Çözüldü Satışları Satıcı ve Ürüne Göre Dilimlere Ayırma

ExcelDepo

Site Kurucusu
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Bir fikre bağlı olarak hazırlamak istediğim dosyada, istediğim hususu nihayete erdiremedim. Dosyayı; konu başlığındaki gibi "Dosyalar" alanına ekleyecektim ama nihayete eremeyince, zaten aynı işlevi görmesi açısından hep birlikte sonuca erdirmek adına destek istiyorum.

Satışları Satıcı ve Ürüne Göre Dilimlere Ayırma

Talebim:​

Dosyada üstteki gibi 4 alandan oluşan basit bir tablo var. Bu tablodaki verileri, Özet Tablo ile aşağıdaki gibi bir başlıkta konumlandırıp; tek bir hücreye yazacağım formülle listelemek istemekteyim.

Özet Tablo ile Başlık

Üstte kırmızı ile reklendirdiğim alan, Özet Tablo ile elde edilmiştir. Aynı yapıda 365 işlevleriyle gelir mi, gelirse süper olur tabi :)
Bunu manuel (Özet Tablo ile) oluşturmayı göze aldım ama 4 dilimi ve son sütuna ve mümkünse en alt sütuna da Toplamları ekleyerek üstteki rakamları listelemeyi istediğim gibi yapamadım.

Resimde görünen sonuç tek formülle alındı ama 4 dilim için ne yazık ki en sevmediğim şey olan "Yardımcı Sütun" kullanmak zorunda kaldım. Yardımcı sütun kullanmadan, bu tabloyu nasıl tek bir formülle oluşturabilirim?

Desteklerinizi beklerim :)

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Çözüm
Selamlar,
Dosyayı incelediğimde, Başlık isimli kolondaki veriler Öze Tablo ile getirilmiş, formülde, bu özet tablo dinamik alan tanımlanmış ...vs gibi bana karmaşık gelen bir yapı var. Özet tablo kullanılacaksa eğer komplesi özet tablo ile yapılabilir ve o denli formüllere de ihtiyaç kalmayabilir gibi bir düşüncem de var...

Ben, formüllerle yapılacaksa eğer bu özet tablo olmadan yapılması şeklinde düşündüm ve formülleri en başından düzenledim...
(İlk kolonun da özet tablo gibi satırlarda girintili yazılması olayını manuel düzenledim... Olmayabilir de tabi ki..)

Not : Çeyrek dönemlerdeki toplamlar konusu DİZİOLUŞTUR-LAMBDA işlevi ile yapılabilir.

B1.webp
Selamlar,
Dosyayı incelediğimde, Başlık isimli kolondaki veriler Öze Tablo ile getirilmiş, formülde, bu özet tablo dinamik alan tanımlanmış ...vs gibi bana karmaşık gelen bir yapı var. Özet tablo kullanılacaksa eğer komplesi özet tablo ile yapılabilir ve o denli formüllere de ihtiyaç kalmayabilir gibi bir düşüncem de var...

Ben, formüllerle yapılacaksa eğer bu özet tablo olmadan yapılması şeklinde düşündüm ve formülleri en başından düzenledim...
(İlk kolonun da özet tablo gibi satırlarda girintili yazılması olayını manuel düzenledim... Olmayabilir de tabi ki..)

Not : Çeyrek dönemlerdeki toplamlar konusu DİZİOLUŞTUR-LAMBDA işlevi ile yapılabilir.

B1.webp

Ekli dosyalar

Çözüm
Hocam ilk cevap:
"Excel 365 varken pivot'a ne gerek var ki?" demişsiniz resmen.
Ellerinize sağlık olsun.

Akşama detaylıca inceleyeceğim, çok teşekkür ederim çok..

Hocam ilk cevap:
"Excel 365 varken pivot'a ne gerek var ki?" demişsiniz resmen.
Ellerinize sağlık olsun.

Akşama detaylıca inceleyeceğim, çok teşekkür ederim çok..
Ben teşekkür ediyorum..

Benim özet tablolarda hiç tecrübem yok. Zaten üstteki mesajımda özet tablo ile yapılabilir gibi bir düşüncem var şeklinde yazdım. Yapılır diyemedim.

Tablonun elde ediliş adımlarını da yazdım... Bir nevi kurgu da denilebilir...

Başlık alanında Pivot tercih etmemin tek nedeni, o biçimdeki veriyi başka şekilde elde edememektir. Hocam.
Başlıkları falan ayarlayabiliyoruz sanırım ama hizalama ne yazık ki olmadığı için, sadece Pivot ile bu şekilde olabiliyor.
Ey Microsoft, duy sesimizi :)

Konuyu başlatan
Site Kurucusu
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
6