Çözüldü Şarta Bağlı Koşullu biçimlendirme

ceterisdenge

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar;

Genellikle geçici ve kurumlar döneminde beyan kontrolü için hazırladığım dosyam da dışardan hazır veri olarak yapıştırdığım sayfalarda ilk anda çok karmaşık olmayan bir analiz yapmak istiyorum. Aslında bir noktaya kadar yazdım ama bazı hücrelerin rakam barındırmaması veya boş olmasından mütevellit koşullu biçimlendirmeyi tamamlayamadım. Onun için buradan yazmak istedim. (Dosyada çok fazla sayfa koymadım diğer sayfalarda genelde hep aynı formatta olduğu için uygulayabilirim. Aslında çok daha fazla biçimlendirme var ama en azından bir kısmını öğrenirsem devam ettirebilirim.)

Dosyamda sadece sarı sayfalarda işlem yapacağım. Veriler 8 sütun halinde bulunuyor. Yapmaya çalıştığım ise şu:

Not: İşlemler bir butona bağlı olmasın sayfaya veriyi yapıştırınca otomatik olarak çalışmalı.

1- Eğer A sütununda bulunan kodların ilk 3 karakteri 299'a eşit yada küçükse ama aynı zaman da F sütununda bulunan rakamlar E sütunundan büyükse ilgili satırı renklendirsin.

2-Eğer A sütununda bulunan kodların ilk 3 karakteri 300'e eşit yada büyük 599'a eşit yada küçükse aynı zamanda E sütununda bulunan rakam F sütunundan büyükse farklı bir renge boyasın

3- Eğer A sütununda bulunan kodların ilk 3 karakteri 299'a eşit yada küçükse ama aynı zaman da E sütununda bulunan rakamlar F sütunundan büyükse ve B sütununda bulunan hesap adının için de (-) geçiyorsa farklı bir renge boyasın.

4- Eğer A sütununda bulunan kodların ilk 3 karakteri 300'e eşit yada büyük 599'a eşit yada küçükse aynı zamanda F sütununda bulunan rakam E sütunundan büyükse ve hesap adının için de (-) geçiyorsa farklı bir renge boyasın.

5-Eğer A sütununda bulunan ve ilk 3 karakteri 100'e eşit olan kodun (E-F) değeri 100 bin liranın üzerindeyse I sütununa ünlem işareti getirip renklendirsin

6- Eğer A sütununda bulunan ve ilk 3 karakteri 131'e 231'e eşit ve E sütunu F sütunundan büyükse 331'e ve 431'e eşit olan kodlarda ise F sütunu E sütunundan büyükse I sütununa ünlem işareti

7- Eğer A sütununda bulunan ve ilk 3 karakteri 600 dan büyük ve 699 dan küçükse ve Hesap Adı içinde (-) işareti varsa yazı karakteri kırmızı, Eğer A sütununda bulunan ve ilk 3 karakteri 600 dan büyük ve 699 dan küçükse (-) işareti yoksa koyu lacivert yazı tonu olsun.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @ceterisdenge .

Eklediğim sütunlardaki formülleri kontrol eder misiniz?
Sütun başlıkları, açılış mesajınızdaki başlık numaralarıdır. 1 olanlar koşula uyanlar.
Bunlara göre gerekli boyama/yazı rengi değimesi işlemlerini elle hazırlayarak örneklendirirseniz iyi olur.

Not: Eklediğim belgeyi yeniledim. 16.08.2020 21:00
.

Ekli dosyalar

Önceki cevabıma eklediğim belgeyi yeniledim.
Kontrolleri, yeni belge üzerinden yapınız.

Aklımdan geçen; Yazı ve arkaplan rengini J1:Q1 hücrelerinde kndiniz istediğiniz gibi belirlersiniz.
Sayfada işlem yaptığınızda renkler bu hücrelerden alınarak makro istenilen işlemi yapar.

.

Hocam tam istediğim gibi ben sizin işlemi gördükten sonra diğer yapacağım 20 kadar daha biçimlendirme var buradan üretebilirim artık. Buna sadece şu eki de yapabilirmiyiz. Onun nasıl yapılacağını görmek istiyorum. Sizin 7/B diye yaptığınız işlemde rengi lacivert olan (Başka renkte olabilir) bir satırda E sütunu F sütunundan büyükse gibi..

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7