Soru Makro Döngü Sorunu - Cari Hesap Yaşlandırma ( Aging )

erdalbakkalbenim

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar

@Ömer BARAN hocamız tarafından daha önce başka bir forumda çözümlenen bir dövizli yaşlandırma çalışmasındaki kodlar üzerinden, hesaplamaya baz olan veri formatını değiştirerek bir hesaplamaya yapmaya çalışıyorum. Kodlar çalışıyor ancak aynı sütunda yer alan (A sütunu) farklı hesap adlarına göre hesaplama yaptırmak istememe rağmen yalnızca ilk hesap koduna göre hesaplamaya yapılmakta.

Eğer tek bir firmaya ait hesap hareketlerini koyup çalıştırırsam doğru sonucu alıyorum ama birden farklı firmanın hareketlerini koyduğumda yalnızca ilk sıradaki firma için ancak en sondaki firmanın tutarları üzerinden hesaplama yapmakta.

Nasıl bir yol izleyebileceğim konusunda yardımcı olur musunuz rica etsem?

Ekli dosyalar

Foruma hoşgeldiniz Sayın @erdalbakkalbenim .
Başka meslek mensuplarını da forumumuzdan haberdar etmenizi, üye olmalarını salık vermenizi bekleriz.

Dosyayı hatırlar gibi oldum. Ancak sanırım ya bu kullanıcı adını kullanmıyordunuz ya da başka birinin sorusu üzerine hazırladığım bir belgeyi kullanıyorsunuz.
Herneyse, kodlarda uzun uzadıya değişiklikler yapmak yerine, olaya pratik başka bir bakış açısıyla farklı bir çözüm önerisinde bulunayım.

Belgede her müşteri için (120... hesap kodunun her değiştiği) ilgili cari hesap dökümünün sonunu belirtmek üzere aralara (en sondaki gibi)
bir adet ------------ satırı ve bir adet de başlık satırı eklerseniz kod üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan sonuca ulaşılabilir.

Yani 27'inci satırı 13'üncü satıra ve ardından da 3'üncü satırı 14'üncü satıra kopyalarsanız kod sorunsuz çalışırak işlemi tamamlar.
Sonuçta sayfanın görünümünün aşağıdaki gibi olmasını sağlayın (dikkat ilk firmanın bakiyesi SIFIR) .

Firma sayısı çok fazla olacaksa, bu satır ekleme işlemine yönelik kod ilavesi yapılabilir.

1587911454353.webp

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çok teşekkürler Ömer Bey

Dediğiniz gibi, başka bir kullanıcının ihtiyacı için yazmış olduğunuz bir koddu bu. Ben kendi ihtiyacıma yönelik biraz düzenlemeye çalıştım ama yetersiz bilgi ile bir yere kadar oluyor.

Çözüm öneriniz gayet makul ancak dediğiniz gibi çok fazla sayıda firma için bu işlemi manuel yapmak yerine bir kod ile yapmak benim için daha iyi olacaktır. Ben bu konu üzerine biraz daha çalışacağım.

Tekrar teşekküler

-- Mevcut CARI_BRN2 makrosunun başlangıç kısmını aşağıdaki birinci koddaki gibi değiştirin.
-- Mevcut kodların altına da aşağıdaki ikinci kodu yapıştırın.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(6 satır)

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(15 satır)

.

Sayın @erdalbakkalbenim , kodları ve biçimlendirmeyi gözden geçirerek kodlamalarda düzenlemeler yaptım.
Belgenin yeni halini kullanabilirsiniz. Denemelerimde bir sorunla karşılaşmadım.
Büyük ve anlamlı veri yığınları için kullanıp, işlemin süresini iletirseniz sevinirim.

.

Ekli dosyalar

Ömer Bey merhaba

Yaklaşık olarak 105 bin satırlık bir veride her iki formülü de çalıştırdım.

İlk yazmış olduğunuz formülün çalışması yaklaşık 8 dakika sürdü,

İkinci yazmış olduğunuz formülün çalışması ise yaklaşık 9 dakika sürdü,

Ek olarak şöylede birşey var, ikinci kodun yaşlandırma sonuçlarında sanırım bir hata var. İlk dosya ile aynı sonuçları vermiyor, bazı firmalarda aynı ama bazı firmalarda farklı sonuçlar veriyor, ki ilk kodun hesaplamaları doğru idi.

Sayın @erdalbakkalbenim .

Olması gereken sonuçların başka bir sayfaya kaydedildiği, hatalı sonuç alındığını belirttiğiniz veriler içeren yeni bir örnek belge yüklerseniz iyi olur.
Neticede; doğal olarak her çözüm, örnek belgenin ve bu belgedeki verilerin durumuna göde değişkenlik gösterecektir.

Hız olayına zaten bakacağım, makrolarla çalışırken işlem süresinin dakika cinsinden ifade edilmemesi gerekir..

.

Merhabalar,
Eline sağlık Ömer abi süper olmuş. şöyle bir sorun farkettim bilmiyorum siz hiç denedinizmi. Bir carinin sadece alacak hareketi olduğunda yaşlandırma yapmıyor. Örneği ekledim. Kolaygelsin.

Ekli dosyalar

Sayın @umit1907 .

Malum, bu tür işlemlere ait çözümler genellikle belgelerdeki veri yapısına göre oluşturuluyor.

Gerçek belgenizdeki yapıyı tam olarak bilemiyorum.
Aynı listede birden fazla cari hesaba ait döküm var mı/yok mu sorusunun cevabı önemli,
iki türlü bakiyenin de olduğu bir yapı mevcutsa (bana ters geliyor açıkçası, işlem 120 mi yoksa 320 hesapla mı ilgili?)

En iyisi, gerçek belgenizi temsil edebilecek özellikte, özel bilgi içermeyen bir örnek belge yükleyin,
bu belgede hem (varsa) birden fazla cari hesap koduna ait veri olsun. hem de hem borç, hem alacak bakiyesi veren veriler olsun.
RAPOR sayfasında da olması gereken sonuçları, olması gereken konumlarına elle yazarak gösterin.
Onun üstünden gidilsin derim ben.

.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11