Çözüldü Onay Kutusu İle Seçilenlerin Alfabetik Listelenmesi

Necmi25

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Ekteki dosyada B sütünundaki başlıklarla ilişkili A sütunundaki onay kutusu seçildiğinde, solundaki onay kutusu seçili olan B sütunundaki başlıkları, E sütununda alfabetik olarak sıralayabilme imkanı varmı? Makro veya formülle farketmez.

Saygılar. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Formülle çözüme örnek olarak,
E2 hücresine
=EĞERHATA(İNDİS($B$2:$B$9;TOPLAMA(15;6;(SATIR($B$2:$B$9)-SATIR($B$2)+1)/($A$2:$A$9*1=1);SATIRSAY($B$2:B2)));"")

Not : C kolonundaki , Onay kutucuk bağlantıları, Onay kutucuklarının bulundukları hücreler olarak değiştirildi.

Dosya ektedir... İncelersiniz...

Ekli dosyalar

Bir noktayı yazmayı unutmuşum, çok özürdilerim. Örnekteki başlıklar çalışma kitabındaki sayfalarla linkli olacaklar, bu durumda seçilenlerin listelendiği E sütununda da linkleri kaybolmadan aynı şekilde sıralanabilir mi? Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Formülle çözümde böyle bir şey yapılabilir mi inanın bilmiyorum ben.
Çözümü makroda aramak gerekir diye düşünüyorum... Bu da beni aşacaktır...
Köprü fonksiyonu çözüm olacaktır diye düşünüyorum. Yine de ben makro kullanmak isterdim.
Formül ile çözüm ektedir.

[formul]= EĞERHATA(KÖPRÜ("# '" &İNDİS($B$2:$B$9;TOPLAMA(15;6;(SATIR($B$2:$B$9)-SATIR($B$2)+1)/($A$2:$A$9*1=1);SATIRSAY($B$2:B2))) & "'!A1";İNDİS($B$2:$B$9;TOPLAMA(15;6;(SATIR($B$2:$B$9)-SATIR($B$2)+1)/($A$2:$A$9*1=1);SATIRSAY($B$2:B2))));"")[/formul]

@cakarem

Teşekkür ediyorum...

KÖPRÜ işlevinin bu kullanımını öğrenmiş oldum sayenizde.....

Benim anladığımı yazacak olursam, Başlıklar kısmında bulunan başlıklar, örneğin kimisi belki, başka bir sayfaya, kimisi aynı isimli sayfanın E45 hücresine, kimisi ise A25 hücresine gibi farklı köprüler içeriyor olduğunda formülle bu bağlantıların adreslerinin komplesi alınabilir mi şeklindeydi...

Böyle olması durumunda da sanıyorum makro kullanımı kaçınılmaz oluyor...

Saygılarımla....

Köprü fonksiyonu çözüm olacaktır diye düşünüyorum. Yine de ben makro kullanmak isterdim.
Formül ile çözüm ektedir.

[formul]= EĞERHATA(KÖPRÜ("# '" &İNDİS($B$2:$B$9;TOPLAMA(15;6;(SATIR($B$2:$B$9)-SATIR($B$2)+1)/($A$2:$A$9*1=1);SATIRSAY($B$2:B2))) & "'!A1";İNDİS($B$2:$B$9;TOPLAMA(15;6;(SATIR($B$2:$B$9)-SATIR($B$2)+1)/($A$2:$A$9*1=1);SATIRSAY($B$2:B2))));"")[/formul]
Çok teşekkürler, emekleriniz için. Saygılar

Selamlar,
Sn. @cakarem den öğrendiğim yöntemle,
Köprü yapılacak bağlantıların, yardımcı kolon ile seçileceklerin yanlarında yazılması ile ilgili sayfa ve hücrelere köprü yapılması şeklindeki örnek ektedir.

1644232641901.webp

E2 hücresindeki formül :

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum