Çözüldü Tarih Dizisi İçerisinde Ay Ve Yıla Göre Toplama

fledermaus

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

Ekte paylaşmış olduğum belgemin ikinci sayfasında (Tarih), ilk sayfadaki N ve AA sütunlarına dayalı olarak (N35 VE AA35 hücrelerinden başlamak üzere)
ay ve yıllara göre toplam almak için nasıl bir formül yazmalıyım ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Tarih Serisi.xlsx
    546.1 KB · Görüntüleme: 4
Çözüm
Bendeki sonuç resimdeki gibi.. Ben türkçe Excel kullandığım için ay isimlerini türkçe yazarak formülü oluşturdum.. Sizin sorununuz ile ilgili de Aklıma Tek seçenek geliyor ingilizce excelinizde ayları ingilizce yazmışsınız Türkçe yazarsanız sonuç döner mi diyecem sanmam bundan olacağını ama yine de deneyin. Dosya da ektedir. İncelersiniz.

Adsız2.webp
Merhaba Tarih sayfası B2 hücresine bu formülü yazıp sağa ve aşağı sürükleyiniz. Office ingilizce kullanıyorsunuz galiba formüldeki AAAA yerlerine MMMM yazarsınız.

Formül
Bu içeriği görebilmek için giriş yapmalı veya kayıt olmalısınız.

Office 365 kullandığınız için B2 ye pratikçe aşağıdaki formülü yazmanız da yeterli sürüklemeye gerek kalmaz.

[Reply]
Formül
[/Reply]

Merhaba Tarih sayfası B2 hücresine bu formülü yazıp sağa ve aşağı sürükleyiniz. Office ingilizce kullanıyorsunuz galiba formüldeki AAAA yerlerine MMMM yazarsınız.

Formül

Office 365 kullandığınız için B2 ye pratikçe aşağıdaki formülü yazmanız da yeterli sürüklemeye gerek kalmaz.

*** Hidden text: cannot be quoted. ***

Merhaba,

Her iki şekilde de denedim ancak olmadı.

Nerede yanlış yaptığımı anlayamadım açıkçası. Sonuçlar ekteki gibidir.

Syg,

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    60.4 KB · Görüntüleme: 7
  • 2.webp
    2.webp
    47.7 KB · Görüntüleme: 7
Bendeki sonuç resimdeki gibi.. Ben türkçe Excel kullandığım için ay isimlerini türkçe yazarak formülü oluşturdum.. Sizin sorununuz ile ilgili de Aklıma Tek seçenek geliyor ingilizce excelinizde ayları ingilizce yazmışsınız Türkçe yazarsanız sonuç döner mi diyecem sanmam bundan olacağını ama yine de deneyin. Dosya da ektedir. İncelersiniz.

Adsız2.webp

Ekli dosyalar

• Tarih Serisi1.xlsx
    544.1 KB · Görüntüleme: 1
Çözüm

Adsız2.png

Merhaba

Problem nereden kaynaklanıyor yardımcı olabilecek birileri var mıdır ?

Şimdiden teşekkürler,

Anlaşılmayacak mevzu yok pc diliniz ingilizce olsaydı ay isimlerini ingilizce yazdığınızda bu formül otomatikmen sonuç döndürürdü. Ama Pc diliniz türkçe ve sadece exceliniz ingilizce olduğu için metin şeklinde ingilizce olarak yazılan ayları kabul etmemesi çok NORMAL bi durum. Ayları ingilizce değil de türkçe olarak yazarsanız yukarıdaki formülü sorunsuzca kullanabilirsiniz. Ama Yok benim için ayların ingilizce olması elzemdir diyorsanız da N35:N999 aralığındaki tarihleri bu formülle metneçevirmeniz lazım. Misal A2 hücresinde yazılı bir tarihi şu şekilde metneçevirirseniz ay ismi ingilizce yazar. =METNEÇEVİR(A2;"[$-409]aaaa")..... Bu formülü siz şu şekilde kullanmanız lazım =METNEÇEVİR(A2;"[$-409]aaaayyyy") deneyin yapamazsanız uygun bir vakit yardımcı olmaya çalışırım

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7
Geri