̇n Kur Çekmek

theorder

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Üstadlarım,
Sürekli her gün veri girişi yaptığım bir listem için kur çalışması yapıyorum. Sürekli farklı tarihteki kur bilgisine başvurmak zorunda kalıyorum. Ekte her gün kayıt ettığım excel tablosunun örneği var. Bunu tabloyu kendi çalışmama ekleyip güncel olmasını istiyorum. Her yeni gün için kendi getirmeli.

Tablo'da olmasını istediğim özellik;
-TCMB kurlarından USD,EUR,GBP tür olarak sadece Döviz Alış olması
-örnek olarak 15.03.2022 tarihinin kuru için 14.03.2022 tarihininki almasını istıyorum.
-hafta sonları için ise hafta içi son günü olan cuma gününün kurunu yazılması.

Yardımlarınızı ve Düşüncelerinizi bekliyorum İyi Çalışmalar..

*Listem yani Veri dosyasını kurallar gereği ve özel olduğundan ekleyemedim.

Ekli dosyalar

Kaynaklardan sorunsuz dosya indirebilmek hakkınız olması nedeniyle link verdim, umarım işinize yaramıştır?
Admin Bey,
İlgili link işimi kolaylaştıracak ama uyarlamam gerek. Şuan sadece usd için yapabilirsem diye denemek istedim.

1- Her tarihten bir gün önceki kuru getirmeli.
2-Mümkünse eğer tarih haftasonuna denk geliyorsa son cuma gününün kurunu yazmalı .

Ekte dosyaya yer verdim. Düğme 1 için makro atadım. her gün ona tıkladığımda yan tarafta ki tarihlerin yanına kurunu getirecek. Lakin bunu makro kaydet ile yapabildim. sadece kopyaladığım satır için çalışıyor. bunu her satır için nasıl yapabiliriz. ?

Makro atamaktan ileri geçemedim.

Ekli dosyalar

Bu iş öyle olmaz. İlgili dosyadan faydalanarak direk tarih bazlı olarak bilgiler çekilebilir, bakalım biraz üzerinde duralım, ortaya bir şeyler çıkabilecek mi?

@aydinmeay
Tarihin, kur açıklanan gün olmamasıyla ilgili sorunu çözmek için;
mevcut tarihlerini bir alta kaydırıp, A2 hücresine 01.01.2022 tarihinden önceki, kur açıklanan son işgünü olan 31.12.2021 tarihini yazın.
Sonra da şu formülü B2 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı doğru formülü kopyalayın.
Formülün sonuç vermesi için internet bağlantınızın olması gerekir.

[REPLY]
Kod:
You must log in to view
(1 satır)
[/REPLY]

Moderatörün son düzenlenenleri:
@Ömer BARAN ağabeyin Formülle TCMB Döviz Kuru Çekme linkindeki dosyasının tarih ve döviz cinsi bazlı listeleme hali ek'tedir.

Lakin dosyanın açıldığında ilk iki satırdaki alana bir dokunuş yapması faydalı olacaktır.

Ekli dosyalar

• 1647612208728.webp
    1647612208728.webp
    6.6 KB · Görüntüleme: 5
Abi eklediğim dosyaya rica etsem bahsettiğim dokunuşu yapabilir misin?
Onu da bence kaynak alanına eklemek faydalı olur.
Böyle alt alta tarih ve döviz cinsi bazlı sanırım örnek yok kolayda.
Referans olur.
O kısımdaki işleyişi tam netleştiremedim, belki formül daha da kısalabilir.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13