Çözüldü Makro ile Birden Ad Soyad Ayırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ad soyad ayırmada faydalanmaya çalıştığım kod sayfası Module2 nin en sonundaki mevcut kodu çalıştırmaz oldum ve ekran görüntüsünü paylaştığım hatayı almaya başladım. Bu kodu çalıştırabilme hususunda destekleriniz talep ediyorum.

Makro ile Birden Ad Soyad Ayırma

Teşekkürler

Ekli dosyalar

Çözüm
Yaşar Bey, belgenizdeki kodlar zaten çok gereksiz karışık, işe yaramadığı fikrimin olduğu kod bölümleri vs var sanki.
Tabi kodlamalar parça parça yapıldığı için bu durum normal.

Epey uzun bir süredir bu belge üzerinde çalışıyor ve istediğiniz hale getirmek istiyorsunuz ama
sorun şu ki; her yeni istek, önceki isteklerden biriyle/birkaçını ilgilendirebiliyor ve bunların uyumlulaştırılması sıkıntılı iş.

Ad soyad ayırma işleminde olduğu gibi isteklerin tümünü Worksheet_Change olayına bağlamaya çalışmanız zor bir durum.
Hele bir de belgenizde formülleriniz ve size özel, daha evvel hiç rastlamadığımız, kullanmadığımız biçimlendirmeler vs var ki
sormayın gitsin.

Excel'i veri girişi yaparken tüm işlemlerin otomatiğe bağlanmış olarak kullanma...
@YasarPiskin
Öncelikle aşağıdaki kontrolleri ve değişiklikleri yapın isterseniz.

-- Birinci durum:
Görseldeki alanı görüyor musunuz?
Görüyorsanız işaretli yerdeki ONAY KUTUCUĞUNU işaretleyerek işlemi onaylayın.

1671460346981.webp

-- İkinci durum:
Daha evvelki bir aşamada kod tetiklenmiş ama sizin fark etmeceğiniz şekilde HATA ile sonlanmış olma ihtimaline karşı
şu kodu belgeye uygulayıp 1 kez çalıştırın.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(4 satır)

-- Üçüncü durum:
Mevcut koddaki If Target.Count >= 1 Then Exit Sub satırındaki EŞİTTİR işaretini silin.

-- Dördüncü durum:
AD - SOYAD ayırma kodunu şu şekilde güncelleyin.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(9 satır)

Düzgün bir şekilde adı soyadı ayırıyor, fakat her seferin F5 yapıp çalıştırmak zorunda kalıyorum. Hücreye girilen ad ve soyad dan sonra kendiliğinden çalışmasını sağlayabilir miyiz?

Ekli dosyalar

Yaşar Bey, belgenizdeki kodlar zaten çok gereksiz karışık, işe yaramadığı fikrimin olduğu kod bölümleri vs var sanki.
Tabi kodlamalar parça parça yapıldığı için bu durum normal.

Epey uzun bir süredir bu belge üzerinde çalışıyor ve istediğiniz hale getirmek istiyorsunuz ama
sorun şu ki; her yeni istek, önceki isteklerden biriyle/birkaçını ilgilendirebiliyor ve bunların uyumlulaştırılması sıkıntılı iş.

Ad soyad ayırma işleminde olduğu gibi isteklerin tümünü Worksheet_Change olayına bağlamaya çalışmanız zor bir durum.
Hele bir de belgenizde formülleriniz ve size özel, daha evvel hiç rastlamadığımız, kullanmadığımız biçimlendirmeler vs var ki
sormayın gitsin.

Excel'i veri girişi yaparken tüm işlemlerin otomatiğe bağlanmış olarak kullanma isteğinizi anlıyorum ama
bu yol doğru gidiş yolu değil diye düşünüyorum.

Mesela;
-- neden ad soyad ve/veya diğer özlük bilgilerini hiçbir biçimlendirme olmayan basit bir listede tutmuyorsunuz?
-- bu bilgiler bir sürü başka işlemin temeli olacağına göre, neden sırası/zamanı geldiğinde verileri bu alandan almayı düşünmüyorsunuz?

Biçimlendirmeleri sadece, dışarı veri göndereceğinizde (PDF oluşturma/YAZDIRMA/E-POSTA vs) yapmıyorsunuz da,
basit ve SABİT özlük bilgilerinin bulunduğu bir alanı ille de yoğun biçimlendirmelere tabi tutuyorsunuz?

Bu bilgilerin tümünün kişinin çalıştığı işyeri tarafından bilinmesinin yasal durumunu/gerekliliğini net olarak bilemiyorum doğrusu,
mesela çocuğunun öz/üvey oluşunun işyeriyle ne ilgisi olabilir anlayamıyorum açıkçası.

Ücret/tazminat gibi bazı bilgiler de durağan bilgiler değil, değişiklik olduğunda ne yapacaksınız,
kişi çıkış yaptı sonra tekrar giriş yaptı ne yapacaksınız vs, vs aklımda çok soru var şahsen.

Tabi tarzınıza sözümüz yok, tercih meselesidir ama,
asıl işlemler dururken biçimlendirmelere bu kadar emek/zaman ayrılması bana doğru gelmiyor açıkçası.

Biçimlendirmeleri her veri girişinde değil, veri girişi tamamlandığında bir düğmeyle tetiklenecek basit kodlarla yapmak daha doğru.
Esas olarak biçimlendirmelerinizde 3 durum var; -- ilk veri satırı, -- son veri satırı, -- arada kalan veri satırları.
Bu 3 durum için birer satırda olacak şekilde İstediğiniz renk /kenarlık vs tüm biçimlendirmeleri başka bir alanda (üstte satır ayırarak oraya olabilir, ya da sağda başka 3 satırda olabilir) yaparsınız. Birkaç satırlık makro koduyla da veri alanının biçimlendirmesini tek tık ile oradan alınarak kolaylıkla yapılabilir.

Böylece siz sadece veri girişine/asıl işlemlere odaklanmış olursunuz diye düşünüyorum.

Mesela eklediğim şu belgede elle veri girişini tamamlayın sonra LOGOya tıklayın.
Büyük harfe dönüştürme, ad soyad ayırma ve biçimlendirme hızlıca gerçekleşir.

Biçimlendirmelerin (tarih gibi biçimlendirmeler dahil) kaynağı, gizlenmiş durumdaki ilk 4 satır, değişiklikleri orada yaparsınız.
Üstteki gizli satırların ilki ilk veri satırına, sonuncusu listenin sonuna, ortadaki ise arada kalan satırlara uygulanır.
Worksheet_change kodu iptal, kodlar BARAN ismini verdiğim MODUL içinde.

Ekli dosyalar

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
12