Çözüldü Sayfadan sayfaya veri aktarımında hücre içeriğinin değiştirilmesi

zcn43

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi günler.
Ekteki dosyada "günlük liste" sayfasındaki verileri makro kodu yöntemiyle "puantaj defteri" sayfasına aktarıyorum. günlük liste sayfasındaki "İzin Türü" sütunundaki verileri puantaj defteri sayfasına aktardığım anda bu verilerin, verdiğim örnekteki gibi farklı isimlere dönüşmesini sağlayabilir miyim?
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

@cakarem Tekrar ellerinize sağlık üstadım, çok teşekkür ederim. Müsaadenizle bir şey daha sormak istiyorum. Koşullu Biçimlendirme ile Giriş saatlerine renk atadım, bu saatler değişken olduğu için izinler gibi dönüştürülemez sanırım. Peki renklerine göre mesela kırmızıları 3. mavileri 2. siyahları 1. gibi yapabilmemiz mümkün mü?

Ekli dosyalar

Rica ederim.
İkinci sorunuzu anlamadım. Örnek dosya üzerinde hangi hücrelerde hangi koşullu biçimlendirme uygulanıp nelerin değişmesini gerektiğini açıklarsanız anlaşılır herhalde.
Akşam yorgunluğu galiba anlama seviyeyim düşük biraz.

Rica ederim.
İkinci sorunuzu anlamadım. Örnek dosya üzerinde hangi hücrelerde hangi koşullu biçimlendirme uygulanıp nelerin değişmesini gerektiğini açıklarsanız anlaşılır herhalde.
Akşam yorgunluğu galiba anlama seviyeyim düşük biraz.
Estafullah. Asıl ben ilk dosya da giriş saatleri var sanarak ikinci bir dosya yüklememiştim. Hemen yükledim. İkinci örnekte sadece işe giriş saatleri var bunları da günlük listeden aktarıyorum(izinlerle beraber). Bu saatleri günlük listeden puantaj defterine attığımda saatine göre renk alıyorlar. Mavi renkleri 2 sayısına, Kırmızı renkleri 3, Siyah renkli olan saatleri de 1 sayısı na dönüştürebilir miyiz?

Renk derken kast edilen, hücre arkaplan rengi midir, yazı rengi midir?
Hücre adresi belirtirseniz sanki daha anlaşılır olacak.

Ya da ben anlayamadım.

1608147587182.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Renk derken kast edilen, hücre arkaplan rengi midir, yazı rengi midir?
Hücre adresi belirtirseniz sanki daha anlaşılır olacak.

Ya da ben anlayamadım.

1608147587182.webp
Merhaba Ömer Bey. D sütunundaki saatler günlük listeden puantaj defterine aktardığım işe giriş saatleri. Bu saatler puantaj defterine aktarıldığında koşullu biçimlendirme sayesinde renkleniyor. Bende bu sayede kişi hangi vardiya ya girmiş hem saat hem renk olarak anlayabiliyorum. Bu saatlerin günlük puantaja aktarıldığında 1 , 2 ve 3 rakamlarına yani vardiya türlerine dönüşmesini istiyorum. Ama saatler değişken olduğu için yani 07:40:00 ile 12:00:00 saatleri arasında giriş saati olanlara 2 rakamını vermek yerine. Yazı Rengi mavi olan saatlere 2 rakamını verebilir miyiz diye düşünmüştüm. Yazı rengi Mavi olanlar 2 değerini alsın, Kırmızı olanlar 3, Siyah olanlar 1 değerini alsın istemiştim. Teşekürler.

Kriterleri anlamadım.

00:00 - 06:00 arası 1, 06:01 - 16:00 arası 2 ... gibi bir kriter tablosu olması gerekmez mi.
Örnek belgedeki Geçiş Zamanı sütununda sadece mevcut 5 saat seçeneği mi var?

.

Kriterleri anlamadım.

00:00 - 06:00 arası 1, 06:01 - 16:00 arası 2 ... gibi bir kriter tablosu olması gerekmez mi.
Örnek belgedeki Geçiş Zamanı sütununda sadece mevcut 5 saat seçeneği mi var?

.
Aslında bu şekilde istemem gerekirdi Ömer hocam. Ama ben daha basit olur diye düşünerek renk üzerinden gittim :). O zaman şöyle diyeyim.
07:35:00 ile 11:59 (dahil) arası saatlere 2
15:35 ile 19:59 arası saatlere 3
23:35 ile 03:59 arası saatlere 1

O halde mevcut kodu aşağıdakiyle değiştirip deneyin.
Tabi KOŞULLU BİÇİMLENDİRMEyi bu vardiya tiplerine göre yeniden düzenlemeniz gerekecek.

VBA:
You must log in to view content
(25 satır)

.

Arama işleminin önce sicil, sonra tarih için yapılmasının ve
her iki sayfadaki tarih biçimlendirmesinin farklı olma olasılığını da dikkate almanın yerinde olacağını düşünerek,
bir önceki cevabımda verdiğim kod cevabımı güncelledim.

Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı kontrol edin.

.

Ömer bey Kodu değiştirdiğimde veri aktarımı hiç olmuyor. Ben mi hata yapıyorum anlamaya çalışıyorum.

Hocam bir problem var. günlük listede giriş zamanı 00:00:00 değeri giriş yapmamış olanlara ait bir değerdi ama 1. vardiya olarak gördüğünden 1 atmış normalde Giriş zamanı 00:00:00 olan kişilerin o tarihteki hücresi boş kalıyor ya da izinliyse İzinini atıyordu.

Ekli dosyalar

Aşağıdaki şekilde deneyin.

Günlük Liste sayfasında;
-- D sütunu doluysa İZ, Y, ... vs neyse onu yazar,
-- D sütunu boşsa ve E sütununda 00:00:00 dışında bir saat varsa VARDİYAyı yazar,
-- D sütunu boş ve E sütununda 00:00:00 varsa BOŞ bırakır.

C:
(34 satır)

.

Aşağıdaki şekilde deneyin.

Günlük Liste sayfasında;
-- D sütunu doluysa İZ, Y, ... vs neyse onu yazar,
-- D sütunu boşsa ve E sütununda 00:00:00 dışında bir saat varsa VARDİYAyı yazar,
-- D sütunu boş ve E sütununda 00:00:00 varsa BOŞ bırakır.

C:
(34 satır)

.
Merhabalar hocam. Son kodu çalıştırdıktan sonraki problemleri tabloda izah ettim. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Siz daha iyi bilirsiniz ama renklere göre 1-2-3 rakamlarını verebilmek için aşagıdaki koda benzer bir kod mümkün değil mi?

ElseIf s1.Cells(sat, 4) = "Mavi renk" Then
s2.Cells(sicil.Row, tarih.Column) = 2

Sayın @ozcan_26 .

Verdiğim kodu aşağıdakiyle değiştirerek deneyin.

Hücreler boşken, önce saat bilgilerini hücrelere yazdırmak, ardından da bu saat bilgilerinden hareketle
(veya koşullu biçimlendirmeyle elde edilmiş yazı renklerinden hareketle)
bu değerleri tekrar değiştirmek bana anlamlı gelmedi açıkçası.

VBA:
(35 satır)

.

Sayın @ozcan_26 .

Verdiğim kodu aşağıdakiyle değiştirerek deneyin.

Hücreler boşken, önce saat bilgilerini hücrelere yazdırmak, ardından da bu saat bilgilerinden hareketle
(veya koşullu biçimlendirmeyle elde edilmiş yazı renklerinden hareketle)
bu değerleri tekrar değiştirmek bana anlamlı gelmedi açıkçası.

VBA:
(35 satır)

.
Ömer Hocam kod tüm isteklerimi karşıladı elinize sağlık, fakat 1200 satirlik işlem için yaklaşık 7-8 dk dir bekliyorum hala calisiyor. Puantaj defteri sayfasındaki kodları sildiğimde 2 dakika gibi sürede aktarıyor. Diğer sayfalardaki kodlar buna sebep olabilir mi? Diğer kodların da aktif olduğu tam listeyi paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
42