Çözüldü Listboxta Çalışma Kitabını Listelemek

yusufdumez

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi çalışmalar, Kolay gelsin.
Excel' de UserForm ile bir veri kayıt arayüzü oluşturdum. Eklediğim her kayıt ComboBox' un içeriğine göre ilgili sayfaya ayrı ayrı kaydedilmekte, yani birden fazla sayfa bulunmakta. Bu arayüzün bazı sekmelerinde ListBox kullanmaktayım. Takıldığım yerler ise şunlar;

1- Birden fazla sayfa ile çalışmam gerekiyor ancak Listbox öğesine yalnızca bir sayfadan veri çekebiliyorum. Acaba bütün sayfaları Listbox' a nasıl aktarabilir miyim? (Güncelleme sayfasında bazen yalnızca elimizde Dosya Numarası oluyor, bazen yalnızca kişinin adı soyadı, bazen de ceza türüne göre arama yapmamız gerekebiliyor bu sebeple bütün sayfaları Listbox' a eklemem gerekiyor. Bundan dolayı bütün sayfalardaki veriyi eklemek istiyorum. Bu arada Listbox yerine Listview kullanmak istedim ancak anladığım kadarıyla sütun sayısı fazla geldiği için kabul etmedi, bu sebeple kullanamadım.) Bu durum için alternatif çözüm varsa kullanabilirim.
2- Kullanmakta olduğum iç içe eğer formüllerini VBA da kullanmam mümkün mü? (Yani güncelleme yaptığım zaman arka plandaki formüller silinmesin her eklediğim veri için formülü de tekrar eklesin gereksiz yere formüller alan kaplamasın.)

Bu konuda uzun zamandır takıldım kaldım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

ListBox RowSources yöntemi ile ekleme yaptığınız için sadece en son gelen veriyi alıyor.
Bunun yerine AddItem yöntemini kullanın, sorunsuz olarak tüm sayfalardaki verileri istediğiniz sıralamada peşpeşe ekleyebilirsiniz.
Aynı yöntemi kullanmaya devam etmekten vazgeçmeyecekseniz, tüm sayfalardaki verileri önce boş bir sayfada alt alta yazdırıp, daha sonra oradan ListBox'a almanız gerekir.

Sitemizde oldukça fazla kaynak ve forum alanında örneklerde mevcuttur.

Hocam teşekkür ederim öneriniz ve vaktinizi ayırdığınız için, Additem ile yapılabiliyorsa o şekilde yapmaya çalışacağım. Peki ya ikinci sorum için bir çözüm öneriniz var mıdır veya öyle bir durum mümkün müdür?

VBA kısmında iç içe formül kısmı tabiki olmayacaktır.
Bunun yerine if - elseif - else - endif koşullarını kullanabilirsiniz.
klasik formüllere göre daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.
Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(9 satır)
Tarzında seçenekleri çoğaltabilirsiniz.

Estağfurullah, hiç öyle şey olur mu?
Forum insanlara yardım etmek için kuruldu.
Takıldığınız hususları her daim dile getirebilirsiniz.

Dosyanız çok komplike bir yapıda olduğu için kodları düzeltmek zorlaşır, o yüzden mantığını söylemek daha kolay geldik.
Kolaylıklar dilerim.

Eğer konu sizin için nihayet ermişse, uygun bir mesajımın yanındaki yuvarlak check simgesine tıklayarak kapatabilirsiniz.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8