Çözüldü Negatif Saatleri Çoklu Kriterlere Göre Toplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Herkese Merhaba,

Ekte paylaşmış olduğum dosyada V,W,X, ve Y sütunlarındaki tabloda B ve E sütunlarında koşullu R sütunu toplamları alıyorum. Ancak rakamlar negatif olduğu için doğru sonuçları vermiyor. Kendim manual olarak hesaplayıp el yordamı ile yazmak zorunda kaldım.

Nasıl bir formülüzasyon yapmam gerekir ? Aynı şekilde bir altındaki tabloda da gibi saat aralığı kriterine göre de R sütununun daki toplamı almasını istiyorum.

B ve E koşullarına bağlı 00:00- 00:05 arası R toplamı
B ve E koşullarına bağlı 00:05- 00:15 arası R toplamı
B ve E koşullarına bağlı 00:15 si aşanların R toplamı,

Bu konuda kim yardımcı olabilir. Herkese şimdiden çok teşekkürler.

Syg,

Ekli dosyalar

Çözüm
Alıntı:
Bu konuda bana kim yardımcı olabilir ?

Normalde cevap yazmayacaktım.
Çünkü, verilen cevaplara karşı kılınız kıpırdamıyor. Ne olumlu ne olumsuz hiç bir tepki yok.
Amacınız işinizi yaptırmak ise eğer, sürekli Özel Destek bölümünü kullanın.
Forumu kullanmayın. Çünkü cevap yazanlar bir emek sarf ediyor ve daha da önemlisi kendi zamanlarını size cevap yazmaya harcıyor. Ve de emeğine saygı gösterilmeyi hak ediyor.

Kendi adıma söylersem, Herkesin son bir şansı vardır. size tanıdığım son şans bu.
Evet gece gece zamanımı harcadım. Evet emek de sarf ettim.

Şimdi, size cevap ektedir.

Tepki vermemeye devam.... En fazla sizin gibilerden dolayı, forumu bırakırım. Ben rahat, sen rahat.
@admin

Merhaba,

Bu formülü daha öncesinde denemiştim ama sonuçları pozitif veriyor. Ama formülün devamına *-1 ekleyerek bu durumu çözdüm.

Peki yukarıdaki saat aralıkları ile ilgili formüle nasıl bir ekleme yapmam gerekir. Şu anda benim için en önemli ve acil konu bu.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Syg,

Ben de gayet sorunsuz bir şekilde sonucu "-" olarak vermiştir.
Son açtığınız mesajlara baktığımda, genellikle herkeste olmayan sorunlar yaşadığınızı görmekteyim.
Belki Excel ayarlarınızda vs sıkıntı olabilir, tekrardan kurmanız faydalı olabilir.
Yani ben de bir sorun yok formülde.

@admin

Ayarlarımı kontrol edeceğim.

Peki yukarıdaki saat aralıkları ile ilgili formüle nasıl bir ekleme yapmam gerekir. Şu anda benim için en önemli ve acil konu bu.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Syg,

Siz başlıklarınızı tekrardan gözden geçirip, son başlığa da bir limit vererek 00:15 - 00:59 gibi tanımlarsanız sanırım daha iyi olur.
Akabinde ÇOKETOPLA için 3. ölçüt olarak aşağıdaki alanı ekleyin.
">="&SAYIYAÇEVİR(SOLDAN(W$15;5))
4. ölçüt olarak ise,
"<"&SAYIYAÇEVİR(SAĞDAN(W$15;5))
ekleyin.
Ölçüt aralıkları R olacak..
Büyük, küçük işaretlerini ihtiyacınıza göre ayarlarsınız.
Eksi değerlerin gelmesini isterseniz, 00:00 yerine ya başka bir başlık belirlemeli ya da formüldeki < > kriterlerini ihtiacınıza göre revize etmelisiniz.

İyi çalışmalar

@admin

Hocam en azından bir hücreyi formüllemeniz mümkün müdür? Beceremedim açıkcası. Kriterleri (00:00-00:05 gibi) başka bir hücreye yazıp çekebiliriz de. Tabloda sadece görsel olarak kalabilir.

Syg,

@admin

Çıkan sonuçlar ilk tablo ile uyumlu olmalıdır. Buradaki tabloda yapılan tek farklı şey ilk tablodaki sonuçların saat aralığı bazında sınıflandırılmasıdır.

Umarım daha iyi anlatabilmişimdir.

Syg,

Bakıyorum, bakıyorum yapılmak istenileni anlamakta güçlük çekiyorum.
B ve E sütunlarından bahsetmeye o kısım anlaşılıyor.

Sağ tarafta iki adet tabloda örnek sonuçlar var.
-- Siz bu iki tablodan hangisinden söz ediyorsunuz?

Diyelim kriterleriniz 00:00 - 00:05 şeklinde, yani 0'dan BÜYÜK ve 5 dakikadan küçük olanlar aranacak.
-- Bu kriterlere uyup uymadığı bakımından hangi sütundaki verilere bakılacak?
-- Koşullara uyan satırlarda yer alan hangi sütundaki veriler toplanmak isteniyor?

Anlaşılmayan ise kriter 0'den büyük iken NASIL NEGATİF SONUÇ bekliyorsunuz?

@Ömer BARAN

Hocam bu tabloda sorun yok zaten. Bir altındaki saat ayrımı tablosunda kendimi anlatamadım sanırım.

Aşağıda belirttiğim hücrelerin çıkması gereken sonuçları yazdım. (eğer doğru hesapladıysam)

V16 -00:12
V17 -00:16
V18 -00:35
V19 -00:29

Bu çalışma dosyasında N ve P sütunu arasındaki negatif değer farklarını saat olarak gösteriyorum.

#1. tabloda sadece aylara ve B sütunundaki kriterlere göre özetliyorum.

#2. tabloda aynı kriterlere ek olarak belirli saat aralıklarına göre yine ilk tablodaki gibi (-) değer şeklinde grupluyorum.

V satır sırasındaki saat değelerinin pozitif olmasına bakmayın lütfen. Sadece yazım şekli yanlış. Sanırım o kafa karışıklığına yol açtı.

V15 hücresinin kriterini -00:00 -00:05 aralığında düşünün lütfen.

Syg,

W sütununda hangi sonuçların alınması gerekiyor.
Hem sonuçları söyleyin, hem de bu sonuçlar hangi hücrelerin toplamı olarak bulunuyor, bu hücrelerin adreslerini belirtin.

Cevabınızı; "W16'daki sonucun ...... olması gerekiyor, bu da A1, B5, B8'in toplamıdır" gibi yazarsanız daha iyi anlaşılır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
38