Çözüldü Personelin Devamlı Listenin Sonunda Yer Alması

sedat2161

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı günler arkadaşlar. Ekli dosyamın FİŞ TESLİM sayfasındaki personel listesindeki personeller isim alfabetik sıralanmaktadırlar. (Personel giriş çıkışı olmaktadır).
Benim sorunum 4.Sıradaki (Kaya KARACADAĞ) ve 8. Sıradaki (Vedat POLAT) personellerin devamlı listenin altında kalması gerekmektedir. Bunun için yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

Şöyle bir deneyin bakalım:
-- UserForm_Initalize kodunda End Sub satırının hemen üstüne AlfaSirala diye bir satır ekleyin.
-- AlfaSirala kod blokunda da yine End Sub satırının hemen üstüne şu satırları ekleyin.

VBA:
You must log in to view content
(8 satır)

Şöyle bir deneyin bakalım:
-- UserForm_Initalize kodunda End Sub satırının hemen üstüne AlfaSirala diye bir satır ekleyin.
-- AlfaSirala kod blokunda da yine End Sub satırının hemen üstüne şu satırları ekleyin.

VBA:
(8 satır)
Hocam userform hatası verdi

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    1.8 KB · Görüntüleme: 1
sona eklenecek personel için belki sicilnoların Başına "Z" yada "Son" gibi bir ekleme yapılabilir, yada yeni bir sütun açılı oraya duruma uygun bir değer eklenerek otomasyon sağlanabileceği gibi @Ömer BARAN hocamın kodlarına sona taşınacak her personel için sadece kırmızı yerlerin değişeceği satırlar da eklenebilir
vp = WorksheetFunction.Match("VEDAT POLAT", .[B:B], 0)
.Range("B" & vp & ":J" & vp).Cut: .Cells(son + 1, 2).Insert Shift:=xlDown

sona eklenecek personel için belki sicilnoların Başına "Z" yada "Son" gibi bir ekleme yapılabilir, yada yeni bir sütun açılı oraya duruma uygun bir değer eklenerek otomasyon sağlanabileceği gibi @Ömer BARAN hocamın kodlarına sona taşınacak her personel için sadece kırmızı yerlerin değişeceği satırlar da eklenebilir
vp = WorksheetFunction.Match("VEDAT POLAT", .[B:B], 0)
.Range("B" & vp & ":J" & vp).Cut: .Cells(son + 1, 2).Insert Shift:=xlDown
Ben bunu Ömer BARAN hocama izah etmek istedim. 7. sorumda . Herhalde suç bende izah edemedim.

kodu aşağıdaki gibi düzenleyip deneyebilirsiniz
mesela isim eklemek istediğinizde StrSon = "KAYA KARACADAĞ;VEDAT POLAT" bu satıra yeni isim ekleyebilirsiniz
diyelim ki "halily" ismini ekleyeceksiniz bu durumda
StrSon = "KAYA KARACADAĞ;VEDAT POLAT;halily" yazmanız yeterli ama dikkat edin isimleri ayırabilmek için isimler arasına;
"noktalı virgül ;" koymalısınız
Mma bu YÖNTEMDE her dafasında sizin isimleri eklemeniz gerek
otomatik olması için bir yerlerde bir bilginin olması gerek
Kod:
(16 satır)

kodu aşağıdaki gibi düzenleyip deneyebilirsiniz
mesela isim eklemek istediğinizde StrSon = "KAYA KARACADAĞ;VEDAT POLAT" bu satıra yeni isim ekleyebilirsiniz
diyelim ki "halily" ismini ekleyeceksiniz bu durumda
StrSon = "KAYA KARACADAĞ;VEDAT POLAT;halily" yazmanız yeterli ama dikkat edin isimleri ayırabilmek için isimler arasına;
"noktalı virgül ;" koymalısınız
Mma bu YÖNTEMDE her dafasında sizin isimleri eklemeniz gerek
otomatik olması için bir yerlerde bir bilginin olması gerek
Kod:
(16 satır)
Merhaba hocam bir aksilik var ama çözemiyorum. en az 20 defa farklı denemeler yaptım. Yeni isimler eklediğimde koddaki isimleri değiştirdiğimde user form hatası veriyor.

Ekli dosyalar

kodu aşağıdaki gibi düzenlerseniz sayısal yada metin olması fark etmez
xDgr = IIf(IsNumeric(itm), Val(itm), itm) ile ifade sayısalsa sayıya çevriliyor metinse işlem yapılmıyor
ama bence isim yerine sicil No kullanılması daha mantıklı olur
Kod:
(17 satır)

eğer aranan değer yoksa hata vermemesi için
If Not IsError(kk) Then match bulmadığında hata vermemesi için
Kod:
(17 satır)

hata veriyor çünkü çalışmanızda "enver" diye bir değer yok başında ve sonunda boşluklar olduğundan arananı bulamıyor hata veriyor
bulunmadığında hata vermemesi için önerdiğim son kodu kullanın

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
21