Çözüldü Satır ve Sütundaki Verilere Bağlı Toplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ccanan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Ekte bir planlama dosyası hazırlamaya çalıştım, dosyada sipariş 2. ayda ama üretimi 1. ayda yapılıyor buna bağlı olarak 1. aydaki A hattından W ürününün üretimi planlanan miktarın toplamını diğer sayfada nasıl gösterebiliriz. Siparişin aynı zamanda 2. aydaki siparişin planlandığını da görmek gerekiyor.
Dosyadaki 2.sayfadaki 132 sayısını formülle nasıl elde edebiliriz. Bunu tüm yıla yapacağım için A1+A2 gibi durum kullanışlı olmayacaktır.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba. foruma hoşgeldiniz Sayın @ccanan .

Belge size ait olduğu için siz biliyorsunuzdur ama
belgeye ilk kez bakanın (ve olayı bilmeyenin) isteğinizi anlamasını sağlamak üzere daha net açıklama yazıp,
gerekirse belgenizde bir miktar daha veri olmasını sağlayın.

Sonuç hangi hücrede alınacak (formül nereye uygulanacak) , kriterleri ne olacak?

İsteğiniz; Sheet1'deki A4 ve C4 hücrelerindeki değerlere göre
Sheet2'de 1'inci satırdaki dönem ve 2'nci satırdaki KODların eşleştiği sütundaki değeri elde etmek ise
=TOPLA.ÇARPIM((Sheet2!$A$1:$E$1=$A4)*(Sheet2!$A$2:$E$2=$C4)*(Sheet2!$A$3:$E$3)) formülü istediğiniz sonucu verir.

Sheet2'de 02.2021 ile ilgili bir başlık verisi yok. Bu nedenle formül aşağı doğru kopyalandığında 02.2021 değeri bulunamayacak demektir.
Örnek belgenizi, hiçbir soru işaret kalmayacak şekilde örnek veri ve olması gereken sonuçları, ilgili hücrelere elle yazıp, elle yazdığınız bu değerleri nasıl bulduğunuzu birkaç veri daha ekleyerek gösterirseniz iyi olur.

.

Merhaba. foruma hoşgeldiniz Sayın @ccanan .

Belge size ait olduğu için siz biliyorsunuzdur ama
belgeye ilk kez bakanın (ve olayı bilmeyenin) isteğinizi anlamasını sağlamak üzere daha net açıklama yazıp,
gerekirse belgenizde bir miktar daha veri olmasını sağlayın.

Sonuç hangi hücrede alınacak (formül nereye uygulanacak) , kriterleri ne olacak?

İsteğiniz; Sheet1'deki A4 ve C4 hücrelerindeki değerlere göre
Sheet2'de 1'inci satırdaki dönem ve 2'nci satırdaki KODların eşleştiği sütundaki değeri elde etmek ise
=TOPLA.ÇARPIM((Sheet2!$A$1:$E$1=$A4)*(Sheet2!$A$2:$E$2=$C4)*(Sheet2!$A$3:$E$3)) formülü istediğiniz sonucu verir.

Sheet2'de 02.2021 ile ilgili bir başlık verisi yok. Bu nedenle formül aşağı doğru kopyalandığında 02.2021 değeri bulunamayacak demektir.
Örnek belgenizi, hiçbir soru işaret kalmayacak şekilde örnek veri ve olması gereken sonuçları, ilgili hücrelere elle yazıp, elle yazdığınız bu değerleri nasıl bulduğunuzu birkaç veri daha ekleyerek gösterirseniz iyi olur.

.
Geri bildirim için teşekkür ederim, daha açıklayıcı olmaya çalışayım,

Sheet1 deki G1:X1 ayları temsil etmekte, G2:X2 haftanın kaçıncı gün olduğunu temsil etmektedir.
01.2021 (A4) dönemindeki planlanan miktar A hattından W ürünü (39= topla(I4:K4) ile 02.2021 (A5) döneminde yine A hattından W ürünün siparişi 1. ayda planlandığı için (93=topla(K5:R5) 1. ayın üretim miktarına dahil edilmesi istiyorum. yani sheet2. sayfada C3 alanında W ürünü 01.2021 döneminde toplam 132 kadar üretim yapıldığını hesaplamak istiyorum.

Dosyayı biraz daha genişlettim farklı ürün ve malzeme miktar ekleyerek sanırım demek istediğim daha iyi anlaşılmış olacak,
Ayrıca sizin belirttiğiniz formülü de yapmaya çalıştım, sarı renkli hücreler olması gereken değeri belirtiyor.

Ekli dosyalar

Ben ilk cevabımda; formülü Sheet1'e ulgulayıp Sheet2'deki değeri aradığını düşünmüştüm.
Olması gereken sonuçları nasıl bulduğunuzu anlayamadım.

Olması gereken sonuç hücrelerinde basit =A1+B1-C1 gibi basit formül kullanarak
sonuçları nasıl bulduğunuzun anlaşılmasını sağlayın.

Hatta açıklamanızı;
-- Koşul1: Sheet1 A sütunu, Sheet2 B1'e EŞİT olan VE (belki de KÜÇÜK ve EŞİT bilemiyorum)
-- Koşul2: Sheet1 C sütünu, Sheet2 B2'ye EŞİT (belki de KÜÇÜK ve EŞİT bilemiyorum)
olan satırlardaki,
--İŞLEM: Sheet1 D sütununun TOPLAMı / Sheet1 E sütununun TOPLAMI / Sheet1 D-E FARKlarının TOPLAMI

gibi koşul ve işlemi netleştirerek yazarsanız daha iyi olur.

.

Ben ilk cevabımda; formülü Sheet1'e ulgulayıp Sheet2'deki değeri aradığını düşünmüştüm.
Olması gereken sonuçları nasıl bulduğunuzu anlayamadım.

Olması gereken sonuç hücrelerinde basit =A1+B1-C1 gibi basit formül kullanarak
sonuçları nasıl bulduğunuzun anlaşılmasını sağlayın.

Hatta açıklamanızı;
-- Koşul1: Sheet1 A sütunu, Sheet2 B1'e EŞİT olan VE (belki de KÜÇÜK ve EŞİT bilemiyorum)
-- Koşul2: Sheet1 C sütünu, Sheet2 B2'ye EŞİT (belki de KÜÇÜK ve EŞİT bilemiyorum)
olan satırlardaki,
--İŞLEM: Sheet1 D sütununun TOPLAMı / Sheet1 E sütununun TOPLAMI / Sheet1 D-E FARKlarının TOPLAMI

gibi koşul ve işlemi netleştirerek yazarsanız daha iyi olur.

.

Dosyayı dediğiniz gibi hatta renklendirerek açıklamaya çalıştım.

Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11