Çözüldü Optik Form İstenilen Koordinatlara Karakter Oluşturmak

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Bir optik formdaki bilgileri otomatik doldurabileceğim bir sayfa yapmaya çalışıyorum.

Yaptığım işlem şu şekildedir.
Bu işlemi Bu başlıktaki @PriveT arkadaşımızın örneği temelinde oluşturdum.

Excel sayfasında a4 formatında satır ve sütunları 1 pixel yapıp görüntüsü en son büyütme oranı olan %400 büyüterek optik form üzerindeki seçenekleri oluşturuyorum ve formülle veri sayfasından verileri bu alanlara çekiyorum. Ve gelen veriye göre ilgili seçeneğin içini dolduruyorum.

Yaşadığım sorun ise şu şekildedir.
Satır ve sütun genişliklerini 1 pixel yapsamda genişlik 0,08 px olmasına rağmen yinede belirli bir sütun ya da satır sonrası kaymalar oluyor. Yani her 2 ya da 3 satır ve sütun sonrası sütun-satır genişliğini 0,04 yapmam gerekiyor.
Bu da sürdürülebilir bir işlem olmaktan çıkıyor. Çünkü onlarca deneme ve yanılma ile orjinale yakın bir şablon ortaya çıkabiliyor.
Bir çok farklı optik tasarım olduğu düşünüldüğünde gerçekçi ve uygulanabilir bir iş ortaya çıkmıyor.

Bu işi web sitesi üzerinde yapan sayfalara baktığımda işleyen mantık genelde şu şekildedir.

Satır ve sütunlar arası boşluk pay değerleri girilmiş 0,097 gibi.. bu değer ile satır sütunun değerini döngü içine alıp gerekli x ve y koordinat değerlerine seçeneği kodlamış gibi gösteren içi doldurulmuş yuvarlaklar oluşturuluyor.

Sormak öğrenmek istediğim ise;

Bir üstte anlatmaya çalıştığım işlemi makro ile nasıl yaparız?

Satır ve sürunların genişlik değerine bakmadan

Optik seçenek genişliği = 10,243 diyelim
Optik satır aralığı = 4,123 olsun
Optik sütun aralığı = 4,963 olsun

Optiğin ilk satır ve sütunundan başlayarak EXCEL DESTEK metnini aşağı doğru nasıl kodlatabiliriz?

Aşağıdaki görsele benzer bir çalışma
Ekli dosyayı görüntüle 16964

@Ömer BARAN bey örnek bir optiğin görüntüsü ve bazı ayar dosyalarını ekledim

Ekli dosyalar

• 1648825980388.webp
    1648825980388.webp
    9.1 KB · Görüntüleme: 12
  • 1648828609456.webp
    1648828609456.webp
    31.6 KB · Görüntüleme: 7
Üstte görüntüsünü paylaştığım optiğin numarası : 840

Form Adı : Optik-840
Form Kodu : 840
Form Ebatı : 297*210 mm

Bu optiğe (840) ait yerleşim ayarları örneğin şu şekilde tanımlanmış. (Bunlar genelde optik okuma makinalarının ve onların kullandığı programların bu optiği tanıması için ***.fmt uzantısıyla kullanılıyor. Metin editörleriyle de içi okunabilir..)

Optiğin solundaki kalın siyah tire şeklindeki kesik çizgiler o satırı ve sayısını simgeliyor ve içi dolduracak daireler ona göre ortalanıyor

Ekli dosyalar

• optik_840.webp
    optik_840.webp
    246.7 KB · Görüntüleme: 7
Moderatörün son düzenlenenleri:
Bu teknik bilgiler ne işe yarar, excel açısından anlamları ne olur bilemiyorum doğrusu.
Sonuçta yapmak istediğiniz şey, optik formu yazıcıya yerleştirip, yazıcıdan çıktı almak değil mi?
Form'un yüksek çözünürlüklü bir örneği yok mudur?
Çünkü ilettiğiniz form hem kötü taranmış hem de yüksek çözünürlüklü değil.

Şöyle düşünün; benim görmek istediğim, taranmış formu resim olarak kopyalayıp excel sayfasına resim olarak yapıştırdıktan sonra
saydam renk olarak boş bir alanın rengini seçtiğimde, sadece beyaz (artık boş alanın rengi tam olarak neyse o) dışındakilerin görünmesi,
beyaz olan kısımlarda ise excelin kılavuz çizgilerini görmek.

Umarım istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

Yüksek çözünürlüklü olarak pazartesi okula gittiğimde tarayıp paylaşabilirim.

Evet yapmak istenilen
ad
soyad
Sınıf/şube
Kurum kodu
Öğrenci numarası
Tc kimlik no
Telefon numarası alanlarını en üst koşumlarındaki kutucuklarda yer alan bilgilerin yuvarlaklarını doldurtmak

@Ömer BARAN Bey en başta bahsettiğim @PriveT Beyin önerisiyle oluşturduğum ve kullanmakta olduğum dosyayı ekliyorum.
Şua evde olduğum için tarama şansım yok ancak bu excel dosyası birebir o optiğin istenilen kısımlarını veriyor.
Belki işinizi çözünürlük anlamında görebilir.

internetten çözünürlüğü yüksek olan başka bir optik form buldum onuda ekliyorum

Ekli dosyayı görüntüle optik form.xlsx

Ekli dosyalar

• Text Alan Parametreleri( Optik-840 ).txt
    Text Alan Parametreleri( Optik-840 ).txt
    1 KB · Görüntüleme: 6
  • Screenshot_20220402-141854_Samsung Internet.webp
    Screenshot_20220402-141854_Samsung Internet.webp
    31.4 KB · Görüntüleme: 6
  • 20220402_144225.webp
    20220402_144225.webp
    58.9 KB · Görüntüleme: 6
Moderatörün son düzenlenenleri:
İlettiğiniz optik formların her biri farklı.
Açıkçası ben ne yapmak istediğinizi de tam olarak anlayabilmiş değilim.

Örneğin son eklediğiniz optik form (çözünürlük en iyi bunda idi) için formu resim olarak kopyalayıp
B1 hücresine yapıştırdım (sayfanın yakınlaştırma oranı hep % 100 idi, resmin kapladığı alanı yazdırma alanı olarak belirledim),
sonra da elle satır/sütun genişlik ve yükseklik ayarlarını yaptım
her ne kadar optik formda yer alacak tüm bilgiler (okul kodu /adres vs gibi alanlara ait bilgiler belgede yok) yerlerine konumlandırıp
Liste sayfasından karakterler halinde çekilecek bilgileri ilgili satırlara aktardım (Calibri - 16 idi galiba) ve bunlara göre de optik formda karalanacak yuvarlaklar için de formüller oluşturarak Webdings - 16 yazı kullanarak mevcut verilere göre sonuç aldım, görebildiğim kadarıyla da bir sorun oluşmadı.

Satır/sütun ayarlamalarında 33/34 gibi (denedim ancak belli bir ritim tutturamadığım için ayarlamaları elle yaptım) ayarlamalar yaptım.
PDF çıktısını kontrol etmedim doğrusu. Neticede eklediğiniz form en x boy oranları A4'e uygun galiba.
Bu durumda tek sayfaya sığdırma seçeneğiyle eklediğiniz forma göre PDF oluştururken sorun yaşanacağını da sanmıyorum.

@merakli

İlettiğiniz (aynı formu, kaynağı olan internet sitesinden de buldum zaten) optik form boyutları, A4 boyutlarıyla orantılı durumda.
Ancak yine de bu formu sayfaya yerleştirip, yazdırma alanı da bu formun sığacağı şekilde ayarlanmış olmasına rağmen
BaskıÖnizleme yaptığımda A4 kağıda tam oturmadığını görüyorum ve bunun nedenini de anlayamadım.

Siz ne yaptınız @merakli , ilerleme sağlayabildiniz mi?
.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9