Çözüldü Resmi tatil günlerinde eklenti süreleri getirmek

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekli resmi tatilleri gösteren tabloda
* Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi
gününün tamamı tatil yapılır. Kuralına göre, H ve I sütunlarına formülle D sütunundaki tarihin Cuma günü sona erdiği dikkate alınarak H sütununa "1" değeri; I sütununa da "Bitim Günü Cuma" yazmasına ihtiyaç var.
**D sütunundaki tarih bağlı olarak Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk gününü bulup J sütununa "Arefe" yazacak.
***H ve J sütunun durumu değerlendirmesi sonucunda G sütununa Dini Bayramlarda ilk güne 1,5 değeri (arefe günü yarım gün olması nedeniyle); Her ikisinde de, "Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır." gereği olarak ta Cuma günü sona erenlerde "2" yazacak bunun harici "1" olacaktır.
H, I ve J sütunlarında bazı günler için kriterlere göre değerleri elle yazdım.

Gerekirse konu için mevzuat detayı 2429 sayılı Ulusal Bayram Ve Genel Tatil Günleri Hakkında Kanun' dur.

Ekteki gibi bir formül yazdım ama olmuşmu bi kontrol ediniz..

gg.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın #Selman ilginize teşekkür ederim.
Sayfanın G,H,I,J sütunlarında birinci penceredeki duruma göre formüller yapılacaktı.
Sizin H sütunu formülünü H sütununa uyarladım. G ve J sütunları için formül geliştirilmesi kaldı.

@KMLZDMR

-- AREFE yazdırmak için =EĞER(VE(F2<>F1;YADA(SOLDAN(F2;3)="RAM";SOLDAN(F2;3)="KUR"));"AREFE";"") formülü olur.
-- H sütununa 1 yazdırma işlemini, ya I sütununa uygulanan formülün aynısı kullanılıp, formüldeki "Bitim Cuma Günü" yerine 1 yazın ya da,
=EĞER(I2="Bitim Cuma Günü";1;"") gibi bir formül uygulayın. Hangisini kullanıyorsanız, aynı formül yapısını G sütununda da kullanıp, EĞER(....;1,5;1) gibi bir formül oluşturabilirsiniz.

Bir de hatırlatma yapayım, 2429 s. Kanununun ilgili maddesi şöyle:
Madde 1 – 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.
Dolayısıyla hukuken 28 Ekim günü yarım gün "AREFE" gibi değil, Bayram'ın kendisidir ve Resmi Tatil'dir.

İş ve işlemlerinizde bu durumu da göz önünde bulundurun derim.

.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar