Çözüldü Sadece Belirli Kelimeleri Sayma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Noartist

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba arkadaşlar,

Ekteki excel dosyasında Sayfa1 de (E)Mahalle, (G)Departman ve (H)Açıklamalar sütunlarından, Mahalle ve Departman sayfalarına Kelimeler sayfasındaki kelimelere göre veri aktarılması gerekiyor.

Kelimeler sayfasında, Sayfa1 de (H)Açıklamalar sütunundan seçilen çeşitli kelimeler bulunuyor.

Mahalle ve Departman sayfalarına
"B" sütununa Kelimeler sayfasındaki bulunan kelimelerden, Sayfa1 de (H)Açıklamalar bölümünde departman ve mahalle bilgisine göre olan kelimeler aktarılacak.
"C" sütununa o kelimeden kaç adet olduğu yazacak.
"A" sütununa bulunan kelimelerin hangi mahallede ve departmanda olduğu yazacak.

Kelimeler sekmesinde ki kelimeler büyük harfle yazıldıysa da algılanması gerekecek.

Örneğin "bu" "çok" gibi kelimeler "bugün","birçok" gibi kelimelerde geçiyorsa onları saymayacak.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Çözüm
Selamlar,
LAMBDA, BYROW, REDUCE, DÜŞEYYIĞ, YATAYYIĞ, BIRAK ve METİNBÖL işlevlerine sahip
Excel365 ile çözüm resimdeki gibidir.

Versiyonunuz Excel2016.... Versiyonunuz için bu soruyu formüllerle çözmek bana göre her şeyin ötesinde... Böyle bir soru için çözümü makroda aramak en uygun çözüm olacaktır. (ki bu da beni fazlasıyla aşacaktır)

Not : Sayfa1 de Verilen cümlelerde, kelime ve cümlelerin öncelikle noktalama işaretlerinden arındırılması gerekmekte. Bunun için de Sil ad tanımlamasıyla tanımlanan LAMBDA işlevi görev yapmaktadır.
Ayrıca, çözümde LAMBDA lar ile birçok öz yineleme yapılmakta. Bu nedenle de, listelemede 1 - 2 sn içinde sonuç gelmekte..

Kelime.webp
Selamlar,
LAMBDA, BYROW, REDUCE, DÜŞEYYIĞ, YATAYYIĞ, BIRAK ve METİNBÖL işlevlerine sahip
Excel365 ile çözüm resimdeki gibidir.

Versiyonunuz Excel2016.... Versiyonunuz için bu soruyu formüllerle çözmek bana göre her şeyin ötesinde... Böyle bir soru için çözümü makroda aramak en uygun çözüm olacaktır. (ki bu da beni fazlasıyla aşacaktır)

Not : Sayfa1 de Verilen cümlelerde, kelime ve cümlelerin öncelikle noktalama işaretlerinden arındırılması gerekmekte. Bunun için de Sil ad tanımlamasıyla tanımlanan LAMBDA işlevi görev yapmaktadır.
Ayrıca, çözümde LAMBDA lar ile birçok öz yineleme yapılmakta. Bu nedenle de, listelemede 1 - 2 sn içinde sonuç gelmekte..

Kelime.webp

Ekli dosyalar

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
2