Çözüldü Son 24 rakamın ortalamasını nasıl aldırabilirim?

Adnan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyaya küçük bir örneğini eklediğim bir tabloya her ay yeni bir tarih ve rakam satırı eklemekteyim. F2, F3 ve F4 hücrelerinde 2017 ocak ayından itibaren son girilen rakama kadar olan tanım aralığında, min, max ve ortalama değerlerini hesaplatmaktayım.

Ancak şimdi yeni bir bilgiye ihtiyacım oldu. Tüm rakamların değil de, sadece en alttan itibaren son 24 rakamın yani 2 yıllık rakamların min, max ve ortalama değerlerini hesaplatmam gerekiyor. Nasıl yaptıracağımı, nasıl bir fonksiyon kullanmam gerektiğini bilemedim.

Amaçladığım bu işi yapabilecek, yani her yeni satır eklenmesi sonrası, sadece en aşağıdan 24 rakamı tanım aralığı olarak algılayıp, son 24 rakamla işlem yapabilecek bir fonksiyon var mı ?

Ekli dosyalar

Selamlar,
Tablonuza göre cevap verecek olursam
(Yani, tarihler aylık olarak sırayla gidiyor ise)

Son 24 ay için
Ortalama
=ORTALAMA(KAYDIR(C5;KAÇINCI(9^99;C5:C10000)-1;;-24;1))
Minimum
=MIN(KAYDIR(C5;KAÇINCI(9^99;C5:C10000)-1;;-24;1))
Maximum
=MAK(KAYDIR(C5;KAÇINCI(9^99;C5:C10000)-1;;-24;1))

Eğer tarihler karışıksa, yeni bir formül yazmak gerekir.

Sıralı olsun ya da olmasın
Son 24 ay için

Minimum
=MİN(EĞER(B5:B59>SERİAY(MAK(B5:B59);-24);C5:C59))

Maximum
=MAK(EĞER(B5:B59>SERİAY(MAK(B5:B59);-24);C5:C59))

Ortalama
=ORTALAMA(EĞER(B5:B59>SERİAY(MAK(B5:B59);-24);C5:C59))

Formüller DİZİ Formüldür.

DİZİ formüllerin hücreye girişleri ENTER ile değil, CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılır. Formül doğru şekilde girildiğinde formül otomatik olarak {...} parantezleri içerisine alınır. Eğer formül doğru şekilde girilmezse ya da { } parantezleri manuel yazılırsa formül düzgün çalışmayacaktır.

Dosyanız eklendi (13.06.2021 15:01) (Her iki çözüm de mevcut)

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
İlk gönderdiğim örnek dosyada çalışan formüller, asıl dosyamdaki "sarı zeminli" hücrelere uyarladığımda çalışmadı.

Çalışmama sebebi olarak, "Ay Bazlı Özet" isimli sekmedeki tüm hücrelerin, soldaki "Kredi Kartı Ödemeleri" isimli sekmeden veri çekecek şekilde formüllü olmaları diye tahmin ediyorum. Keşke en başta orjinal dosyayı yükleseydim. Bir de bu dosya üzerinde formülleri denemeniz mümkün mü...

Ekli dosyalar

İlk mesajımdaki
KAYDIR işlevi ile tanımlanan alanda değişiklik yapıldı.
Dokumanınızın J2 hücresinde

=MİN(KAYDIR($D$6;KAÇINCI(2;1/($D$6:$D$1001>0))-1;;-24;1))

Burada, KAÇINCI(9^99;C5:C10000) işlemi ile son dolu hücresi SAYI olan hücrenin liste no aranmakta....
Dokumanınızda ise, EĞERHATA(formül;0) şeklindeki formül ile BOŞ gibi görünen hücrelerde 0değeri mevcut. O nedenle 0 da sayı olduğundan formülünüzün bulunduğu son satıra kadar gitmekte ve yanlış alan tanımlanmakta...
KAÇINCI(2;1/($D$6:$D$1001>0)) değişikliği ile, 0 dan büyük olan sayı aranarak doğru hücre seçimi yapıldı.

2. mesajımdaki Dizi formüllerde ise
K2 hücresinde

=MİN(EĞER(--$C$6:$C$1001>SERİAY(MAK(--$C$6:$C$1001);-24);$D$6:$D$1001))

C6:C1001 aralığında Mayıs 2020 gibi yazılmasına rağmen, METNEÇEVİR işlevi kullanan formüllerinizle bunlar SAYI değiller ve METİN dirler.
O nedenle -- işlevi ile bu aralıkta yazılanlar SAYIYA çevrildi ve işlem gerçekleşti.

İlave Not : Şahsi düşüncem, dokumanınzda düzenleme yapılırsa performans arttırılabilir. Çünkü çok DİZİ formül kullanımı işlemlerde yavaşlamalara neden olmakta... Dizi formül yerine Normal standart formüllerle yapılabilir sanki....

Ekli dosyalar

Sayın yönetici, excelde maalesef çok iyi değilim. Belki biraz vasat üstü bir kullanıcıyım, o kadar. Tablolarımı yaparken hep, "olabildiğince çok işi excel kendisi yapsın, her türlü angaryayı o halletsin, ben min veri girişi ile yetineyim" diye düşündüğüm için, excelin yapabileceğine inandığım ama yaptırmayı beceremediğim her konuda forumlardan destek alarak geldim bugüne kadar.

Çözümlerin çoğu bana ait değil. Ben sadece, benzeri bir konuyla karşılaştığımda, elimdeki mevcut çözümü, yeni tabloma adapte etmek gibi küçük ayrıntıları halledip, belki becerebilirsem, formülü biraz daha geliştiriyorum. Ama kısıtlı programlama bilgisiyle ancak bu kadar oluyor.

Bu nedenle bahsetmiş olduğunuz, "performans" konusunda kesinlikle çok haklısınız ama müdahale edecek cesaretim bile yok, çalışan tabloyu bozarım korkusuyla... : )

Son çözümünüz ise yine harika olmuş. Formülleri inceleyip anlamaya çalışacağım. Tekrar tekrar çok teşekkürler ediyorum, ellerinize sağlık, iyi ki varsınız...

Çok teşekkür ediyorum....
Sizler de iyi ki varsınız...
Evet sizi anlıyorum..
Birazdan, tablonuzun standart formüllerle yapılmış / düzenlenmiş halini eklemeyi düşünüyorum....
Bana 15 dak. müsaade lütfen...

Düzenlemeye çalıştığım dosyanız ektedir...

Tablonuza göre, işlem görmeyen aylar da AyBazlı_Özet sayfanızda görünmekte... Bunun bir sakıncası olmadığını varsayarak formüle ettim.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11