Y

Çözüldü Tarihlere Göre Faiz Oranlarını Alma

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Çalışmanın, E3 ve G3 hücrelerindeki tarihleri esas alarak, turuncu boyalı hücrelerdeki formüller yardımıyla bu tarihlere denk gelen, sadece sağ taraftaki "KANUNİ FAİZ" yıllarını, dönemlerini ve oranlarını bulmaya çalışıyorum. Turuncu boyalı hücrelerdeki formülleri nasıl revize etmeliyim ki isteğe bağlı olarak "KANUNİ", "TİCARİ", "ADİ" veya "REESKONT" faiz yıllarını, dönemlerini ve oranlarını bulabilme hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

15 nolu mesajdaki dönemler gibi değil.

İstenilen :
ilk dönemi Başlangıç Tarihinden başlat... Son dönemi Bitiş tarihinde bitir... Aradakiler AYNI kalsın.

2 sorum olacak...
1. soru : Reeskont ta dönem bitiş tarihleri, bir sonraki dönem başlangıç tarihi olmakta...
Reeskont için bir diğer durum.... BitişTarihi bir sonraki dönemde başlangıç tarihi olmakta... Yani
1. dönem : 22.12.2009 - 30.12.2010
2. dönem : 30.12.2010 - 29.12.2011 ....gibi
Bu durumda 30.12.2010 hangi döneme dahildir....
2. soru :
İstenilen :
ilk dönemi Başlangıç Tarihinden başlat... Son dönemi Bitiş tarihinde bitir... Aradakiler AYNI kalsın.
Bu uygulama, sadece FAİZ HESABI sayfasına mı, yoksa her iki sayfaya da mı yapılacak....

Tamamdır.... İlgileneceğim...

İstek - Öneri :
ilk dokumanda, yazılan tarihlerin BOŞ olması durumlarını da ele alıp, listeeleme elde ediliyordu... Bu da Liste Sıra No için formüllerin uzamasına neden oluyordu...
Tarihlerden herhangi birinin BOŞ olması (ya da Tarih olmaması) durumunda liste de BOŞ olsun derim. Çünkü, bu istenilen ikinci uygulama da formüllerin uzamasına neden olacak...

Değişmesin, aynı şekilde kalsın derseniz de uzun şekliyle kalabilir.

Tamam.
O zaman ilk önce değiştirmeden bırakıp performans açısından deneyeceğim. Uygunsa değiştirmeden bırakırım, aksi halde değiştiririm.

Sanıyorum, 1 saate kadar dosyayı eklemiş olurum

Yazılan tarihlerin durumları ile ilgili değişiklik yapmadım.

Sizin Gün hesabında, hesaplama şeklini bilmediğimden
=EĞER($E13<>"";SAĞDAN(F13;10)-SOLDAN(F13;10)+EĞER(F14="";1;(--SAĞDAN(F13;10)<>--SOLDAN(F14;10)));"")
şeklinde kullandığım formülün sonucu ile ilgili açıklama yazmak isterim.

Örneğin, sizin hesaplama şekline göre
Tarih aralığı : 08.08.2010 - 08.08.2010 gibi aynı tarihler olduğunda 1 gün mü yoksa 0 gün mü hesaplanır.
Normal hesaplama GÜNSAY("08.08.2010";"08.08.2010") = 0 ya da "08.08.2010" - "08.08.2010" = 0 dır.

Eğer 1 gün olarak hesaplanacaksa, yazdığım formül geçerli olacaktır.
Eğer 0 gün olarak hesaplanacaksa da
=EĞER($E13<>"";SAĞDAN(F13;10)-SOLDAN(F13;10)-1+EĞER(F14="";1;(--SAĞDAN(F13;10)<>--SOLDAN(F14;10)));"")
formüle -1 eklenmelidir.

Ekli dosyalar

Faiz hesaplamasında kullandığınız (I kolonunda)
=EĞER($E13<>"";($E$9*$G13*1/365*$H13);"")
formülüne dokunmadım...

Ama, belki de, hesaplamanın daha doğru olması açısından
(Çünkü bazı yıllar 365 yerine 366 gün olmakta)
Formülün
=EĞER($E13<>"";($E$9*$G13*1/MAK(365;H13)*$H13);"")
şeklinde değiştirilmesi bana daha uygun gibi gelmekte...

Bilginize....