Çözüldü Saatleri Farklı Kurallara göre çıkarma

Ercument

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sabah 9 iş başı yapıp akşam 21 de paydos eden bir kişi 12 saat çalışmış oluyor
Bu kişi gün içinde 1 saat ara izin kullanırsa bunu fazla mesaiden düşmesi lazım yada 180 dakika izne kadar
180 dakikanın üzerinde ara izin kullanmışsa fazlalığı standar mesaiden düşmesi lazım
Örneğin 200 dakika ara izin yapan kişi 180 dakikası fazla mesaiden 20 dakikasınıda standart mesaiden düşecek
Extra mesaide 11 saatin üstünde mesai olursa extra mesaiye ayrıca yazması lazım

Yardımlarınız için teşekkürler

Ekli dosyalar

H3 Hücresine verdiğim rakam miktarı kadar düşmesi gerekmekde.
şu ana kadar yaptığım çalışmada büyük ölçüde başardım istediğimi, bu seferde # hatası ile karşılaştım. hücre sanırım - değere gelince veriyor hatayı onun Yerine 00:00 Yazmasını İstiyorum. Mümkün müdür.
Görebildiğim kadarıyla mevcut hesaplamalarınzda sorun yoktu.
Kullanılan ARA İZİN süresi (dakika) bilgisi nerededir onu anlamadım.

.

Umarım yanlış düşünmüyorumdur:
Aşağıdaki formülleri ilgili hücrelere uygulayın ve H3'e de ARA İZİN süresini
saat olarak değil tamsayı olarak ( 03:20 değil 200 gibi ) yazın.

Ek not:
D3 formülünün başındaki (B3>C3) kısmı gece yarısından önce başlayıp, sonra biten çalışma olması halinde
kendiliğinden devreye girerek, formülün HATA üretmesini engeller.
Şayet B3 ve C3'e sadece saat değil tarih ve saat (02.03.2021 21:00 ve 03.03.2021 08:00 gibi) yazılacaksa
formüldeki (B3>C3 kısmının anlamı yok silinebilir.

Sonuçta D3'teki sonucun diğerlerinin toplamına eşit olması gerekiyor ( D3 = E3 + F3 + G3 ) .
Örnek belgedeki verilere ve H3'e 180 yazıldığında sonuçlar;
D3 >> 12:00 /// E3 >> 07:40 /// F3 >> 03:00 /// G3 >> 01:20

VBA:
You must log in to view
(4 satır)

Ömer Hocam Öncelikle çok teşekkür ederim.
şu anda tablo tam istediğim gibi oldu bir tek problemi var #### hatası var onu geçemedim.
bu konuda da yardım edebilirseniz çok sevinirim .

Ekli dosyalar

Yanlış düşünmüş olabileceğimi önceki cevabımda yazmıştım.
Ama siz verdiğim cevabı ÇÖZÜM olarak işaretleyip, eklediğiniz belgede iski formüllerinizi kullanmaya devam ediyorsunuz.
Anlayamadım ne olduğunu. Verdiğim formüllerden şu yanlış, şöyle olması lazım filan da demiyorsunuz.

Eklediğiniz son belgedeki verilere göre ( B3=09:00 //// C3=21:00 /// H3 = 181 );
D3, E3, F3, G3 hücrelerinde sırayla hangi sonuçların alınması gerekiyor?
Bunları nasıl hesaplıyorsunuz? (hesaplama şeklini her hücre için ayrı ayrı yazın)
Sizin hesabınıza göre 09:00'da giriş 21:00'de çıkış yapmış kişi 12 saat çalışmış olmuyor mu?
Bu sürenin ne kadarının ARA MOLAda geçtiği, ne kadarının normal çalışma sayılacağı, ne kadarının fazla mesai sayılacağı sonraki mesele.
Kişi 12 saat çalışmış neticede, bundan sadece ARA İZİN dediğiniz dakika düşülebilir, başka bir şeyin düşülmemesi gerekir.
İşyerinde geçirilen sürenin; ( 09:00 - 21:00 = 12 saatin) ARA İZİN dışında kalan kısmı kadar çalışılmıştır. Yanılıyor muyum?
Bence tek tek D3, E3, F3 ve G3'ün TANIMlanması gerekiyor.
Çalışma süresine dahil/hariç, normal ücret karşılığı/fazla mesai karşılığı vs gibi ayrıntılı olarak.

Uyguladığınız formüllerin verdiği hatanın sebebi işlem sonucunun NEGATİF olması.
Yani 08:00 'den 09:00'u çıkartmayı denerseniz böyle sonuç alırsınız.

Bu HATAnın çözümü, daha doğrusu NEGTİF sonuçlar da alabilmek için;
EXCEL SEÇENEKLERİ >> GELİŞMİŞ >> BU ÇALIŞMA KİTABINI HESAPLARKEN bölümündeki 1904 tarih sistemini kullan
seçeneğinin işaretli olması gerekir.

Ömer Hocam sizin formül yanlış değildi aynı işlemi yapıyordu. Sadece düşülen dakikayı ekledim.
Diğer tablo kendi emeğim olduğu için kullanmayı tercih ettim.
09:00 giriş yapıp 20:00 de çıkan kişi 11 saat çalışır gün içinde 180 dakika ara izinde fazla mesai kısmından düşüyor.
200 dakika ara izin yaparsa 180 dakika fazla mesaiden 20 dakika da normal mesaiden düşüyor.
Benim buradaki en son problemim normal mesaiden 20 dakika düşünce fazla mesai tarafı ### hatasına dönüşüyordu.
Sizin yönlendirdiğiniz gibi tarih 1904 olarak ayarladım hata gitti bunun yerine -00:01 buda doğal olarak saat veya dakikanın para ile çarpımında eksi bakiye veriyor. Benim sormak istediğim burada eksi bakiye yerine 00:00 yazdırabilir miyiz

Yanlış düşünmüş olabileceğimi önceki cevabımda yazmıştım.
Ama siz verdiğim cevabı ÇÖZÜM olarak işaretleyip, eklediğiniz belgede iski formüllerinizi kullanmaya devam ediyorsunuz.
Anlayamadım ne olduğunu. Verdiğim formüllerden şu yanlış, şöyle olması lazım filan da demiyorsunuz.

Eklediğiniz son belgedeki verilere göre ( B3=09:00 //// C3=21:00 /// H3 = 181 );
D3, E3, F3, G3 hücrelerinde sırayla hangi sonuçların alınması gerekiyor?
Bunları nasıl hesaplıyorsunuz? (hesaplama şeklini her hücre için ayrı ayrı yazın)
Sizin hesabınıza göre 09:00'da giriş 21:00'de çıkış yapmış kişi 12 saat çalışmış olmuyor mu?
Bu sürenin ne kadarının ARA MOLAda geçtiği, ne kadarının normal çalışma sayılacağı, ne kadarının fazla mesai sayılacağı sonraki mesele.
Kişi 12 saat çalışmış neticede, bundan sadece ARA İZİN dediğiniz dakika düşülebilir, başka bir şeyin düşülmemesi gerekir.
İşyerinde geçirilen sürenin; ( 09:00 - 21:00 = 12 saatin) ARA İZİN dışında kalan kısmı kadar çalışılmıştır. Yanılıyor muyum?
Bence tek tek D3, E3, F3 ve G3'ün TANIMlanması gerekiyor.
Çalışma süresine dahil/hariç, normal ücret karşılığı/fazla mesai karşılığı vs gibi ayrıntılı olarak.

Uyguladığınız formüllerin verdiği hatanın sebebi işlem sonucunun NEGATİF olması.
Yani 08:00 'den 09:00'u çıkartmayı denerseniz böyle sonuç alırsınız.

Bu HATAnın çözümü, daha doğrusu NEGTİF sonuçlar da alabilmek için;
EXCEL SEÇENEKLERİ >> GELİŞMİŞ >> BU ÇALIŞMA KİTABINI HESAPLARKEN bölümündeki 1904 tarih sistemini kullan
seçeneğinin işaretli olması gerekir.

Ayrıca belirtmek isterim ki Excel ve forumlar ile fazla bir geçmişim yok konu çözüldü butonunu yanlışlıkla basmış olabilirim işlerimin yoğunluğu nedeni ile hızlıca girip çıkıyorum sitenize.

Yardımlarınız İçin Çok Çok Teşekkür Ederim...

Formülü aşağıdaki gibi değiştirin.

Ayrıca D3. E3, F3 ve G3 formüllerinde yer alan diğer formüllerinizde yer alan ;
"00:00" yerine 0, "08:00" yerine de 1/3 yazın.
Neden 1/3 >> Excel açısından tarih saat işlemlerinde 1 sayısı 1 günü temsil eder ve 24 saat anlamına gelir.
1/3 yazıldığı zaman hücre biçimi de saat olduğndan sonuç 08:00 olur.

Mevcut haliyle oluşan sonuçlar, SAAT gibi görünse de saat değil METİN olur.

Kod:
You must log in to view
(1 satır)

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar