Çözüldü Properties ve project bölümlerinin gösterim ayarları

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Menü aşağıdaki gibi Tam ekran şeklinde bir hal oldu eski klasik haline nasıl getirebilirim?

Biraz riskli bir işlemdir, dikkatli olunuz. Çünkü REGEDIT ayarlarına girmeniz gerekecek.
  1. Excel ve VBA ekranını kapatın,
  2. BAŞLAT > ÇALIŞTIR kısmına REGEDIT > ENTER
  3. Açılacak REGEDIT ekranında HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\VBA\7.1\Common (kırmızı kısım farklı olabilir) seç,
  4. Sağ tarafta, mavi simgeli Dock'u seçin ve F2 tuşuna basarak DOCA gibi farklı bir isimlendirme yapın (aslında silinebilir de)
  5. REGEDIT ekranını kapatın,
  6. Excel ve VBA ekranını yeniden açtığınızda varsayılan görünümün gelmesi gerekir.
Bir deneyin bakalım.
-- Sonuç alamazsanız DOCA diye adlandırdığınız REGEDIT verisinin adını tekrar DOCK olarak değiştirirsiniz.
-- Sonuç almışsanız (DOCK ismiyle ilgili REGEDIT verisi otomatik oluşmuş demektir). DOCA olarak adlandırdığınız satırı silin.

.

Biraz riskli bir işlemdir, dikkatli olunuz. Çünkü REGEDIT ayarlarına girmeniz gerekecek.
  1. Excel ve VBA ekranını kapatın,
  2. BAŞLAT > ÇALIŞTIR kısmına REGEDIT > ENTER
  3. Açılacak REGEDIT ekranında HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\VBA\7.1\Common (kırmızı kısım farklı olabilir) seç,
  4. Sağ tarafta, mavi simgeli Dock'u seçin ve F2 tuşuna basarak DOCA gibi farklı bir isimlendirme yapın (aslında silinebilir de)
  5. REGEDIT ekranını kapatın,
  6. Excel ve VBA ekranını yeniden açtığınızda varsayılan görünümün gelmesi gerekir.
Bir deneyin bakalım.
-- Sonuç alamazsanız DOCA diye adlandırdığınız REGEDIT verisinin adını tekrar DOCK olarak değiştirirsiniz.
-- Sonuç almışsanız (DOCK ismiyle ilgili REGEDIT verisi otomatik oluşmuş demektir). DOCA olarak adlandırdığınız satırı silin.

.
Evet oldu. Teşekkürler
Bunun sebebi nedirki?
Yaptığım işlem sürükle bırak şeklinde yanlışlıkla olmuştu sanki

Rumuz meraklı olunca her dosyayı kurcalamadan edemiyorum :)

Bir excel dosyası var şifre falan yok ancak bir kaç sayfası Project penceresinde görünüyor ama sekmelerde göster kısmında görünmüyor properties penceresinde visible özelliği xlSheetHidden şeklinde bunu xlSheetVisible yapmak istediğimde "excel worksheet sınıfının visible özelliği kurulamıyor" uyarısı veriyor.
Bununla uğraşırken oldu.
Bu sayfayı nasıl görünür yapabilirim

Bu belgedeki yapıyı sanki bir yerlerden hatırlıyorum (belki de sizin açtığınız başka bir konu sayfasındaki belgedir, bilemiyorum)

Önce şunu belirteyim, ÇALIŞMA KİTABI parola korumalı ve korumalı kitapta bulunan gizil sayfada işlem yapmanız pek mümkün değil.
Sanırım dosyayı internet üzerinden edinmişsiniz. Dosya sahibiyle irtibata geçerek ÇALIŞMA KİTABI KORUMA PAROLASInı isteyin.
Bu parolayı bilmeden işlem yapılması çok mümkün değil.

Dosyayı oluşturan, muhtemelen bilerek (sayfaların görüntülenmesi istenilmiyor demekki)
bu belgenin PROJECT.BIN ayarlarıyla oynamış da olabilir. Bu durumda ilgili sayfaları görüntülemeniz mümkün değil sanırım.
O sayfalar işlemlerinizde/hesaplamalarınızda gerekli değilse görünür sayfaları başka çalışma kitabına kopyalayabilirsiniz.
Gizli sayfalardaki DEĞERler (formül varsa formül sonuçları) gerekliyse makro koduyla bu değerlerin alınması mümkün olabilir.

.

Bu belgedeki yapıyı sanki bir yerlerden hatırlıyorum (belki de sizin açtığınız başka bir konu sayfasındaki belgedir, bilemiyorum)

Önce şunu belirteyim, ÇALIŞMA KİTABI parola korumalı ve korumalı kitapta bulunan gizil sayfada işlem yapmanız pek mümkün değil.
Sanırım dosyayı internet üzerinden edinmişsiniz. Dosya sahibiyle irtibata geçerek ÇALIŞMA KİTABI KORUMA PAROLASInı isteyin.
Bu parolayı bilmeden işlem yapılması çok mümkün değil.

Dosyayı oluşturan, muhtemelen bilerek (sayfaların görüntülenmesi istenilmiyor demekki)
bu belgenin PROJECT.BIN ayarlarıyla oynamış da olabilir. Bu durumda ilgili sayfaları görüntülemeniz mümkün değil sanırım.
O sayfalar işlemlerinizde/hesaplamalarınızda gerekli değilse görünür sayfaları başka çalışma kitabına kopyalayabilirsiniz.
Gizli sayfalardaki DEĞERler (formül varsa formül sonuçları) gerekliyse makro koduyla bu değerlerin alınması mümkün olabilir.
Çalışma kitabının parolalı olduğu nerden anlaşılıyor. Yani nereye bakmam lazım. Bu parola sayfayı koru parolası mıdır? Başka parolalarda mı var?
Burada kastedilen BuÇalışmaKitabı'nın Properties'inde Password kısmındaki ****** yıldız imleri midir? Benim şifrelemediğim excel dosyalarının bu kısımlarında da yıldız imleri var.

Belkide kurcalarken ben koymuş olabilirim. O zaman şifre AAABBABBABBC dir.

Dosyayı internetten buldum amacım kullanmak değil zaten çokta ileri düzeyde değil en azından bizimkisi kadar...
Burada öğrenmeye çalıştığım şu
Sayfa gizlemek ve onun açılmamasını sağlayarak Veri aldığım ve kullanıcıyla ilgili olmayan sayfaları böyle gizleyebilmek...

Properties penceresinde visible özelliği xlSheetHidden şeklinde bunu xlSheetVisible yapmak istediğimde "excel worksheet sınıfının visible özelliği kurulamıyor" uyarısı vermesi dosyanın parola korumalı olmasından mıdır?

GÖZDEN GEÇİR menüsündeki ÇALIŞMA KİTABINI KORU düğmesi AKTİF.

1612714559770.webp

Bu koruma SAYFA değil KİTAP KORUMAsı.

Gerekliyse; 2020.... Sayfasındaki bilgiler (DEĞER olarak) şöyle:

1612714763910.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Şöyle yaptım kendim bir excel dosyası oluşturdum onun çalışma sayfasına 123456 gibi bir şifre koydum o şifrenin workbookHashValue değerini bu dosyanınki ile değiştirdim ozaman olay çözüldü. Ben onları şifrele değilde visible değeri ile ilgili olduğunu düşündüğüm için bu şekil gizleme işleminin nasıl olduğunu araştırıyordum

Hiç ilgilendiğim türden olaylar olmadığı için soruyorum.
Yani siz KİTAP KORUMA ŞİFRESİ aştığınızı mı söylüyorsunuz, anlayamadım.

Açıklama yazıp, KİTAP KORUMASInın kaldırıldığı dosyayı iletir misiniz?
İnceleyip, kontrol etmek isterim.

.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
12